Karenin SöylediğiKâbe’de silah sesleri

Kâbe’de silah sesleri

İSMAİL ÇAĞILCI MECRA 1 DAKİKADA OKUNUR
Kâbe’de silah sesleri
Kâbe’de silah sesleri
BEĞEN

Ortadoğu ülkeleri, İran’daki rejim değişiminin şokunu hâlâ yaşamaya devam ederken, Mekke’de gerçekleşen bir kalkışma özellikle Körfez monarşilerinin yüreğini ağzına getirdi. 20 Kasım 1979 günü sabah erken saatlerde Mescid-i Haram’a silahlı baskın düzenleyen yaklaşık dört yüz kişilik bir grup, İslâm dünyasının kalbini ele geçirmeye kalkıştı. Fransız özel timlerinden de yardım istemek durumunda kalan Suudi Arabistan yönetimi, iki haftalık zorlu bir askeri operasyonun ardından, saldırganları güçlükle kontrol altına alabildi. Mekke’de kan dökmek yasak olmasına rağmen, ulemanın onayıyla düzenlenen operasyonun sonucunda, mescidin içinde bulunanlardan toplam 255 kişi ölürken, 560 kişi de yaralandı. Suudi askerlerden ölenler 127, yaralananlar 451 kişi oldu. Kalkışmanın lideri Cuheyman el Uteybî, kısa bir yargılamanın ardından idam edildi.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
İ İSMAİL ÇAĞILCI GZT Editörü

Mecra’nın editörlüğüyle meşgul. İslam dünyasında müspet ya da menfi hallerle öne çıkmış şahsiyetlere dair okuyor, çalışıyor. Fotoğraf ve malumatlarla da alakadar.

BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz