GündemLübnan'da göstericiler oturuma geçit vermedi

Lübnan'da göstericiler oturuma geçit vermedi

HABER MASASI AA, MECRA 1 DAKİKADA OKUNUR
Lübnan'da göstericiler oturuma geçit vermedi
Milletvekillerinin meclise ulaşmasını engellemek isteyen göstericiler barikatları ve dikenli telleri aştı.
BEĞEN

Lübnan'ın başkenti Beyrut'taki meclis binasını kuşatan göstericiler, parlamentoda bugün yapılması planlanan oturumu erteletti.

Mecliste düzenlenecek oturumda "görevi ve yetkiyi kötüye kullanma, suistimal ve kamu malında savurganlık gibi suçların genel affa dahil edilmesi" yönündeki bentleri de barındıran yasaların görüşüleceğini ileri süren göstericiler, söz konusu oturumun yapılamaması için meclis çevresinde insan zinciri oluşturdu.

Meclis çevresinde düzenlenen gösteride oturma eylemi yapan göstericiler.
Meclis çevresinde düzenlenen gösteride oturma eylemi yapan göstericiler.

Oturumun basına kapalı değil açık olmasını isteyen protestocular, öncelikli olarak "teknokratlardan oluşan bağımsız ve küçültülmüş bir hükümet kurulması, erken seçime gidilmesi ve yolsuzluğa bulaşan yöneticilerin yargılanması" taleplerini yineledi.

Necme Meydanı girişinde arbede yaşandı

Meclise giden Necme Meydanı girişinde, yolu kapatan eylemciler ile emniyet güçleri arasında arbede yaşandı.

Çok sayıda kadın göstericinin, erkek eylemcilerle emniyet güçleri arasında barikat oluşturduğu görüldü.

Barikat oluşturan kadın göstericiler.
Barikat oluşturan kadın göstericiler.

Eylemciler sadece askeri araçlar ile ambulansların alana girişine izin verdi.

Bazı araçlar göstericilerin üstüne sürüldü

Öte yandan Beyrut'un merkezindeki Bab İdris noktasından meclise ulaşmak isteyen konvoyda bulunan üç araç göstericilerin üzerine sürüldü ve konvoya eşlik eden bazı korumalar havaya ateş açtı. Söz konusu araçların çarpması sonucu bazı göstericilerin yaralandığı aktarıldı.

Milletvekillerinin Meclise ulaşmasını engellemek isteyen göstericiler ile polis arasında arbede yaşandı.
Milletvekillerinin Meclise ulaşmasını engellemek isteyen göstericiler ile polis arasında arbede yaşandı.

Protestocular Cumhurbaşkanı Mişel Avn'ın partisi Özgür Yurtsever Hareketi Milletvekili George Atallah'ın da meclise girişini engelledi.

Meclisteki oturum ertelendi

Bunun üzerine Meclis Başkanı Nebih Berri, göstericilerin yoğun baskıları nedeniyle bugünkü oturumun ertelenmesi kararı aldı.

Meclis Genel Sekreteri Adnan Dahir, basına yaptığı açıklamada, yeter sayıya ulaşılamadığı için meclis oturumunun daha sonra belirlenecek bir tarihe ertelendiğini söyledi.

Göstericilerin şiddetli tepkisi meclis oturumunun ertelenmesine yol açtı.
Göstericilerin şiddetli tepkisi meclis oturumunun ertelenmesine yol açtı.

Meclis Başkanı Berri, daha önce yaptığı açıklamada, bugün yapılacak oturumda "halkın taleplerini karşılayacak önemli yasaların konuşulacağını" ifade etmişti.

"Hükümet siyasiler, teknokratlar ve gösterici temsilcilerinden oluşacak"

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, yeni hükümetin siyasiler, teknokratlar ve göstericilerin temsilcilerinden oluşacağını belirtti.

Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Avn, başkent Beyrut'taki Baabda Sarayı'nda Birleşmiş Milletler (BM) Lübnan Özel Koordinatörü Jan Kubis ile bir araya geldi.

Görüşmede Avn, hükümet kurma çalışmalarının devam ettiğini ve yeni kabinede siyasiler, teknokratlar ve göstericilerin temsilcilerine yer verileceğini ifade etti.

Yeni kabinede göstericilerin temsilcilerinden isimler de yer alacak.
Yeni kabinede göstericilerin temsilcilerinden isimler de yer alacak.

Çalışmalar kapsamında siyasi liderlerle bir araya geldiğine işaret eden Avn, bu yöndeki temaslarını tamamladıktan sonra meclis görüşmeleri için bir tarih belirleyeceğini aktardı.

Avn, tüm bu görüşmelerin hedefini "hükümet kurma çalışmaları önündeki engelleri kaldırma ve yeni başbakanın işini kolaylaştırma" şeklinde açıkladı.

Lübnan Cumhurbaşkanı ayrıca, ekonomik durumun gözetim altında bulunduğunu ve aşamalı olarak iyileştirileceğini kaydetti.

BM Koordinatörü Kubis de Lübnan'daki gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirtti.

Kubis, Avn'ın izlediği tutumu BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'e ileteceğini aktardı.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
H HABER MERKEZİ GZT Editörü

Son dakika gelişmelerini, gündemdeki haberleri, bildiğiniz haberlerin bilmediğiniz detaylarını sizlerle buluşturuyor.

BEĞEN

HAFTANIN ÖZETİ

Tunus parlamentosunda Gannuşi dönemi
Tunus parlamentosunda Gannuşi dönemi
İslam coğrafyasında bu hafta, Tunus'ta Nahda Hareketi lideri Raşid el-Gannuşi'nin Meclis Başkanı seçilmesi, Hindistan'ın tartışmalı cami kararına karşın Pakistan'ın Sihlerin tapınaklarını güvence altına alması, Ürdün'ün 25 yıldır kira karşılığı İsrail'de duran El-Bakura ve El-Gamr" arazilerinin kontrolünü ele alması, İslami Cihad ile İsrail arasın...

PORTRELER

Beni komünist yapan ne ise Müslüman yapan da odur!
Beni komünist yapan ne ise Müslüman yapan da odur!
Yahudi asıllı Fransız felsefeci, siyasetçi ve komünist yazar Roger Garaudy, 1913’te Fransa'nın Marsilya kentinde, yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası ateist olan Garaudy’nin annesi Katolik olmasına karşın kendisi de babası gibi dine karşı mesafeliydi. Ancak ‘mutlak bir hakikatin’ peşinde olduğunu inkar etmeyen Garaudy, ‘hayatının...

HAREKETLER

Leşker-i Tayyibe Örgütü
Leşker-i Tayyibe Örgütü
Güney Asya’nın düşman kardeşleri Hindistan ve Pakistan arasında önemli sorunlardan bir tanesi de bölgedeki tansiyonun zaman zaman yükselmesine ve karşılıklı çatışmalara sebebiyet veren yerel örgütlerdir. Bunlardan biri de Leşker-i Tayyibe örgütüdür. Saf, temiz ordu anlamına gelen Leşker-i Tayyibe 1987 yılında kuruldu. Hedefleri arasında; cihadın Al...

MALUMAT

3400 yıllık dava ve değişmeyen Orta Doğu
3400 yıllık dava ve değişmeyen Orta Doğu
Mısır’ın yarı resmi yayın organı el-Ehram gazetesinin Kasım 2000’de Londra’da basılan İngilizce nüshası oldukça ilginç bir suç duyurusu davası yayınladı. Yayınlanan haber ilginç olduğu kadar Mısır ve İsrail ilişkilerini de oldukça yakından ilgilendiriyor, her okur haberi oldukça şaşırtıcı bularak diğer insanlara göstermeye çalışıyordu.Bu habere gör...
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz