GündemNamlunun gölgesindeki Müslümanlar

Namlunun gölgesindeki Müslümanlar

ABDULKADİR AKSÖZ MECRA 2 DAKİKADA OKUNUR
Namlunun gölgesindeki Müslümanlar
Hindistan kontrolündeki Cammu Keşmir bölgesinde protestocular, polisle karşı karşıya.
BEĞEN

Hindistan ve Pakistan arasında uzun yıllardır herhangi bir ilerleme kaydedilemeyen ve zaman zaman tansiyonu yüksek gerilim ve çatışmaların odağındaki Keşmir’in nihai statüsü üzerine tartışmalar tükenmiyor. Keşmir Sorunu, son yaşanan gelişmelerin akabinde yeni bir sürece girmiş bulunuyor. Hindistan iktidar partisi Bharatiya Janata Party (Hindistan Halk Partisi) BJP’nin parlamentoya sunduğu Cammu-Keşmir eyaletine özel statü veren anayasadaki 370. maddenin kaldırılmasına ilişkin teklifi kabul edildi. Muhalefetin yoğun tepkiyle karşıladığı ve protesto ettiği tasarı, İçişleri Bakanı Amit Şah tarafından mecliste sunularak geçersiz kılındı. Pakistan kararın savaş sebebi olduğunu deklare ederken Hindistan yönetimi Keşmir Vadisi’ne asker ve mühimmat yığmaya başladı. Bölgedeki turist ve Hindu hacı ziyaretçilerin geri dönmesi tavsiye edildi.

Keşmir'de bulunan turist ve öğrencilerden bölgeden ayrılmaları istendi.
Keşmir'de bulunan turist ve öğrencilerden bölgeden ayrılmaları istendi.

Hindistan’da Mayıs 2019’da yapılan genel seçimlerde yeniden iktidara gelen ve gücünü konsolide edip parlamentodaki temsilci sayısını da arttıran Bharatiya Janata Party (Hindistan Halk Partisi) BJP, Hindu milliyetçiliğinin ana omurgasıdır. Başbakan Narendra Modi önderliğindeki partinin siyasal koordinatları iki ana damardan besleniyor; aşırı Hindu milliyetçiliği ve sağ popülizmi. İç siyasette epey oy toplayan bu yaklaşım, Keşmir Sorunu’nu bir iç güvenlik meselesi haline getirirken Hindu çoğunluğun Müslüman azınlık karşısında taviz vermemesi üzerine odaklanıyor. Nitekim böylesi bir politik duruş, Keşmir Müslümanlarının ellerindeki tek anayasal güvencenin ortadan kaldırılmasına giden sürecin önünü açmıştır.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi (sağdan ikinci) ve Bharatiya Janata Party (Hindistan Halk Partisi) nin önde gelen isimleri parti manifestosunu yayınlarken. (2019)
Hindistan Başbakanı Narendra Modi (sağdan ikinci) ve Bharatiya Janata Party (Hindistan Halk Partisi) nin önde gelen isimleri parti manifestosunu yayınlarken. (2019)

Madde 370, Hindistan yönetimi altındaki Cammu ve Keşmir eyaletine özel haklar tanıyordu. Maddeye göre, Cammu ve Keşmir, kendi yasalarını çıkarabilen otonom bir eyalet konumundaydı. Kendi meclisi bulunan Keşmirliler yabancıların bölgeye yerleşmesine ve mülk edinmesine izin vermeyen vatandaşlık yasasına sahipti. Eyalet içinde kendi yasalarını 370. Maddenin verdiği anayasal hakla çıkaran Cammu ve Keşmir, Hindistan parlamentosunun üst kanadından geçen karar doğrultusunda statüsü değiştirilerek doğrudan birlik toprağı haline getirildi. Böylece otonom yapısına son verilen Keşmir’in geleceği ve nihai statüsünün ne olacağı üzerine yeni bir tartışmanın fitili ateşlendi.

Keşmir'in geleceği belirsizliğini koruyor.
Keşmir'in geleceği belirsizliğini koruyor.

