Doğru Mu?“Osmanlı, Mekke’de Kâbe’den yüksek bina yapmazdı”

“Osmanlı, Mekke’de Kâbe’den yüksek bina yapmazdı”

İSMAİL ÇAĞILCI DİĞER 1 DAKİKADA OKUNUR
“Osmanlı, Mekke’de Kâbe’den yüksek bina yapmazdı”
​“Osmanlı, Mekke’de Kâbe’den yüksek bina yapmazdı”
BEĞEN

Bu cümle, Suudi Arabistan’ın Mekke ve Medine’deki imar faaliyetleri sürdükçe sıklıkla tekrarlanır. Ancak, Osmanlı İmparatorluğu’nun son döneminde çekilen fotoğraflar incelendiğinde, Mekke’de Kâbe’den yüksek çok sayıda binanın olduğu görülecektir.

Osmanlılar, Kâbe’nin etrafındaki revakları Kâbe’den daha yüksek tutmamaya gayret etmişler, ancak Mescid-i Haram’a ziyaretlerin çoğalması, zamanla mescit dışında yüksek binalar yapılmasını mecburiyet haline getirmiştir.

1900’lü yılların başına gelindiğinde, dönemin inşaat ve mimari teknikleri çerçevesinde, Mekke’de çok sayıda ‘apartman’ın yapılmış olduğu görülür. Bunlar genellikle Mescid-i Haram’ın etrafında yer alır ve çoğu da Kâbe’den daha yüksektir.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
İ İSMAİL ÇAĞILCI GZT Editörü

Mecra’nın editörlüğüyle meşgul. İslam dünyasında müspet ya da menfi hallerle öne çıkmış şahsiyetlere dair okuyor, çalışıyor. Fotoğraf ve malumatlarla da alakadar.

BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz