GündemKanada vatandaşlığı, oy birliğiyle geri alındı

Kanada vatandaşlığı, oy birliğiyle geri alındı

HABER MASASI MECRA 1 DAKİKADA OKUNUR
Kanada vatandaşlığı, oy birliğiyle geri alındı
Aung San Suu Kyi, ülkesindeki Müslüman azınlığın hakları için hiçbir şey yapmamakla suçlanıyor.
BEĞEN

Kanada Parlamentosu, Nobel Ödüllü Myanmarlı siyasetçi Aung San Suu Kyi’ye 2007’de verilen “fahri vatandaş” payesini oy birliğiyle geri aldı. Karara gerekçe olarak, Rohingya Müslümanlarına karşı sürdürülen sistematik soykırım karşısında Aung’un hiçbir adım atmaması ve ülkesinde duruma el koymaması gösterildi. Birleşmiş Milletler’de konuyla ilgili açılan soruşturmaya da atıfta bulunularak, Rohingyaların yaşadıkları “insanlığa karşı işlenmiş suç” ve “savaş suçu” şeklinde tanımlandı.

Kanada Parlamentosu, kararı oybirliğiyle aldı.
Kanada Parlamentosu, kararı oybirliğiyle aldı.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, oylamadan sonra yaptığı açıklamada, “Bu, Rohingyaların yaşadıkları problemleri azaltmaya yönelik küçük bir adım. Aung, Rohingyalara hiçbir şekilde yardım etmedi. Vatandaşlığı kendisine parlamento vermişti, yine parlamento geri aldı. ama biz şu anda, acı çeken milyonların durumuna odaklanmalıyız” dedi.

Başbakan Justin Trudeau, Aung'un Rohingyalar için hiçbir şey yapmadığını belirtti.
Başbakan Justin Trudeau, Aung'un Rohingyalar için hiçbir şey yapmadığını belirtti.

Aung San Suu Kyi, Kanada Parlamentosu’nun “fahri vatandaşlık” verdiği altı kişiden biriydi. Listedeki diğer isimler ise şöyle: Holokost döneminde Yahudileri kurtaran önemli isimlerden Raoul Wallenberg, Nelson Mandela, Dalai Lama, Kerim Ağa Han, Malalai Yusufzai.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz