Karenin SöylediğiMarshall Sokağı

Marshall Sokağı

MUHAMMED FURKAN ÖZDİL MECRA 1 DAKİKADA OKUNUR
Marshall Sokağı
Malcolm X, ölümünden 9 gün önce, Marshall Sokağı'nın tabelası önünde böyle poz vermişti.
BEĞEN

Marshall Sokağı tabelası önünde başında kalpağı ile çekilen Malcolm X’in bu son fotoğraflarından biri, aslında onun kavgasını da kaderini de anlatıyor. Malcolm X, ikinci ve son İngiltere seyahati sırasında, Birmingham’da siyahilerin konut almasına karşı yürütülen kampanyalardan haberdar olunca olayın merkezinde yer alan Marshall Sokağı'nı ziyaret etmeye karar verir. Beyazlar, belediye konseyine boş olan evleri satın alıp yalnızca beyazlara satması konusunda baskı yapıyordu. Bir önceki yıl seçimleri kazanan muhalefet partisinin milletvekili adayı Peter Griffiths’in sloganı, "Eğer zenci bir komşu istiyorsan, işçilere oy ver" idi.

12 Şubat 1965 günü Malcolm X, Marshall Sokağı'na geldi ve mahalleli ile sohbet ederek desteğini ortaya koydu. Aynı sebeple Ku Klux Klan üyeleri tarafından evleri yakıldığında sadece 4 yaşında olan Malcolm X’in kavgası, aslında evlerinin gözlerinin önünde yanıp kül olduğu gün başlamıştı ve Malcolm aynı hissiyatla o gün Marshall Sokağı'ndaki siyahlarla birlikteydi. Ne enteresandır ki ülkesine dönen Malcolm X’in evi 14 Şubat 1965’de, gece karanlığında içeri atılan molotof kokteylleri ile küle çevrildi. Onun, yolundan dönmeye niyeti yoktu. Gecenin karanlığında gazetecilere söyledikleri ile bunu tekrar ispat ediyordu, ancak sistemi iyice zorlamaya başlamıştı. Herkesin gözleri önünde Birmingham, Marshall Sokağı ziyaretinden dokuz gün sonra, 21 Şubat 1965’te, Harlem’de şehit edildi.

Abone Ol Google News
BEĞEN
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN

Afrika çalışıyor. Yüksek lisansının yanında okumalarını ve seyahatlerini sürdürüyor. Muhammed Ali ve Malcolm X, özel olarak ilgilendiği iki kahraman.

YUKARI DÖNÜN

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.