Doğru Mu?“Kâbe’nin etrafına bu proje uygulanacak”

“Kâbe’nin etrafına bu proje uygulanacak”

İSMAİL ÇAĞILCI DİĞER 1 DAKİKADA OKUNUR
“Kâbe’nin etrafına bu proje uygulanacak”
“Kâbe’nin etrafına bu proje uygulanacak”
BEĞEN

Suudi Arabistan yönetiminin Kâbe etrafında yıllardır sürdürdüğü inşaat projeleri hac ve umre için Mekke’yi ziyaret eden Müslümanları öylesine yordu ki, inşaatla ilgili çeşitli spekülasyonlar da yapılmaya başladı. İnternet ortamında dolaşan çeşitli projelerle ilgili olarak, “Buna karar verildi” yorumuyla sayısız paylaşıma rastlamak mümkün. Birçoğu da fiziksel olarak birbirine hiç benzemeyen şekiller bunlar.

Mekke ve Medine’yle ilgili mekânsal tasarruflarına İslâm dünyasını müdahale ettirmeyen Suudi Arabistan, özellikle Kâbe çevresindeki binaları belli aralıklarla yıkıp yerlerine yenilerini inşa ediyor. Çevrede bu şekilde sürekli bir sirkülasyon olunca, söylentilerin de ardı arkası kesilmiyor doğal olarak.

Şu anda tamamlanmak üzere olan proje, Suudilerin üzerinde mutabık kaldığı son çalışma. Ancak bundan 20 sene sonra bütün binaların tamamen yıkılıp yeniden inşa edilmeyeceğinin de garantisi yok elbette.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
İ İSMAİL ÇAĞILCI GZT Editörü

Mecra’nın editörlüğüyle meşgul. İslam dünyasında müspet ya da menfi hallerle öne çıkmış şahsiyetlere dair okuyor, çalışıyor. Fotoğraf ve malumatlarla da alakadar.

BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz