Kudüs'te yerleşimci provokasyonu

Fanatik Yahudilerin Şam Kapısı'nda toplanmaya başladığı saatlerde başlayan gerginlik, yürüyüşün başlaması ile giderek arttı.
Fanatik Yahudilerin Şam Kapısı'nda toplanmaya başladığı saatlerde başlayan gerginlik, yürüyüşün başlaması ile giderek arttı.

İsrail'in Doğu Kudüs'ü işgal ettiği, 1967'deki Altı Gün Savaşı'nın yıl dönümü, İbrani takvimine göre "Kudüs Günü" olarak kutlanıyor. Bu yılki bayrak yürüyüşü, bir süredir yüksek olan gerilimin gölgesinde gerçekleşti. İsrail’in işgali altındaki Kudüs’te fanatik Yahudilerin Kudüs Günü münasebetiyle düzenledikleri provokatif Bayrak Yürüyüşü’nde toplam 45 kişi yaralandı. Çıkan olaylarda şu ana kadar 50’den fazla kişinin gözaltına alındığı bildirirken, Batı Şeria’da çıkan olaylarda ise 145 kişinin yaralandığı ifade edildi.

Yerleşimci Yahudiler, Doğu Kudüs'te Filistinlilere saldırdı.
Yerleşimci Yahudiler, Doğu Kudüs'te Filistinlilere saldırdı.

İsrail’in işgali altındaki Kudüs’te fanatik Yahudilerin Kudüs Günü münasebetiyle düzenledikleri provokatif "Bayrak Yürüyüşü" nedeniyle bölgede gerilim devam ediyor. Fanatik Yahudilerin Şam Kapısı'nda toplanmaya başladığı saatlerde başlayan gerginlik, yürüyüşün başlaması ile giderek arttı.

Şu ana kadar çıkan olaylarda 40’ı Filistinli yaralanırken, 50’den fazla kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Filistin Kızılayı tarafından yapılan açıklamada, 40 yaralıdan 15’inin hastaneye kaldırıldığı belirtildi.

Bayrak Yürüyüşü’ne 50 binden fazla kişinin katıldığı tahmin ediliyor

İsrail polisi tarafından yapılan açıklamada, "Polis güçleri, herhangi bir şiddet veya düzensizliğe karşı kararlı ve tavizsiz bir müdahale ile bölgede düzen ve güvenliği sağlamak için çalışmaya devam ediyor" ifadeleri kullanıldı. Bir polis sözcüsü ise, İsrail polisinin Bayrak Yürüyüşü’ne "50 binden fazla kişinin" katıldığını tahmin ettiğini belirtti.

Başbakan Benett’ten kolluk kuvvetlerine “sıfır tolerans” emri

İsrail Başbakanı Naftali Benett’in Ofisi tarafından yapılan açıklamada, Bayrak Yürüyüşü’nde kolluk kuvvetlerine "aşırılık yanlılarının şiddet veya provokasyonlarına sıfır tolerans göstermelerini" emrettiğini ifade edilerek, katılımcıların büyük çoğunluğunun kutlama için yürüyüşe katıldığı fakat aşırılık yanlısı azınlıkların da yürüyüşte olduğuna dikkat çekildi. Açıklamada, "Herhangi bir şiddet vakası, kovuşturma da dahil olmak üzere tüm ciddiyetle ele alınacaktır” denildi.

Şeyh Cerrah Mahallesinde yerleşimciler Filistinlilere saldırdı

Doğu Kudüs’te yer alan Şeyh Cerrah Mahallesi’nde fanatik Yahudilerin saldırıları sonucu büyük şiddet olayları yaşandı.

Fanatik Yahudilerin Şeyh Cerrah’ta bulunan Filistinlilere taşla saldırdığı aktarıldı.


Batı Şeria’da çıkan olaylarda 145 kişi yaralandı

Kudüs’teki Bayrak Yürüyüşü’ne tepki için Filistin’in Batı Şeria bölgesinde sokağa inerek tepki gösteren Filistinliler'e İsrail güçleri tarafından birçok noktada saldırıldı. Filistin Kızılayı tarafından yapılan açıklamada, Batı Şeria’nın farklı noktalarındaki saldırılarda 18’i gerçek mermi ile olmak üzere toplam 145 Filistinlinin yaralandığı bildirildi.

Geçtiğimiz yıl düzenlenen Bayrak Yürüyüşü sonucunda, İsrailli yerleşimcilerin saldırıları sonucu 11 gün süren çatışmalar patlak vermiş, çatışmalarda en az 250 Filistinli ile 13 İsrailli hayatını kaybetmişti.