Doğru Mu?“Kaddafi, askeri okulu Türkiye’de okudu”

“Kaddafi, askeri okulu Türkiye’de okudu”

İSMAİL ÇAĞILCI DİĞER 1 DAKİKADA OKUNUR
“Kaddafi, askeri okulu Türkiye’de okudu”
“Kaddafi, askeri okulu Türkiye’de okudu”
BEĞEN

Arap Baharı sürecinde koltuğundan edilen, ardından da doğum yeri olan Sirte kentinde halk tarafından linç edilerek öldürülen Libya eski Lideri Muammer Kaddafi’nin askeri okulu Türkiye’de okuduğuna dair iddia, zaman zaman dillendiriliyor. Köşe yazarlarından sade vatandaşa, herkesin dilinde aynı cümle: Darbe yapmayı Türkiye’deki darbeci askerlerden öğrenmiş! 1969’da Libya Kralı İdris es-Senûsî’yi devirerek iktidara el koyan Muammer Kaddafi, bu iddiaya göre, Türkiye’de kendisine verilen askeri mantık doğrultusunda hareket etmiş.

Muammer Kaddafi, 1969'da yaptığı darbeyle birlikte Libya'nın kontrolünü ele geçirmişti.
Muammer Kaddafi, 1969'da yaptığı darbeyle birlikte Libya'nın kontrolünü ele geçirmişti.

İlginçtir, Kaddafi’yle ilgili bu ‘bilgi’nin herhangi bir somut kanıtı yok. Ne, 1962’de mezun olduğu söylenen Kara Harp Okulu’nun mezunları arasında ismi var, ne de kendisinin bu yönde bir açıklaması bulunuyor.

Türk basınında Kaddafi’yle ilgili bu iddianın kaynak ismi, eski Zaman gazetesi yazarlarından Nuh Gönültaş. İddiasını Kaddafi’yle birlikte okuyan bir tarih hocasına dayandıran Gönültaş’ın da elinde herhangi bir belge yok. Aksine, Kaddafi’yle ilgili resmi biyografik metinlerin hepsinde, sâbık Libya liderinin Trablus ve İngiltere’deki askeri okullarda okuduğu belirtiliyor. Hiçbir resmi belgede, Kaddafi’nin Türkiye’de eğitim aldığına dair en ufak bir işaret bile bulunmuyor.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
İ İSMAİL ÇAĞILCI GZT Editörü

Mecra’nın editörlüğüyle meşgul. İslam dünyasında müspet ya da menfi hallerle öne çıkmış şahsiyetlere dair okuyor, çalışıyor. Fotoğraf ve malumatlarla da alakadar.

BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.