Öte yandan kararın mecliste alınmasıyla birlikte bölgede tansiyonun yükseldiği, protesto gösterilerinin aralıksız devam ettiği bilgisi ulaşıyor. Halihazırda aşırı militarize ve kuşatılmış haldeki Keşmir’e internet veri akışı sağlanamıyor ve telefon şebekelerine erişim geçici olarak kapalı tutuluyor. Keşmirle ilgili pek çok manipülatif haber ve bilginin yayılmasına sebebiyet veren bu durum karşısında uluslararası kanal ve haber ajansları yayın yapmakta güçlük çekiyor. Cammu ve Keşmir’in eyalet eski başbakanlarından Omar Abdullah’ın ve Mehbuba Mufti'nin tutuklanarak ev hapsine alınması tartışmalara neden olurken pek çok gözaltı vakasının yaşandığı bildiriliyor.

Cammu Keşmir'in özel statüsünün kaldırılması kararını protesto eden Keşmirli kadınlar.
Cammu Keşmir'in özel statüsünün kaldırılması kararını protesto eden Keşmirli kadınlar.

Pakistan cephesi, kararın uluslararası hukuka aykırılığını vurgularken geçmişte Keşmir halkına plebisit sözü veren Hindistan yönetiminin böylesi bir kararı tek taraflı alamayacağını deklare ederek olası bir değişikliği savaş sebebi sayacağını duyurdu.

Hindistan'ın Keşmir kararı Pakistan'da protesto edilirken, Pakistan hükümeti de Hindistan- Pakistan arasındaki diplomatik ilişkileri alt seviyeye indirdi.
Hindistan'ın Keşmir kararı Pakistan'da protesto edilirken, Pakistan hükümeti de Hindistan- Pakistan arasındaki diplomatik ilişkileri alt seviyeye indirdi.

Hindistan cephesinde ise daha önceden seçim vaadinde Keşmir’in otonom yapısını sonlandırma sözü veren BJP ve Başbakan Modi taraftarları alınan karardan memnun durumda. Zira bu değişiklik ile Keşmir, Hindistan’ın birlik toprağı sayılacağı gibi diğer eyaletlerden gelenlere yerleşim izni ve toprak satın alma hakkı doğabilecek. Dolayısıyla Hindistan’ın Müslüman çoğunluğa sahip tek eyaletinin demografik yapısını koruyan sistem lağvedildi. Ülkenin pek çok bölgesinde Hindu milliyetçileri yıllardır bekledikleri anın geldiğini düşünüyor.

Keşmir Sorunu’nu farklı bir noktaya getiren karar, kangrenleşen problemi farklı bir evreye taşıyor. En nihayetinde bu durum, Pakistan ve Hindistan arasında savaş sinyallerini yeniden güçlendiriyor.

Hindistan ve Pakistan'ı savaşın eşiğine getiren karar sonrası Hindistan polisi Keşmir sokaklarında göz açtırmıyor.
Hindistan ve Pakistan'ı savaşın eşiğine getiren karar sonrası Hindistan polisi Keşmir sokaklarında göz açtırmıyor.

Siyasi çözüm arayışlarının sürekli başarısızlıkla sonuçlanması, tarafların yaşadığı güven bunalımı, güvenlik kaygılarının şiddetli boyutu dünyanın en yüksek dozajdaki militarize bölgesinin doğmasına ortam hazırlamıştır. Keşmir için bu güne kadar süren amansız rekabet ve silahlı mücadeleler Keşmirli Müslümanların yıpranmasına ve dünyayla bağlarının kopmasına yol açıyor. Silahların gölgesinde hayat mücadelesi veren Keşmirlilerin siyasal beklentileri ve ekonomik refah arayışı ise dini ve kültürel kimlik karşıtlığı çerçevesinde politik sürüncemede bırakılmaya devam ediyor. Yaşanan son gelişmelerin akabinde, aşırı milliyetçilik ve sağ popülizm kıskacında kimlik, kültür ve var olma mücadelesi veren Keşmir Vadisi’nin yakın gelecekte kaos ve karmaşadan çıkıp toparlanması mümkün gözükmüyor.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN

Uluslararası İlişkiler ve Tarih eğitimi aldı. Hali hazırda Hint Alt Kıtası üzerine araştırmalarını ve bölgeye seyahatlerini sürdürüyor, Urduca ve Hintçe biliyor.

BEĞEN

HAFTANIN ÖZETİ

Bahreyn Çalıştayı'nda Filistin'e dair ne söylendi?
Bahreyn Çalıştayı'nda Filistin'e dair ne söylendi?
Bu hafta İslam coğrafyasında, Bahreyn'de gerçekleşen Filistin konulu ekonomi çalıştayı, Yemen’de Husilerin kontrolü altındaki bölgelere yapılan gıda yardımını askıya alınmasıyla meydana gelebilecek açlık krizi, Moritanya'da 22 Haziran'da düzenlenen seçimi eski Savunma Bakanı Muhammed Vild el-Gazvani'nin kazanması, Suudi Arabistan'ın İsrail'den 300 ...

PORTRELER

Ajax Operasyonu'nun nihai hedefi: Musaddık
Ajax Operasyonu'nun nihai hedefi: Musaddık
Muhammed Hidayet Musaddık, 1881 yılında İran’ın başkenti Tahran’da dünyaya geldi. Annesi Kaçkar hanedanlığından gelen soylu bir aileye mensup iken babası devlet bürokrasisinde önemli görevler üstlenmiş bir devlet adamıydı. Musaddık’ın hayatındaki ilk büyük sınav henüz küçük bir çocuk iken babasını kaybetmiş olmasıdır, bu yüzden eğitimi ve karakteri...

HAREKETLER

Filistin Kurtuluş Örgütü'nün serüveni
Filistin Kurtuluş Örgütü'nün serüveni
Filistin Kurtuluş Örgütü (Arapça adıyla: Munazzamatu’-Tahrîr el Filistîniyye), 13-17 Ocak 1964’te Mısır’ın başkenti Kahire’de düzenlenen ilk Arap Birliği genel toplantısı sırasında alınan prensip kararı uyarınca, 29 Mayıs 1964 günü Kudüs’te kuruldu. Örgütün açıklanan hedefleri Filistinlilerin yaşam standartlarını iyileştirmek, mültecilerin işgal ed...

KARENİN SÖYLEDİĞİ

James Balfour'un ‘zafer’ konuşması
James Balfour'un ‘zafer’ konuşması
Artur James Balfour (1848-1930) muhafazakar İngiliz politikacı, 1927’de Kudüs İbrani Üniversitesi’nde konuşma yaparken görülüyor. Siyonist hareketin öncelikli emellerinden biri olan Kudüs’te Üniversite kurma hayali, 1925’te James Balfour’un da katılımıyla açılışı gerçekleşen Kudüs İbrani Üniversitesi’nin eğitime başlamasıyla gerçek oldu. James Balf...

MALUMAT

İki tarafın da kaybettiği İran-Irak Savaşı
İki tarafın da kaybettiği İran-Irak Savaşı
Bir milyonu aşkın insanın hayatını kaybettiği bir o kadar insanın da yaralandığı ya da sakat kaldığı 1980-88 yılları arasında Orta Doğu'yu kan gölüne çeviren kazananın olmadığı İran-Irak Savaşı'nın öncesi ve savaş sürecinde yaşananlar...Savaş öncesi İran19 Ağustos 1953 yılında CIA ve MI-6'nın ortak operasyonu ile Muhammed Musaddık iktidardan devril...

NE OKUMALI?

İslam ve Modern İnsanın Çıkmazı
İslam ve Modern İnsanın Çıkmazı
Farklı alanlarda bilim insanı yetiştirmiş, eğitimli bir aileden gelen İranlı alim Seyyid Hüseyin Nasr, akademik eğitimini Amerika’da farklı okullarda tamamladı. MIT’de fizik alanında aldığı lisans eğitimi ve Harvard Üniversitesi’ndeki bilim tarihi doktorasından sonra İran’da ve Amerika’da çeşitli akademik görevlerde bulundu. Hem Doğu’da hem de Batı...
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz