GündemLübnan'da siyasi dengeler tehlikede

Lübnan'da siyasi dengeler tehlikede

Lübnan'da Bakanlar Kurulu, Mülteci İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Salih Garib'in konvoyuna düzenlenen silahlı saldırı sonrası oluşan gerilim nedeniyle bir aydır toplanamıyor. Başbakan Saad el-Hariri'nin partisi Müstakbel Hareketi milletvekili Muhammed el-Haccar, Lübnan'ın halihazırda çok yönlü gergin bir dönemden geçtiğini belirtti.

HABER MASASI AA, MECRA 3 DAKİKADA OKUNUR
Lübnan'da siyasi dengeler tehlikede
Lübnan'da Devlet Bakanı Salih Garib'in konvoyuna düzenlenen saldırı sonrası artan gerilimin ülkedeki siyasi dengeleri alt üst etmesinden endişe ediliyor.

Lübnan'da Bakanlar Kurulu, Mülteci İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Salih Garib'in konvoyuna düzenlenen silahlı saldırı sonrası oluşan gerilim nedeniyle bir aydır toplanamıyor. Başbakan Saad el-Hariri'nin partisi Müstakbel Hareketi milletvekili Muhammed el-Haccar, Lübnan'ın halihazırda çok yönlü gergin bir dönemden geçtiğini belirtti.

BEĞEN

Lübnan'da 30 Haziran'da Mülteci İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Salih Garib'in konvoyunu hedef alan silahlı saldırı sonrası oluşan gerilimin, ülkedeki mezhep temelli hassas güç dengesini derinden sarsmasından endişe ediliyor.

Hizbullah'ın siyasi müttefiki olan Hristiyan Özgür Yurtseverler Hareketi lideri ve Dışişleri Bakanı Cibran Basil, geçen ay 2022 yılında gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik çalışmalar kapsamında bir dizi ziyaretler gerçekleştirdi.

Basil'in, bir konuşmasında rakibi Hristiyan Lübnan Güçleri Partisi'nin lideri Semir Caca'yı eleştirmek amacıyla Lübnan'da 1975-1990 yıllarındaki iç savaşı gündeme getiren ve Dürzilerin çoğunlukta yaşadığı bölgelerdeki olayları hatırlatan ifadeler kullanması, Dürzileri ve özellikle de Velid Canbolat liderliğindeki İlerlemeci Sosyalist Partisi tabanını kızdırdı.

Artan tepkiler ve düzenlenen protestolar üzerine Basil, Dürzilerin çoğunlukta yaşadığı Cebel-i Lübnan vilayetine yapmayı planladığı ziyareti iptal etti ancak Mülteci İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Garib'in konvoyu söz konusu ziyaretin protesto edildiği bölgeden geçişi sırasında silahlı saldırının hedefi oldu. Saldırıda, Garib'in koruma ekibinde bulunan 2 kişi hayatını kaybetti, 1 kişi yaralandı.

Lübnan Mültecilerden Sorumlu Devlet Bakanı Salih el-Garib.
Lübnan Mültecilerden Sorumlu Devlet Bakanı Salih el-Garib.

Hükümet bir aydır toplanamıyor

Mülteci İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Garib ve mensubu olduğu Dürzi Demokrasi Partisi lideri Talal Arslan, söz konusu silahlı saldırının, ülkenin ulusal güvenliğini tehdit eden davaların görüldüğü Yargı Konseyi'ne götürülmesi konusundaki ısrarını sürdürüyor. Hatta Arslan, olayın Yargı Konseyi'ne götürülmesi konusunun görüşülmeyeceği bir Bakanlar Kurulu toplantılarında yer almayacaklarını söylüyor.

Kabine toplantısında görüşülecek konuları belirleme yetkisine sahip Başbakan Saad el-Hariri ise tarafları bir araya getirecek Bakanlar Kurulu'nu "geri dönüşü olmayan sonuçlara yol açabileceği" endişesiyle haftalardır toplamıyor.

Lübnan Başkanlık sarayındaki Bakanlar Kurulu toplantısı.
Lübnan Başkanlık sarayındaki Bakanlar Kurulu toplantısı.

Lübnan çok yönlü gergin bir dönemden geçiyor

Hariri'nin partisi Müstakbel Hareketi Milletvekili Muhammed el-Haccar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Lübnan'ın halihazırda çok yönlü gergin bir dönemden geçtiğini söyledi.

Aley bölgesinde bir ay önce Bakan Garib'in konvoyunun geçişi sırasında düzenlenen saldırının yaratabileceği etkilere işaret eden Haccar, olayın ardından oluşan gerginliğin giderilmesi ve sorunun çözümü yönünde ufukta bir ışık görmedikleri gibi tansiyonu artıran tutumların da sürdüğünü ifade etti.

Filistinli mülteciler, Lübnan'ın başkenti Beyrut'un güneyinde bulunan Filistin mülteci kampının dışında protesto gösterileri düzenliyor. 16 Temmuz 2019.
Filistinli mülteciler, Lübnan'ın başkenti Beyrut'un güneyinde bulunan Filistin mülteci kampının dışında protesto gösterileri düzenliyor. 16 Temmuz 2019.

Söz konusu gerginliğin iç siyaseti olumsuz etkilediğini vurgulayan Haccar, Aley bölgesindeki olay nedeniyle kabinenin bir aydır toplanamadığını, ülkedeki çöp krizinin yeniden gündemde olduğunu ve Filistinli mültecilerin Çalışma Bakanlığı'nın uygulamasına karşı protestolarını sürdürdüğünü hatırlatarak tüm bu gelişmeler ışığında ülkeyi nelerin beklediğini öngörmenin hayli güç olduğunu dile getirdi.

Ülkedeki mevcut durumun "endişe vericiği" olduğunu söyleyen Haccar, 14 Mart Bloku'nda yer alan Canbolat'a karşı Batıcı olma suçlamalarının ihanet söylemlerine kadar ulaştığını belirterek, "İhanet suçlamalarını yeniden duymaya başladık. Özellikle de İlerlemeci Sosyalist Partisi Başkanı Canbolat'a karşı." dedi.

Hizbullah müttefiklerinden Dürzi Demokrasi Partisi lideri Arslan'ın gerginliği sürdürdüğünü kaydeden Haccar, dolayısıyla yaşananlardan Hizbullah'ı sorumlu tuttu.

Gözetleme kulesinde nöbet tutan bir Hizbullah militanı.
Gözetleme kulesinde nöbet tutan bir Hizbullah militanı.

Basil "güç dağılımındaki dengeleri bozmakla" suçlanıyor

Başbakanlık makamına sahip olan Sünniler, Hizbullah ile 8 Mart Blokunu oluşturan Özgür Yurtseverler Hareketi'nin lideri Basil'i "mezhep temeline dayalı güç dağılımındaki dengeleri bozmakla" suçluyor.

Lübnan'da 2005-2016 yıllarında başbakanlık yapan Necib Mikati, Fuad Sinyora ve Temam Selam, 15 Temmuz'da Suudi Arabistan'a bir ziyaret gerçekleştirerek Kral Selman bin Abdülaziz ile görüştü.

Sinyora, ziyaretten sonra bir televizyona yaptığı açıklamada, Lübnan'ın zor bir dönemden geçtiğine dair Kral Selman'a bilgi verdiklerini belirtti.

Suudi Arabistan'dan Lübnan'a destek vermesini beklediklerini söylediklerini aktaran Sinyora, "Lübnan'daki bazı kesimler, (15 yıllık iç savaşı sonlandıran) Taif Antlaşmasını değiştirme cüretinde bulunmaya çalışıyor." dedi.

Lübnan iç savaşını bitiren Taif Anlaşması, 1989.
Lübnan iç savaşını bitiren Taif Anlaşması, 1989.

Müstakbel Hareketi'ne yakın kaynaklardan alınan bilgiye göre, Riyad yönetimi, destek sözü vermesine rağmen Lübnan'daki Sünni kesime arka çıkma konusunda artık ciddi bir tutum sergilemiyor.

Lübnan'daki güç dağılımı ve siyasi bloklar

Lübnan'da 1943'teki milli mutabakata göre, parlamentodaki koltuk dağılımından memur atamalarına kadar her şey mezhep temelli kotalarla belirleniyor. Bu yapıya göre Cumhurbaşkanı'nın Maruni Hristiyan, Meclis Başkanı'nın Şii ve Başbakanın ise Sünni olması gerekiyor.

Ülkedeki siyasi partiler, "8 Mart" ve "14 Mart" blokları olmak üzere iki ana akım altında toplanıyor.

14 Mart Bloğu, 2005'te eski Başbakan Refik el-Hariri'nin suikast sonucu öldürülmesinin ardından oğlu Saad el-Hariri önderliğinde Suriye'ye karşı gerçekleşen "Sedir Devrimi" ile kuruldu. Blok'ta Hariri'nin lideri olduğu Müstakbel Hareketi, Dürzi lider Velid Canbolat'ın başkanlığındaki İlerlemeci Sosyalist Partisi, Hristiyan Lübnan Güçleri ve Hristiyan Ketaib Partisi yer alıyor.

