Kazakistan'dan Rusça zorunluluğunu kaldıran "Kazak dil reformu"

Kazakistan’da görsel bilgi ve işaretlerin Rusça yazılması zorunluluğu kaldırıldı.
Kazakistan’da görsel bilgi ve işaretlerin Rusça yazılması zorunluluğu kaldırıldı.

Kazakistan’da görsel bilgi ve işaretlerin Rusça yazılması zorunluluğu kaldırıldı.

Kazakistan’da Kazakçanın yanı sıra resmî dil statüsünde olan Rusçanın, başta reklam panoları olmak üzere görsel bilgi alanlarında zorunlu kullanımı kaldırıldı.

Kazakistan Cumhurbaşkanlığının internet sitesi Akorda'dan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, “Görsel Enformasyon” kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin kanunu onayladı.

Reklam, işaret ve ilanlar Rusça yazılmayacak

  • Buna göre, ülkede başta reklam panoları olmak üzere dış ilanlar, fiyat etiketleri, menüler, yol işaretleri, köy ve tarihi mekanların adları gibi görsel bilgiler sadece devlet dilinde (Kazakça) yazılacak.

Özel işletmelerin isteği üzerine, Kazakçanın yanına Rusça ve diğer dillerin kullanımı varlığını devam ettirebilecek.

Söz konusu düzenlemeyle Rusçanın görsel bilgilerde zorunlu kullanımı ortadan kalkacak.

Ürün ambalajları ve kamu binası tabelalarındaki ifadeler ise iki dilde yazılmaya devam edecek. Ancak ürün ambalajlarında Kazakça bilginin hatasız verilmesi gerekecek.

Bunun yanı sıra yabancı filmlerin Kazakça çevirileri ile dublajlarının kalitesine önem verilecek.

Konuyla ilgili Kazak milletvekili Berik Abdiganiuly, söz konusu yasal düzenlemelerin Kazakçanın ülkede hem devlet organları hem de özel sektörde sistemleştirilmesi ve doğru kullanılmasını sağlayacağına vurgu yaptı.

"Kazak dili için reform"

Bu sayede özel sektör kuruluşlarında devlet dilinde görsel bilgi sağlamanın yasalaştırıldığını belirten Abdiganiuly, “Biz, özel sektör temsilcilerine kendi işletmeleri hakkında yalnızca devlet dilinde ve isteklerine göre de Rusça ve diğer dillerde bilgi sunma hakkı veriyoruz. Bu, kesinlikle normal bir uygulamadır çünkü iş dünyası devlet diline halel getirmeksizin kendi işinde hangi dilde bilgi yayınlayacağına kendisi karar vermelidir.” ifadelerini kullandı.

Bu karar, Kazak dilinin bir bütün olarak reformu bağlamında önemlidir. Ülkemizin Anayasasında belirlendiği statüsüne uygundur.

Kazakistan anayasasında Kazakça devlet dili statüsünde yer alırken Rusça ise resmî dil olarak belirtiliyor.