GündemKeşmirliler Hint saldırılarına direniyor

Keşmirliler Hint saldırılarına direniyor

HABER MASASI AA, MECRA 2 DAKİKADA OKUNUR
Keşmirliler Hint saldırılarına direniyor
Cammu ve Keşmir'i ikiye ayıran Kontrol Hattı'nın Pakistan tarafında nöbet tutan bir Pakistan askeri.
BEĞEN

Tarihi Cammu ve Keşmir'i ikiye ayıran Kontrol Hattı'nın Pakistan tarafındaki Azad Cammu ve Keşmir'de yaşayanlar ve burada görev yapan askerler, Hint saldırılarının artmasına rağmen bölgedeki köylülerin evlerini terk etmediğini söylüyor.

Hindistan'ın kontrolü altında tuttuğu Cammu Keşmir'in özel statüsünü kaldırmasının ardından Pakistan ve Hindistan arasında artan gerilimi gözlemleyen Türk gazeteci heyeti, Azad Cammu ve Keşmir'in Chakoti bölgesinde yerel halk ve askeri yetkililerle bir araya geldi.

Köylerinde Hindistan'ın zulmünü derinden hisseden ancak vatanlarını terk etmemekte direnen Keşmirliler.
Köylerinde Hindistan'ın zulmünü derinden hisseden ancak vatanlarını terk etmemekte direnen Keşmirliler.

Keşmir topraklarında Pakistan ile Hindistan arasındaki ateşkes hattının uzunluğu 780 kilometreyi buluyor. Derinliği 4-5 kilometre arasında değişiyor. Yüksek engebeler ve ormanlık alanlarla kaplı bu hat, Keşmirlilerin köylerini ve ailelerini bölmüş durumda.

Hattın bir bölümünü oluşturan Jhelum Vadisi’nden akan nehir, iki orduyu birbirinden ayırıyor. Buna karşın Pakistan ve Hint askeri noktaları arasındaki mesafenin, göz teması kurmaya yetecek şekilde 70 metreye düştüğü yerler var.

Hindistan Sınır Güvenlik Güçleri, Hindistan-Pakistan sınırında devriye geziyor.
Hindistan Sınır Güvenlik Güçleri, Hindistan-Pakistan sınırında devriye geziyor.

Hattın Pakistan tarafında bulunan askerler, son yıllarda Hindistan tarafından Pakistan tarafına yapılan taciz atışları ile hedef gözeterek yapılan atışlar sonucu iki ülke arasındaki ateşkesin binlerce kere Hint güçlerince ihlal edildiğini kaydediyor.

Hint askerlerinin hemen karşısındaki evlerde yaşayan Keşmirli köylüler ise kendilerini hedef alan saldırılara karşın yerlerinden ayrılmak istemiyor, güvenli yerlere göç etmeyi kabul etmiyorlar.

Keşmir 1 ayı geçkin bir süredir esaret altında.
Keşmir 1 ayı geçkin bir süredir esaret altında.

Kardeşlerimizin zulüm görmesine dayanamıyoruz

Keşmirli Muhammed Arşad Abbasi, Kontrol Hattı'nda yaşayan Keşmirlilerin tüm düzenlerinin Hint askerlerinin saldırıları nedeniyle bozulduğunu belirtse de köyünden ayrılmak istemediğini söylüyor.

"Biz, Kontrol Hattı'ndaki tüm saldırılara katlandık ancak hattın Hindistan tarafındaki kardeşlerimizin gördüğü zulümlere artık dayanamıyoruz. Hattın karşısına geçip oradaki kardeşlerimizi kurtarmak, sıkıntılarına son vermek ve onlarla birlikte yaşamak istiyoruz." diyen Abbasi, köyünden daha güvenli yerlere taşınmamasının sebebini, "Burası benim vatanım. Neden terk edeyim?" sözleriyle açıklıyor.

Keşmir bölgesinde sıkı güvenlik önlemleri dikkat çekiyor.
Keşmir bölgesinde sıkı güvenlik önlemleri dikkat çekiyor.

Abbasi, Kontrol Hattı'nda yaşayan köylüler dünya ülkelerinin zulme ses çıkarmasını beklediklerini de söylüyor.

Keşmirli Muhammed Nazır Mınaz da "Ben doğduğumdan beri bu acıyı çekiyorum." diyerek anlattığı Keşmir sorunu karşısında uluslararası toplumun sessiz kalmasına, "Üzüldüğüm tek şey Türkiye dışında bütün dünyanın bizim durumumuza sessiz kalması. Bu olay onlar sessiz kaldığı için buraya kadar geldi." diyor.

Mınaz, Keşmir'in gerekirse savaşla kurtarılmasına inanıyor.

"Hint ordusu köylülere ateş açıyor"

Hint bayrağı ve askerlerinin çıplak gözle görülebildiği Chakoti-Uri geçiş noktasında Türk medya heyetiyle görüşen Pakistanlı komutan Muhammed Ömer, Hindistan'ın 2003’te 36 kez ateşkes ihlali yaptığı Kontrol Hattı'nda bu sayının 2018’de 3 bin 348’e ulaştığını, Eylül 2019’a kadar ise sayının 2 bin 233 olduğunu anlatıyor.

Keşmirli köylüler sınır hattından geçerken endişe duyuyorlar.
Keşmirli köylüler sınır hattından geçerken endişe duyuyorlar.

Ömer, Kontrol Hattı'nın çevresinde yaşayan Keşmirli köylüleri korumak için burada Pakistan askeri bulunduğunu, gerektiğinde saldırı yapılan yere ateşle mukabele ettiklerini belirtiyor.

Hindistan güçlerinin ihlallerinin hızla arttığına işaret eden Ömer, "Hindistan, Keşmir’in işgal ettiği kısmında tansiyonu artırdıktan sonra geçen mart ayından bu yana, buradaki ailelerin geçiş noktalarını kullanarak birbirini görmesini de engellemeye başladı. Hint askerleri ateşkes hattındaki köylülere korku salmak için zaman zaman onlara ateş açıyor. Mayın, siper, hendek ve tel tarzı engellerle geçişlerini durdurmaya çalışıyor. Ayrıca Hint ordusu misket bombası kullanıyor. Patlamayan parçacıkları uzun süre köylüler için büyük tehlike oluşturmaya devam ediyor." diyor.

Hindistan sınır birlikleri tarafından ateşlenen patlamamış bir bomba.
Hindistan sınır birlikleri tarafından ateşlenen patlamamış bir bomba.

Ömer, Hindistan kontrolündeki Keşmir topraklarında yaklaşık 700 bin asker bulunduğunu ve neredeyse her 11 Keşmirliye karşılık bir Hint askeri düştüğünü belirterek, "Birleşmiş Milletlerin (BM) Pakistan ve Hindistan tarafında gözlem görevlileri var. Bizim tarafımızdaki Keşmir topraklarında BM yetkilileri her türlü serbestliğe sahipken Hint tarafı yetkilileri ofise kapatmış durumda. Dışarı çıkıp çalışmalarına izin vermiyor." ifadelerini kullanıyor.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
BEĞEN

HAFTANIN ÖZETİ

Cammu Keşmir diken üstünde
Cammu Keşmir diken üstünde
Bu hafta İslam coğrafyasında, Hindistan tarafından Cammu Keşmir'in özel statüsünün kaldırılmasının ardından bölgede tansiyonun yükselmesi, Batı Şeria'daki Ofer Hapishanesi'ne İsrail askerleri tarafından baskın düzenlenmesi, Pakistan Başbakanı İmran Han'ın Hindistan'ın Keşmir hamlesi sonrası tüm dünyayı olası bir savaş konusunda uyarması, Esad rejim...

PORTRELER

Çöl şeytanı Lawrence’ın sıra dışı hayatı
Çöl şeytanı Lawrence’ın sıra dışı hayatı
Tarihteki en sıra dışı casuslardan biri Arabistanlı Lawrence olarak tanınan Thomas Edward Lawrence'tır. 16 Ağustos 1888 yılında dünyaya gelen Lawrence, İngiliz asili olan babasının karmaşık aile ilişkileri yüzünden gayrimeşru çocuk konumuna düşmüştür. Babası Baron Edward Robert Chapman, o daha doğmadan önce ilk eşini terk ederek, dört kızına da dad...

HAREKETLER

Hamas: İslâmî bir izdüşüm
Hamas: İslâmî bir izdüşüm
Temelleri 1987’de patlak veren Birinci İntifada sırasında atılan Hamas (Hareketu’l-Mukâvemeti’l-İslâmiyye, İslâmî Direniş Hareketi), ideolojik ilhamını Mısır merkezli Müslüman Kardeşler Teşkilâtı’ndan (kısaca: İhvân) almış bir yapılanmadır. Kurucusu Şeyh Ahmed Yasin, örgütle öylesine iç içe geçmiştir ki, onun hayat hikâyesine göz atmak, tesis ettiğ...

KARENİN SÖYLEDİĞİ

"Libya Devrimi"nin 20. yılı
"Libya Devrimi"nin 20. yılı
01 Eylül 1989 tarihinde başkent Trablus’ta "Libya Devrimi"nin 20. yıl dönümü için düzenlenen törende, sol başta, 1969 yılında 27 yaşında genç bir subayken, Türkiye'de bulunan Kral İdris'i kansız bir darbeyle devirip iktidarı ele geçiren, Libya lideri Muammer Kaddafi görülüyor. Ortanın sağında Suriye Cumhurbaşkanı Hafız Esad, Cezayir Devlet Başkanı ...

MALUMAT

Direnişi öğreten cephe: Trablusgarp
Direnişi öğreten cephe: Trablusgarp
İtalyanlar 1861 yılında siyasi birliklerini tamamlamayı başardı, fütürist bir yaklaşımla güce tapan bir millet oluşturmuşlardı. Sürekli ilerlemeyi ve yayılmayı büyük Roma hayali ile birleştiren bu yeni ulusun büyük pastadan pay kapmak için gözüne kestirdiği yer Osmanlı’nın Afrika'daki son vatan toprağı olan Trablusgarp'tı.İtalyanlar yardımsever bir...

NE OKUMALI?

İslam ve Modern İnsanın Çıkmazı
İslam ve Modern İnsanın Çıkmazı
Farklı alanlarda bilim insanı yetiştirmiş, eğitimli bir aileden gelen İranlı alim Seyyid Hüseyin Nasr, akademik eğitimini Amerika’da farklı okullarda tamamladı. MIT’de fizik alanında aldığı lisans eğitimi ve Harvard Üniversitesi’ndeki bilim tarihi doktorasından sonra İran’da ve Amerika’da çeşitli akademik görevlerde bulundu. Hem Doğu’da hem de Batı...
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz