Nijerya'nın üniformalı hayırseverleri: Nijerya Müslüman Gençliği

Batı Afrika ülkelerinden Nijerya'da faaliyet gösteren Nijerya Müslüman Gençliği mensupları.
Batı Afrika ülkelerinden Nijerya'da faaliyet gösteren Nijerya Müslüman Gençliği mensupları.

Ülke çapında 209 şubesi bulunan gönüllülük esasına göre 1963'te kurulan, disiplinleri ve üniformalarıyla dikkati çeken Nijerya Müslüman Gençliği, camilerin temizliğinden insani yardıma, yetimlere destekten hasta ziyaretlerine kadar birçok alanda gönüllü olarak faaliyet gösteriyor. 1 milyon üyesinin bulunduğu tahmin edilen ekibin kurulma amacının ve en önemli görevlerinden birinin camileri temiz tutmak olduğunu vurgulayan hareketin Abuja Direktörü Alhaji Muhammad Awal Dantani bu nedenle ülkenin çeşitli bölgelerindeki camilerde, özellikle cuma günleri, temizlik yaparak camileri cuma namazına hazırladıklarını belirtti. Hareketin Kuje Başkanı Musa Ebubekir ise "Gönüllü olarak burada çalışıyoruz. Gruba dahil olmak isteyenlere baştan bu işin sadece Allah rızası için yapıldığını söylüyoruz" ifadelerini kullandı.

Batı Afrika ülkelerinden Nijerya'da faaliyet gösteren "Nijerya Müslüman Gençliği" (Nijerya Fityanul İslam), camilerin temizliği ve güvenliği için kurulsa da sonraki yıllarda yetimlere destekten hasta ziyaretlerine, insani yardımdan hac, ramazan ve kurban organizasyonlarına kadar birçok alanda gönüllü hizmet vermeye başladı.

200 milyonluk nüfusun yarıdan fazlasını Müslümanların oluşturduğu Nijerya'da, farklı kesimlerden kişilerin dahil olduğu Nijerya Müslüman Gençliği, ülkenin 36 eyaletinden 23'ünde örgütlendi ve 209 şubesi bulunuyor.

Nijerya Müslüman Gençliğinin yaklaşık 1 milyon üyesinin bulunduğu tahmin ediliyor.
Nijerya Müslüman Gençliğinin yaklaşık 1 milyon üyesinin bulunduğu tahmin ediliyor.
  • Gönüllülük esasına göre 1963'te kurulan, disiplinleri ve üniformalarıyla dikkati çeken Nijerya Müslüman Gençliğinin yaklaşık 1 milyon üyesinin bulunduğu tahmin ediliyor.

Nijerya Müslüman Gençliğinde 12 ile 30 yaş arası gönüllüler bulunuyor. Yaşı küçükler daha kolay işlere verilip gönüllülüğe alıştırılırken, büyükler ise daha zor işleri devralıyor.

Nijerya Müslüman Gençliğine herkes kabul edilmiyor, katılmak isteyenlerle ilgili araştırma yapıldıktan sonra uygun görülen adaylar ekibe dahil ediliyor.

Farklı yaş gruplarından gönüllüler.
Farklı yaş gruplarından gönüllüler.

"Kurulma amacı ve en önemli görevlerden biri, camileri temiz tutmak"

Nijerya Müslüman Gençliği Abuja Direktörü Alhaji Muhammad Awal Dantani, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Nijerya'da yardımlaşma ruhunu oluşturabilmek için 57 yıl önce bu grup kuruldu." dedi.

Ülkedeki Müslümanların farklı sorunlarla karşı karşıya kaldıklarına dikkati çeken Dantani, bu gruplarla gençlerin topluma ve ülkelerine faydalı olduklarını belirtti.

Dantani, "Aslında bu ekibin kurulma amacı ve en önemli görevlerinden biri, camileri temiz tutmak. Bu nedenle ülkenin çeşitli bölgelerindeki camilerde, özellikle cuma günleri, temizlik yaparak buraları cuma namazına hazırlarız. Namaz sırasında da güvenliği ve düzeni sağlarız." diye konuştu.

Ekip, camide göreve hazır.
Ekip, camide göreve hazır.

İlerleyen yıllarda ihtiyaç sahibi kişilerin yardımına da koştuklarını anlatan Dantani, yetimlere yardım, hastaları ziyaret gibi çalışmalarının da bulunduğunu dile getirdi.

Tamamen gönüllülük esasıyla çalıştıklarını ve devletten destek almadıklarını vurgulayan Dantani, "Grup üyelerimize para vermediğimiz gibi üniformalarını bile herkes kendi temin ediyor. Bazen bir hayırseverden yardım geldiğinde bunu aramızdaki ihtiyaç sahiplerine dağıtıyoruz ama genel olarak herkes kendi masrafını kendi karşılıyor." diye konuştu.

Müslüman gençler, yetimlere yardım, hastaları ziyaret gibi pek çok farklı hayır işini birlikte yürütüyor.
Müslüman gençler, yetimlere yardım, hastaları ziyaret gibi pek çok farklı hayır işini birlikte yürütüyor.

"Gönüllülük esasına göre sadece Allah rızası için çalışıyorlar"

Nijerya Müslüman Gençliği Kuje Başkanı Musa Ebubekir, bu işin gönüllülük esasına dayandığının altını çizerek, "Gönüllü olarak burada çalışıyoruz. Gruba dahil olmak isteyenlere baştan bu işin sadece Allah rızası için yapıldığını söylüyoruz." dedi.

Nijerya Müslüman Gençliği tüm çalışmalarını gönüllülük esasına göre yürütüyor.
Nijerya Müslüman Gençliği tüm çalışmalarını gönüllülük esasına göre yürütüyor.
  • Kendisi de bir öğretmen olan Ebubekir, bu gruplarda öğrencilerin yanında iş insanı, öğretmen, mühendis, memur, işçi gibi farklı iş alanlarından gönüllülerin de bulunduğunu belirterek, "Mesela ben bir devlet okulunda öğretmenlik yapıyorum, aynı zamanda da bu ekibin başındayım." şeklinde konuştu.

Nijerya Müslüman Gençliğinin görevlerini anlatan Ebubekir, "Aslında sadece cuma namazlarında görev almıyoruz. Bilgi yarışmaları, konferanslar, düğünler ya da toplantılarada destek için davet ediliyoruz. Hac döneminde, Kurban ve Ramazan Bayramlarında da Allah rızası için insanlara yardım ediyoruz." ifadesini kullandı.