Lübnan'da göstericilerin hedefi: Kamu kurumları

Lübnan'da hükümet binalarının  önünde toplanan üniversite öğrencileri.
Lübnan'da hükümet binalarının önünde toplanan üniversite öğrencileri.

Bu hafta İslam coğrafyasında; Lübnan'da göstericilerin kamu kurumlarının faaliyetlerini engelleme çabası, Irak'ın başkenti Bağdat'ta stratejik konumu sebebiyle göstericilerin merkezi haline gelen Türk Lokantası, Berlin Konferansı'nda elini güçlendirmek isteyen Hafter'in saldırıları yoğunlaştırması, Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn'a destek için düzenlenen mitinge, kızı ve damadının katılmamasının aileden çatlağa yol açması, Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE), Dubai'de düzenlenecek bir etkinlik için Kudüs müftüsüne vize vermemesi haberleri gündemde yer aldı.

Lübnan'da göstericilerin hedefi: Kamu kurumları

Lübnan'da öğrencilerin de katıldığı gösterilerde "Size bir ders verebilmek için derslerimizi kaçırıyoruz" yazılı pankart dikkat çekti.
Lübnan'da öğrencilerin de katıldığı gösterilerde "Size bir ders verebilmek için derslerimizi kaçırıyoruz" yazılı pankart dikkat çekti.

Lübnan'da ekonomik kriz ve vergi politikalarına karşı 17 Ekim'de başlayan gösteriler 10 gün önce Hariri hükümetinin istifasıyla sonuçlanmıştı. Daha önce yolları trafiğe kapatan gösteririciler şimdi de çalışmalarını engellemek amacıyla kamu kurumları ve banka binaları ile yöneticilerin evlerinin önünde protesto gösterileri düzenliyor. Eylemlerini üniversite önlerine taşıyarak öğrencileri harekete geçirmeye çalışan göstericiler hedeflerine yaklaştı. Başkent Beyrut'ta Eğitim Bakanlığı önünde toplanan üniversite öğrencileri, geleceğe yönelik taleplerini dile getiren sloganlar attı.

Bağdat'ta göstericilerin kalesi: "Türk Lokantası"

Irak'ın başkenti Bağdat'ın merkezinde bulunan ve önceleri son katında bir Türk lokantası bulunduğu için halk arasında "Türk Lokantası" olarak bilinen 14 katlı bina, başkentte devam eden protestolarda eylemcilerin adeta kalesi ve ülkedeki gösterilerin de sembolü haline geldi. Tahrir Meydanı'nın hemen karşısında yer alan bina stratejik konumundan dolayı temizlenerek gösterilerin merkezi haline getirildi. Pankartlarla ve bayraklarla donatılan bina, "Devrim Kulesi", "Özgürlerin Kalesi" veya "Cebel-i Uhud" olarak da anılıyor.

Hafter, "hızlı ve kesin zafer" peşinde

Uluslararası toplum Berlin Konferansı'nda Libya krizine çözüm arayışıyla hazırlık yaparken, ülkenin doğusundaki silahlı güçlerin lideri Halife Hafter sahada mutlak bir zafer için çabalıyor. Hafter güçleri, saldırılarını başkent yakınındaki Aziziye kentine yoğunlaştırdı. Hafter uçaklarının son haftalarda başkent Trablus çevresine düzenlediği hava saldırılarında sivil can kayıpları da arttı. Hafter güçlerinin, başkente düzenlediği saldırıda öne çıkan merkezlerden birisi de eski havalimanı çevresi oldu.

Lübnan Cumhurbaşkanı Avn'ın ailesi ikiye bölündü

Lübnan'da hükümeti istifaya zorlayan kitlesel gösterilere karşı Cumhurbaşkanı Mişel Avn'a destek için düzenlenen mitinge, Avn'ın büyük kızı Claudine Avn Rukız ve eşi Şamil Rukız'ın katılmaması tartışmalara neden oldu. Lübnan Cumhurbaşkanlığına bağlı Kadın İşleri Kurulu Başkanı olan Claudine Avn Rukız, ekonomik kriz ve hükümetin vergi politikalarına karşı devam eden protestolara desteğini açıkladı.

Müftü'ye vize yok

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), geçtiğimiz pazar günü Dubai'de düzenlenen uluslararası bir toplantıya katılması beklenen Kudüs Müftüsü Muhammed Ahmed Hüseyin'e vize vermedi. Filistin yönetimi, BAE ile diyalogu sürdürdüklerini ve sorunun kaynağının tespite çalıştıklarını duyurdu. 2006 yılında eski Müftü İkrime Sabri'nin yerine atanan Müftü Muhammed Ahmed Hüseyin, Ürdün'e yakınlığıyla dikkat çeken bir isim. BAE, ise Filistinli muhalif lider Muhammed Dahlan'ın üssü olarak biliniyor. Dahlan, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'la yaşadığı ihtilafın ardından 2011'de Abu Dabi'ye yerleşmişti.