''Sedir Devrimi'' gösterileri.
''Sedir Devrimi'' gösterileri.

8 Mart Bloğu ise Suriye rejimi yanlısı ve Batı karşıtı gruplardan oluşuyor. Hizbullah'ın başını çektiği grupta, Dışişleri Bakanı Cibran Basil'in liderliğindeki Özgür Yurtsever Hareketi ve Meclis Başkanı Nebih Berri'nin partisi Şii Emel Hareketi, Ermeni Taşnak Partisi ile diğer bazı küçük partiler bulunuyor.

Lübnan'da 2,5 yıl süren cumhurbaşkanlığı krizinden sonra 2016'da Suriye rejiminin yeşil ışık yakmasıyla Mişel Avn'ın bu makama seçilmesi, Şii gruplar Hizbullah ve Emel'in ülke siyasetindeki etkisini artırdı.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
BEĞEN

HAFTANIN ÖZETİ

Bosna'nın dinmeyen acısı: Srebrenitsa soykırımı
Bosna'nın dinmeyen acısı: Srebrenitsa soykırımı
Bu hafta İslam coğrafyasında, insanlık tarihinin utanç tablosu Srebrennitsa Soykırımının 24. yıl dönümü vesilesiyle düzenlenen anma törenleri, Suudi Arabistan'ın Filistinli Şehit yakınlarını kutsal topraklara daveti, Yemen'de binlerce yıllık tarihi eserlerin savaşın ortasında kaderine terk edilmesi, İran'ın Suriye'deki Bukemal ilçesinde inanç asimi...

PORTRELER

Çin'in Müslüman Amirali
Çin'in Müslüman Amirali
Avrupa cesur gemicilerin atılımlarıyla gerçekleştirilen büyük keşiflerle sarsılmadan çok kısa bir süre önce, Çinlilerin “Batı Okyanusu” olarak isimlendirdiği Hint Okyanusu’nda, tarihin o zamana kadar görmüş olduğu en heybetli filo gezinmekteydi. Henüz keşfedilmemiş denizlerin azgın dalgaları arasında binlerce kilometre yol alan, Pasifik ve Hint Oky...

HAREKETLER

Baas Partisi: Bir ihtilaflar tarihi
Baas Partisi: Bir ihtilaflar tarihi
Yunan Ortodoks Mişel Aflak ve Sünnî Müslüman Salahaddîn el Bitâr tarafından, 7 Nisan 1947’de Suriye’nin başkenti Şam’da kurulan Baas (“Diriliş”) Partisi, Ortadoğu’nun geçtiğimiz yüzyılına damgasını vuran siyasal hareketlerden biridir. 1963’te Suriye ve Irak’ta arka arkaya iktidara gelen partinin tarihi, aynı zamanda bir ihtilaflar ve bölünmeler tar...

KARENİN SÖYLEDİĞİ

Srebrenitsa Soykırımı'nın sarılmayan yaraları...
Srebrenitsa Soykırımı'nın sarılmayan yaraları...
Srebrenitsa, Bosna -Temmuz 1995: 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana gerçekleştirilen en acımasız soykırımlardan biri Temmuz 1995’te Bosna Srebrenitsa’da yaşandı. 5 günlük bir süreçte Sırp kuvvetleri, kaplıcaların bulunduğu küçük bir kasabanın kontrolünü ele geçirdi ve Müslüman erkekleri ailelerinden ayırdı. 7.000 den fazla yetişkin erkek ve çocuk, çevre...

MALUMAT

Seyahat taassubu kırar mı?
Seyahat taassubu kırar mı?
Seyahat taassubu kırar, ufkunuzu açar ve aslında, düşündüğümüz bazı şeylerin hiç de öyle olmadığını gösterir. Düzenli bir çalışma hayatım olmasa da biriktirdiğim para ile sık sık seyahate çıkmayı kendime düstur edindim. Bu seferki yolculuğum büyüklerimden hep duyduğum "bizim Bosna'ya" idi. Şehre iner inmez sizi harika, yeşil bir doğaya sahip olan ...

NE OKUMALI?

İslam ve Modern İnsanın Çıkmazı
İslam ve Modern İnsanın Çıkmazı
Farklı alanlarda bilim insanı yetiştirmiş, eğitimli bir aileden gelen İranlı alim Seyyid Hüseyin Nasr, akademik eğitimini Amerika’da farklı okullarda tamamladı. MIT’de fizik alanında aldığı lisans eğitimi ve Harvard Üniversitesi’ndeki bilim tarihi doktorasından sonra İran’da ve Amerika’da çeşitli akademik görevlerde bulundu. Hem Doğu’da hem de Batı...
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz