Krallar ve sultanlar için çalınan geleneksel enstrüman: Kakaki

Kakaki çalan bir adam.
Kakaki çalan bir adam.

Geleneksel Afrika üflemeli müzik aletlerinden kakaki, günümüzde Kamerun'da sultanların ve kralların resmî kabullerinde ve saray organizasyonlarında çalınıyor. Uzunluğu 4 metreyi bulabilen bu müzik aletini sadece erkekler çalıyor.

Geleneksel Afrika üflemeli müzik aletlerinden kakaki, günümüzde Kamerun'da sultanların ve kralların resmî kabullerinde, saray organizasyonlarında çalınıyor.

Kakaki, ilk olarak Kamerun, Çad, Burkina Faso'da kullanılmakla birlikte günümüzde orta Afrika ülkelerinin neredeyse tamamında kullanılıyor. Enstrüman Çad'da waza, Etiyopya'da ise malakat adıyla biliniyor.

Sadece erkekler tarafından çalınan Kakaki, resmî karşılama törenlerinde, cuma selamlıklarında, sarayda düzenlenen törenlerde ve bayramlarda sultanlar için çalınıyor. Boyutları farklılık gösterebilen geleneksel enstrümanın uzunluğu, bazı bölgelerde 2 metre iken bazı bölgelerde 4 metreyi bulabiliyor.

Törenlerde kakakiye, djembes ve kalimba gibi diğer geleneksel üflemeli ve vurmalı enstrümanlar da eşlik ediyor.

Güney Afrika'ya ait geleneksel enstrüman "vuvuzela" gibi, kakaki de uzak mesafeden duyulabilen yüksek sesler çıkararak, "gücü" ve "otoriteyi" sembolize ediyor.

Afrika kıtasının çoğu bölgesinde olduğu gibi Kamerun'da da "kakaki" geleneği nesilden nesile sözlü veya işitsel olarak aktarılıyor.

"Kakaki sadece bir enstrüman değil aynı zamanda bir dil"

Ngaoundare Sultanı Mohamadou Hayatou Issa'nın müzik ekibinden Bawoulo Boussa Abbaye, AA muhabirine yaptığı açıklamada,

Kakaki sadece bir enstrüman değil aynı zamanda bir dil.

dedi.

Kakakinin, sultanla melodili bir konuşma biçimi olduğunu aktaran Abbaye, şu ifadeleri kullandı:

Kakaki ile sultanı selamlarız, merhaba deriz, nasılsınız efendim deriz, geceleyin iyi uyuyabildiniz mi, çocuklarınız nasıl, aileniz nasıl deriz.

Ngaoundere Sultanı Issa için Kakaki çalan Sallaou Kadiri de "27 yıldır Kakaki üflüyorum. Daha önce Belçika, Hollanda, Almanya ve İstanbul'da düzenlenen etkinliklerde sultan için çaldım." şeklinde konuştu.

Ailesinin üç kuşaktır Kakaki çaldığını belirten Sallaou, kakaki çalmayı yine sultan için kakaki çalan dedesi ve babasından öğrendiğini belirtti.

Kakakinin, sultana özel bir enstrüman olduğunu dile getiren Sallaou "Sadece Devlet Başkanı (Sultan) için çalıyorum." dedi.