Moria kampındaki son durum endişeleri artırdı

Yunanistan'ın Midilli Adası'ndaki Moria kampında zor şartlar altında  yaşayan göçmenler.
Yunanistan'ın Midilli Adası'ndaki Moria kampında zor şartlar altında yaşayan göçmenler.

Daha iyi bir gelecek için ülkelerinden kaçarak daha "zengin ülkelere" ulaşma hayaliyle yola düşen binlerce düzensiz göçmen Yunanistan'ın Midilli Adası'ndaki Moria kampında zor şartlar altında hayatta kalmaya çalışıyor. Kapasitesinin çok üzerinde mülteci barındıran kampta çeşitli hastalıklar ve intihar vakaları karşılaşılan pek çok sorundan başlıcaları. Kampta kalan düzensiz göçmenler şu anki durumlarının kaçtıkları ülkelerinden daha berbat olduğunu belirtiyor.

Daha iyi bir gelecek için ülkelerinden kaçarak Yunanistan'ın Midilli Adası'ndaki Moria kampına sığınan binlerce düzensiz göçmen zor şartlar altında hayata tutunmaya çalışıyor.

Serin ve yağışlı hava kamplarda yaşamı bir hayli zorlaştırıyor.
Serin ve yağışlı hava kamplarda yaşamı bir hayli zorlaştırıyor.

Kapasitesinin çok üzerinde kişinin bulunduğu kampta düzensiz göçmenler çeşitli hastalıklardan intihar vakalarına her gün pek çok sorunla mücadele ediyor.

Kötü koşullarıyla sık sık gündeme gelen 3 bin kişi kapasiteli kampta kalan yaklaşık 16 bin düzensiz göçmen, açlık, su sıkıntısı, soğuk hava gibi olumsuzluklara rağmen bir gün ''gelişmiş ülkelere'' ulaşmanın hayalini kuruyor.

Kapasitesinin çok üstünde göçmen barındıran kampta altyapı yetersiz kalıyor.
Kapasitesinin çok üstünde göçmen barındıran kampta altyapı yetersiz kalıyor.

Yetersiz barınma kapasitesi, içme suyunun olmaması, atık su birikintileri ve çöp yığınları, kendini hissettirmeye başlayan kış aylarında endişe verici boyutlara ulaştı.

Kampta az miktarda yemek verilmesinden şikayetçi göçmenler, gün içinde topladıkları odunlarla akşam ateş yakarak hem ısınıyor hem de karınlarını doyuracak yemek pişiriyor. Bazıları ise geride bıraktıkları ailelerine para gönderebilmek için tandırda pişirdikleri ekmekleri satıyor.

Yaptıkları ekmekleri satarak gelir elde etmeye çalışan mülteci kadınlar.
Yaptıkları ekmekleri satarak gelir elde etmeye çalışan mülteci kadınlar.

"Buradaki durum kendi ülkemizden daha berbat"

Kampta kalan göçmenlerden Afganistanlı Sebhatullah Halili, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Biz daha güvenli bir yere sığınmak için savaştan kaçtık ama buradaki durum kendi ülkemizden daha berbat. Daha güvenli bir yer istiyoruz." dedi.

Midilli Adası'na gelmeden önce Türkiye'de bir yıl eczacılık okuduğunu ancak maddi sıkıntılardan dolayı okuldan ayrılmak zorunda kaldığını anlatan 23 yaşındaki Halili, "Bu kampta durum çok kötü. İnsanlar ülkelerindeki savaşlardan kaçıyor. Hayatlarını devam ettirebilmek için Avrupa'ya veya güvenli ülkelere sığınıyorlar ama maalesef biz burada sıkışıp kaldık." ifadesini kullandı.

Kampta yemekler odun ateşinde pişiriliyor.
Kampta yemekler odun ateşinde pişiriliyor.

Halili, yaşadıkları sıkıntılardan kimsenin haberdar olmadığını belirterek, "Biz ne yaşıyoruz, ne çekiyoruz bunları kimse bilmiyor. Daha güvenli bir yere sığınalım diye savaştan kaçtık ama buradaki durum kendi ülkemizden daha berbat. Daha güvenli bir yer istiyoruz." şeklinde konuştu.

Almanya'da uluslararası ilişkiler okumak isteğini söyleyen Halili, Yunanistan'da beklediğini bulamadığını, Almanya'ya ulaşmak için elinden gelen her şeyi yapacağını dile getirdi.

Kampta kalan çocuklar eğitim, sağlık gibi hizmetlerden mahrum büyüyor.
Kampta kalan çocuklar eğitim, sağlık gibi hizmetlerden mahrum büyüyor.

Üç aydır Moria kampında olduğunu anlatan Afganistanlı Sami Habibi, kendi aralarında topladıkları parayla aldıkları çadırda 8 kişi kaldıklarını, çok soğuk gecelerde sabaha kadar uyuyamadıklarını ifade etti.

Kamptaki sağlık hizmetlerine erişimin kolay olmadığını belirten Habibi, "Burada doktora ulaşmak çok zor. En az bir hafta önceden randevu almak gerekiyor." dedi.

Kampta çocuklarıyla birlikte yaşam mücadelesi veren aileler de var.
Kampta çocuklarıyla birlikte yaşam mücadelesi veren aileler de var.

9 aylık bir bebek sıvı kaybından hayatını kaybetmişti

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarına bağlı sağlık çalışanları sık sık Moria kampıyla ilgili uyarıda bulunuyor.

Kamp yaklaşık iki hafta önce 9 aylık bir bebeğin sıvı kaybından hayatını kaybetmesiyle gündeme gelmişti.

Sınır Tanımayan Doktorların yaptığı açıklamada, "Moria kampındaki insanların ruhsal ve fiziksel sağlıkları sürekli risk altında. Yunanistan ve Avrupa Birliği hemen harekete geçmeli.'' ifadesi kullanılmıştı.