"Netanyahu kendini kurtarmak için Kudüs’e yönelik saldırganlığını artırıyor"

Filistin Dışişleri Bakanlığı.
Filistin Dışişleri Bakanlığı.

Filistin Dışişleri Bakanlığı, Binyamin Netanyahu’nun İsrail’deki hükümet kurma çalışmalarını, Kudüs’te gerilimi artırarak başarısızlığa uğratmaya çalıştığı konusunda uyarılar içeren bir açıklama metni yayımladı. Açıklamada "Netanyahu kendini kurtarmak için Kudüs’e yönelik saldırganlığını artırıyor." ifadesi kullanılırken öte yandan açıklamada İsrail ve Filistinli direniş grupları arasındaki ateşkesin de bu gerginlikten etkilenebileceği uyarısı yapıldı.

Filistin Dışişleri Bakanlığı, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Kudüs’ü siyasi çekişmelerin sahnesine dönüştürerek kendini kurtarmayı planladığını açıkladı.

  • Filistin Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, işgal altındaki Doğu Kudüs’te yaşanan gerginliğe dikkat çekilerek, Başbakan Netanyahu’nun İsrail’deki hükümet kurma çalışmalarını, Kudüs’te gerilimi artırarak başarısızlığa uğratmaya çalıştığı vurgulandı.

Açıklamada, "Netanyahu kendini kurtarmak için Kudüs’e yönelik saldırganlığını artırıyor." ifadesi kullanıldı.

Binyamin Netanyahu koltuğunu kaybetmemek için Lapid ve Yair koalisyonuna dönüşümlü başbakanlık önermişti.
Binyamin Netanyahu koltuğunu kaybetmemek için Lapid ve Yair koalisyonuna dönüşümlü başbakanlık önermişti.

İsrail polislerinin, Doğu Kudüs’ün Şeyh Cerrah Mahallesi'nde aralarında Katar merkezli Al Jazeera televizyonu ekibinin de bulunduğu gazetecilere gerçekleştirdiği saldırıya da değinilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Netanyahu, bir sonraki İsrail hükümetinin önündeki yolu kapatmanın Kudüs'teki gergin durumdan geçeceğine, çünkü bunun Filistin topraklarının geri kalanında ve bölgede güçlü tepkilere yol açabileceğine inanıyor."

Açıklamada, Hamas başta olmak üzere Filistinli gruplar ile İsrail arasında varılan ateşkesi sağlamlaştırmaya ve Filistin halkına yönelik "sürekli saldırganlığı" durdurmaya yönelik uluslararası ve bölgesel çabaların başarısızlığa uğrayabileceğine dikkat çekildi.

İsrail polisi, dün, işgal altındaki Doğu Kudüs'ün Şeyh Cerrah Mahallesi'nde evlerinden zorla çıkarılma tehdidi altındaki Filistinlilere destek için yapılan oturma eylemine müdahale etmiş, eylemi takip eden Katar merkezli Al Jazeera kanalı ekibine saldırmıştı.

Kameraman Nebil Mezavi'yi tartaklayan ve kamerasını kıran İsrail polisi, muhabirlerden Givara el-Budeyri'yi de aynı şekilde tartaklayarak gözaltına almıştı.

İsrail polisinin Al-Jazzera muhabiri Givara el-Budeyri'yi sert bir müdahaleyle gözaltına aldığı anlar.
İsrail polisinin Al-Jazzera muhabiri Givara el-Budeyri'yi sert bir müdahaleyle gözaltına aldığı anlar.

Al Jazeera, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, İsrail'in Budeyri'yi saatler süren gözaltının ardından serbest bıraktığını ve 15 gün süreyle Kudüs'ünŞeyh Cerrah Mahallesi'ne girişini yasakladığını duyurmuştu.

İsrail’de hükümet kurma çabaları

İsrail'de 23 Mart'ta yapılan seçimin ardından Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, koalisyon hükümetini kurmak için Başbakan Netanyahu'yu görevlendirmişti.

Netanyahu, 4 Mayıs'ta hükümeti kuracak yeterli desteği bulamadığı için Rivlin'e görevi iade etmişti. Bunun üzerine Rivlin, 5 Mayıs'ta koalisyon hükümetini kurma görevini Netanyahu'nun rakibi Gelecek Var (Yesh Atid) Partisi lideri Yair Lapid'e vermişti.

Lapid, 7 muhalif partiyle koalisyon hükümeti kurma konusunda anlaşmıştı.

Yair ve Lapid'in koalisyon için masaya oturduğu isimlerden birisi de Ba'ar lideri Mansur Abbas olmuştu.
Yair ve Lapid'in koalisyon için masaya oturduğu isimlerden birisi de Ba'ar lideri Mansur Abbas olmuştu.

Netanyahu’yu koltuğundan edecek koalisyon hükümetinin, kurulabilmesi için 14 Haziran’a kadar mecliste güvenoyu alarak yemin etmesi gerekiyor.

Netanyahu dönemi sona yaklaşıyor

Yamina (Sağ) Partisi lideri Naftali Bennett-Lapid liderliğindeki koalisyon hükümeti belirtilen sürede meclisten güvenoyu alırsa, İsrail'de Mart 2009'dan bu yana başbakanlık koltuğunda oturan Netanyahu dönemi bitecek.

İsrail'de koalisyon hükümetini kurmak için 61 milletvekiline ihtiyaç duyulurken, söz konusu koalisyonda yer almayı kabul eden partilerin toplam milletvekili sayısı 62.

Ancak Yamina Partisi Milletvekili Nir Orbach, Lapid ile yapılacak koalisyona güvenoyu vermeyeceğini açıklamıştı.

Yair-Lapid koalisyonu için red oyu kullanacağını ifade eden Yamina Partisi Milletvekili Nir Orbach.
Yair-Lapid koalisyonu için red oyu kullanacağını ifade eden Yamina Partisi Milletvekili Nir Orbach.

Orbach'ın yanı sıra koalisyonu kurmakta anlaşan partilerden bir başka milletvekilinin daha güven oyuna destek vermemesi halinde söz konusu hükümet yeterli sayıya ulaşamıyor.

Tüm bu sebeplerden ötürü koalisyon hükümetinin kurulmasına henüz kesin gözüyle bakılamıyor.