Karenin SöylediğiKral Faysal'la piknik

Kral Faysal'la piknik

İSMAİL ÇAĞILCI MECRA 1 DAKİKADA OKUNUR
Kral Faysal'la piknik
Gertrude Bell (Ortada) ve ileride Irak tahtına oturacak Emir Faysal'ın (Sağdan 2) çöldeki pikniğinden.
BEĞEN

Bir ülkenin tahtına giden yolun, çöl kumunun üstüne serilmiş bir yer sofrasından geçtiğini tahayyül etmek pek mümkün değildir. Yılları aşıp günümüze ulaşan bu kare olmasa "şehir efsanesi" olmaktan öteye geçmeyecek bir anlatı, işte bütün gerçekliğiyle karşımızda. Victoria İngiltere'sinin yetiştirdiği en mahir ajanlardan Gertrude Bell, kendi Irak'ına varmadan evvelki "doyurucu" molalarından birini verirken, "Arap isyanı"nın lideri Şerif Hüseyin'in küçük oğlu Faysal da Irak ve Suriye'ye dair iştahını bastırıyor. Her ne kadar kısa vadede muvaffak olsalar da, Gertrude Bell'in hayatı intiharla sona erecek, Faysal'ın hanedanı ise kendisiyle aynı ismi taşıyan torunu II. Faysal'ın kurşuna dizilmesiyle ortadan kalkacaktı. Uğruna her şeyi göze aldıkları coğrafya ise çöl kumunun üstüne serilmiş bir yer sofrası gibi, yeni "misafirlerini" bekliyor. Nice tamahkârdan sonra bile...

Abone Ol Google News
BEĞEN
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
İ İSMAİL ÇAĞILCI GZT Editörü

Mecra’nın editörlüğüyle meşgul. İslam dünyasında müspet ya da menfi hallerle öne çıkmış şahsiyetlere dair okuyor, çalışıyor. Fotoğraf ve malumatlarla da alakadar.

YUKARI DÖNÜN

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.