GündemKeşmirliler Hint saldırılarına direniyor

Keşmirliler Hint saldırılarına direniyor

HABER MASASI AA, MECRA 2 DAKİKADA OKUNUR
Keşmirliler Hint saldırılarına direniyor
Cammu ve Keşmir'i ikiye ayıran Kontrol Hattı'nın Pakistan tarafında nöbet tutan bir Pakistan askeri.
BEĞEN

Tarihi Cammu ve Keşmir'i ikiye ayıran Kontrol Hattı'nın Pakistan tarafındaki Azad Cammu ve Keşmir'de yaşayanlar ve burada görev yapan askerler, Hint saldırılarının artmasına rağmen bölgedeki köylülerin evlerini terk etmediğini söylüyor.

Hindistan'ın kontrolü altında tuttuğu Cammu Keşmir'in özel statüsünü kaldırmasının ardından Pakistan ve Hindistan arasında artan gerilimi gözlemleyen Türk gazeteci heyeti, Azad Cammu ve Keşmir'in Chakoti bölgesinde yerel halk ve askeri yetkililerle bir araya geldi.

Köylerinde Hindistan'ın zulmünü derinden hisseden ancak vatanlarını terk etmemekte direnen Keşmirliler.
Köylerinde Hindistan'ın zulmünü derinden hisseden ancak vatanlarını terk etmemekte direnen Keşmirliler.

Keşmir topraklarında Pakistan ile Hindistan arasındaki ateşkes hattının uzunluğu 780 kilometreyi buluyor. Derinliği 4-5 kilometre arasında değişiyor. Yüksek engebeler ve ormanlık alanlarla kaplı bu hat, Keşmirlilerin köylerini ve ailelerini bölmüş durumda.

Hattın bir bölümünü oluşturan Jhelum Vadisi’nden akan nehir, iki orduyu birbirinden ayırıyor. Buna karşın Pakistan ve Hint askeri noktaları arasındaki mesafenin, göz teması kurmaya yetecek şekilde 70 metreye düştüğü yerler var.

Hindistan Sınır Güvenlik Güçleri, Hindistan-Pakistan sınırında devriye geziyor.
Hindistan Sınır Güvenlik Güçleri, Hindistan-Pakistan sınırında devriye geziyor.

Hattın Pakistan tarafında bulunan askerler, son yıllarda Hindistan tarafından Pakistan tarafına yapılan taciz atışları ile hedef gözeterek yapılan atışlar sonucu iki ülke arasındaki ateşkesin binlerce kere Hint güçlerince ihlal edildiğini kaydediyor.

Hint askerlerinin hemen karşısındaki evlerde yaşayan Keşmirli köylüler ise kendilerini hedef alan saldırılara karşın yerlerinden ayrılmak istemiyor, güvenli yerlere göç etmeyi kabul etmiyorlar.

Keşmir 1 ayı geçkin bir süredir esaret altında.
Keşmir 1 ayı geçkin bir süredir esaret altında.

Kardeşlerimizin zulüm görmesine dayanamıyoruz

Keşmirli Muhammed Arşad Abbasi, Kontrol Hattı'nda yaşayan Keşmirlilerin tüm düzenlerinin Hint askerlerinin saldırıları nedeniyle bozulduğunu belirtse de köyünden ayrılmak istemediğini söylüyor.

"Biz, Kontrol Hattı'ndaki tüm saldırılara katlandık ancak hattın Hindistan tarafındaki kardeşlerimizin gördüğü zulümlere artık dayanamıyoruz. Hattın karşısına geçip oradaki kardeşlerimizi kurtarmak, sıkıntılarına son vermek ve onlarla birlikte yaşamak istiyoruz." diyen Abbasi, köyünden daha güvenli yerlere taşınmamasının sebebini, "Burası benim vatanım. Neden terk edeyim?" sözleriyle açıklıyor.

Keşmir bölgesinde sıkı güvenlik önlemleri dikkat çekiyor.
Keşmir bölgesinde sıkı güvenlik önlemleri dikkat çekiyor.

Abbasi, Kontrol Hattı'nda yaşayan köylüler dünya ülkelerinin zulme ses çıkarmasını beklediklerini de söylüyor.

Keşmirli Muhammed Nazır Mınaz da "Ben doğduğumdan beri bu acıyı çekiyorum." diyerek anlattığı Keşmir sorunu karşısında uluslararası toplumun sessiz kalmasına, "Üzüldüğüm tek şey Türkiye dışında bütün dünyanın bizim durumumuza sessiz kalması. Bu olay onlar sessiz kaldığı için buraya kadar geldi." diyor.

Mınaz, Keşmir'in gerekirse savaşla kurtarılmasına inanıyor.

"Hint ordusu köylülere ateş açıyor"

Hint bayrağı ve askerlerinin çıplak gözle görülebildiği Chakoti-Uri geçiş noktasında Türk medya heyetiyle görüşen Pakistanlı komutan Muhammed Ömer, Hindistan'ın 2003’te 36 kez ateşkes ihlali yaptığı Kontrol Hattı'nda bu sayının 2018’de 3 bin 348’e ulaştığını, Eylül 2019’a kadar ise sayının 2 bin 233 olduğunu anlatıyor.

Keşmirli köylüler sınır hattından geçerken endişe duyuyorlar.
Keşmirli köylüler sınır hattından geçerken endişe duyuyorlar.

Ömer, Kontrol Hattı'nın çevresinde yaşayan Keşmirli köylüleri korumak için burada Pakistan askeri bulunduğunu, gerektiğinde saldırı yapılan yere ateşle mukabele ettiklerini belirtiyor.

Hindistan güçlerinin ihlallerinin hızla arttığına işaret eden Ömer, "Hindistan, Keşmir’in işgal ettiği kısmında tansiyonu artırdıktan sonra geçen mart ayından bu yana, buradaki ailelerin geçiş noktalarını kullanarak birbirini görmesini de engellemeye başladı. Hint askerleri ateşkes hattındaki köylülere korku salmak için zaman zaman onlara ateş açıyor. Mayın, siper, hendek ve tel tarzı engellerle geçişlerini durdurmaya çalışıyor. Ayrıca Hint ordusu misket bombası kullanıyor. Patlamayan parçacıkları uzun süre köylüler için büyük tehlike oluşturmaya devam ediyor." diyor.

Hindistan sınır birlikleri tarafından ateşlenen patlamamış bir bomba.
Hindistan sınır birlikleri tarafından ateşlenen patlamamış bir bomba.

Ömer, Hindistan kontrolündeki Keşmir topraklarında yaklaşık 700 bin asker bulunduğunu ve neredeyse her 11 Keşmirliye karşılık bir Hint askeri düştüğünü belirterek, "Birleşmiş Milletlerin (BM) Pakistan ve Hindistan tarafında gözlem görevlileri var. Bizim tarafımızdaki Keşmir topraklarında BM yetkilileri her türlü serbestliğe sahipken Hint tarafı yetkilileri ofise kapatmış durumda. Dışarı çıkıp çalışmalarına izin vermiyor." ifadelerini kullanıyor.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
BEĞEN

HAFTANIN ÖZETİ

Irak’ta protestolar: Başbakan istifa etti
Irak’ta protestolar: Başbakan istifa etti
İslam coğrafyasında bu hafta, Irak’ta Ekim ayından bu yana devam eden hükümet karşıtı gösterilerin BaşbakanAdil Abdulmehdi'nin istifasıyla sonuçlanması,Filistin İslami Hareketi'nin kuzey kanadı lideri Şeyh Raid Salah'a verilen mahkumiyet kararı, Çin yönetiminin, Sincan bölgesinde 1 milyondan fazla kişiyi alıkoyduğu kamplara ilişkin gizli belgelerin...

PORTRELER

Afrika'da İslam'ı ihya eden âlim: Ebubekir Efendi
Afrika'da İslam'ı ihya eden âlim: Ebubekir Efendi
Sömürgeci devletler arasındaki rekabetin en hararetli döneminin yaşandığı 18. yüzyılda milyonlarca Müslüman, Hollandalılar tarafından Cava Adaları’ndan esir olarak getirildi ve tecrit edildi. Ümit Burnu’nun ilk Müslümanları olan bu halk, Güney Afrika’da yerleşik hayata geçseler de 143 yıl boyunca ana dillerinden, dinlerinden ve geleneklerinden kopu...

HAREKETLER

Leşker-i Tayyibe Örgütü
Leşker-i Tayyibe Örgütü
Güney Asya’nın düşman kardeşleri Hindistan ve Pakistan arasında önemli sorunlardan bir tanesi de bölgedeki tansiyonun zaman zaman yükselmesine ve karşılıklı çatışmalara sebebiyet veren yerel örgütlerdir. Bunlardan biri de Leşker-i Tayyibe örgütüdür. Saf, temiz ordu anlamına gelen Leşker-i Tayyibe 1987 yılında kuruldu. Hedefleri arasında; cihadın Al...

MALUMAT

Taşradan meclise, bir Afgan hikâyesi
Taşradan meclise, bir Afgan hikâyesi
O, henüz dört yaşındaymış babası öldürüldüğünde. Ruslar, önce esir almışlar Baba Yoldaş’ı, meşhur Puliçarhi Hapishanesi’ne götürmüşler. Ailesi, yıllar boyu “Babamız bir gün geri dönecek” diye kapıyı gözlemiş. Ama ne çare! Meğer, çoktan şehit edilmiş Baba Yoldaş. Cenazesini bile teslim etmemiş Ruslar. Mezarı olmayan bir babanın evladı olarak büyümüş...
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz