19-25 MAYIS, 21. HAFTA

Havalar da siyaset de ısınıyor

Havalar da siyaset de ısınıyor
Karaçi'de su altında serinlemeye çalışan bir çocuk
Fotoğraf : Akhtar Somroo / Reuters
BEĞEN

Pakistan'ın Karaçi şehrinde yaşanan aşırı sıcaklardan Lübnan'daki Meclis Başkanı seçimlerine, İslam dünyasında haftanın öne çıkan gelişmeleri...

0. Filistin, Kimyasal Silahlar Sözleşmesi OPCW’ye katıldı
Filistin, Kimyasal Silahlar Sözleşmesi OPCW’ye katıldı
Shutterstock
Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW), Filistin’in 17 Mayıs’ta Filistin Dışişleri Bakanlığı tarafından tevdi edilen bir belge kapsamında örgüte üye olduğunu duyurdu. Merkezi Lahey’de bulunan OPCW’den yapılan yazılı açıklamada, Filistin’in, Filistin Dışişleri Bakanlığı tarafından tevdi edilen bir belge kapsamında örgüte kabul edildiği ve kabul anlaşmasının 16 Haziran'da yürürlüğe gireceği belirtildi. Filistin yönetimi, ABD’nin Kudüs’te büyükelçilik açması ve İsrail’in Gazze sınır hattında düzenlenen barışçıl gösterilerde 65 Filistinliyi şehit etmesine karşı uluslararası birçok kurum ve kuruluşa üye olma kararı almıştı.
0. Irak'ta "kesin zafer" Sadr'ın
Irak'ta
Alaa Al-Marjanı / Reuters
Irak'ta 12 Mayıs’ta yapılan genel seçimlerin kesin sonuçlarına göre, Şii lider Mukteda es-Sadr'ın desteklediği koalisyon birinci çıktı. Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komiserliği Daire Başkanı Riyad Bedran, Bağdat'ta komiserlik binasında düzenlediği basın toplantısında, kesin sonuçlara göre ülkede birinciliği Sadr’ın elde ettiğini bildirdi. Sadr'ın desteklediği Sairun koalisyonu 329 sandalyeli mecliste 54 milletvekili kazandı.
0. Pakistan'da aşırı sıcaklar hayatı olumsuz etkiledi
Pakistan'da aşırı sıcaklar hayatı olumsuz etkiledi
Akhtar Soomro / Reuters

Pakistan'da yaşamı olumsuz etkileyen yüksek hava sıcaklıkları ülkenin güneyindeki Karaçi kentinde son üç günde 65 kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. Hayatlarını kaybedenlerin büyük çoğunluğunun 6 ila 78 yaşlarında olduğu ve evlerinde öldükleri bildirildi. Karaçi'de gün içerisinde 45 dereceye kadar çıkan sıcaklığın ve yüzde 78'e ulaşan nemin yanında elektrik kesintileri de hayatı olumsuz etkiledi. Hint Okyanusu kıyısında bulunan Karaçi'de aşırı sıcak havalar yavaş yavaş normale dönüyor.

0. ABD Büyükelçisi Friedman'dan skandal poz
ABD Büyükelçisi Friedman'dan skandal poz
ABD'nin İsrail Büyükelçisi David Friedman'a hediye edilen ve Mescid-i Aksa'nın olduğu alana sözde Süleyman Mabedi’nin inşa edildiğini gösteren Kudüs fotoğrafı tepkilere neden oldu. Sosyal medyada dolaşıma giren fotoğrafta, Büyükelçi Friedman'ın tepkilere neden olan fotoğrafı alırken gülümsediği görülüyor. "Skandal" fotoğrafın ortaya çıkmasının ardından ABD'nin İsrail Büyükelçiliğinden konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, Friedman'ın "yaşanan olaydan büyük üzüntü duyduğu" belirtildi. Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Genel Sekreteri Saib Ureykat ise yaptığı yazılı açıklamayla skandal fotoğrafa tepki göstererek, "Büyükelçinin fotoğrafı alırken yüzünde oluşan gülümseme her şeyi açıklıyor." ifadesini kullandı.
0. Bingazi'de bombalı saldırı: 7 ölü
Bingazi'de bombalı saldırı: 7 ölü
Esam Omran Al-Fetorı / Reuters

Libya'nın Bingazi kentinde bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda 1'i küçük çocuk 7 sivilin öldüğü, 20'den fazla kişinin yaralandığı bildirildi. Tobruk merkezli Temsilciler Meclisine bağlı Bingazi'nin Güvenliği için Merkezi Emniyet Birimi Sözcüsü Tarık el-Harraz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bingazi'nin merkezinde Cemal Caddesi'nde bomba yüklü araçla gerçekleştirilen saldırıda aralarında bir küçük çocuğun da bulunduğu 6 sivilin öldüğünü, 20'den fazla kişinin yaralandığını söyledi. Saldırının sorumluluğunu henüz üstlenen olmadı.

0. Nebih Berri yeniden Meclis Başkanı
Nebih Berri yeniden Meclis Başkanı
Reuters
Lübnan'da Şii Emel Hareketi lideri Nebih Berri, 6 Mayıs'ta gerçekleştirilen genel seçimlerin ardından parlamentoda yapılan oylamada 26 yıldan beri sürdürdüğü Temsilciler Meclisi Başkanlığına yeniden seçildi. Lübnan Temsilciler Meclisi, 6 Mayıs'ta yapılan genel seçimlerden sonra meclis başkanı seçimi için gerçekleştirdiği ilk oturumunda tek aday olarak katılan 80 yaşındaki Nebih Berri'yi seçti. Berri, başkent Beyrut'ta yapılan Temsilciler Meclisi 6'ncı dönem başkanlık seçiminde 128 üyeden oluşan parlamentoda 98 evet oyu alarak 4 yıllık yeni dönem için Meclis Başkanlığı makamında kalmaya devam edecek.
0. Paraguay da büyükelçiliğini Kudüs’e taşıdı
Paraguay da büyükelçiliğini Kudüs’e taşıdı
Reuters
BD ve Guatemala'nın ardından Güney Amerika ülkesi Paraguay da Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıdı. Paraguay'ın Kudüs Büyükelçiliği yapılan resmi törenin ardından hizmete açıldı. Açılış törenine, Paraguay Devlet Başkanı Horacio Cartes ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun yanı sıra İsrailli bazı bakanlar katıldı. Paraguay, ABD ve Guatemala'nın ardından Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyan üçüncü ülke oldu.
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz