GündemPakistan'da muhalefet birlikte hareket edecek

Pakistan'da muhalefet birlikte hareket edecek

HABER MASASI AA 1 DAKİKADA OKUNUR
Pakistan'da muhalefet birlikte hareket edecek
PML-N lideri Şarhbaz Şerif (Ortada) ve MMA lideri Mevlana Fazlurrahman (Sağda) başta olmak üzere tüm muhalefet partilerinin liderleri seçim sonrasında da bir araya gelerek açıklama yapmışlardı.
Fotoğraf : Muhammed Reza AA

Pakistan'da geçtiğimiz hafta düzenlenen genel seçimlerin yankıları sürüyor. İmran Han liderliğindeki Pakistan Adalet Hareketi'nin (PTI), 272 üyesi seçimle belirlenen parlamentoda 116 koltuk kazanarak çoğunluğu elde etmesiyle birlikte, muhalefet olarak meclise giren partiler de harekete geçti. Resmi olmayan sonuçların belli olmasının hemen sonrasında ortak bir açıklamayla seçimlerin tekrarlanması gerektiği yönünde açıklamalar yapan muhalefet liderleri, bugün bir kez daha bir araya geldiler.

Pakistan Ulusal Meclisinin (NA) eski başkanı Ayaz Sadık'ın İslamabad'daki evinde buluşan Pakistan Müslüman Ligi-Navaz (PML-N), Pakistan Halk Partisi (PPP), Birleşik Eylem Hareketi (MMA) ve Avami Ulusal Partisi (ANP) yetkilileri meclis içinde ve dışında PTI'ya karşı yürütecekleri çalışmaları değerlendirdi.

Alınan karara göre yemin töreni için açılacağı gün meclisin içinde ve dışında protestolar yapılacak. Ayrıca seçim usulsüzlükleri iddialarının gündeme alınacağı bir meclis komisyonu kurulacak.

Muhalefet olarak meclise giren 4 parti, daha önce de seçimlerin tekrarlanması gerektiği yönünde ortak bir açıklama yapmıştı. (Muhammed Reza / AA)
Muhalefet olarak meclise giren 4 parti, daha önce de seçimlerin tekrarlanması gerektiği yönünde ortak bir açıklama yapmıştı. (Muhammed Reza / AA)

Seçimin ardından yapılan "Tüm Partiler Konferansında" alınan "muhalefet liderleri yemin etmeyecek" kararı ise yeniden gözden geçirilecek.

Toplantıya katılan MMA lideri Mevlana Fazlurrahman, PTI'nın hükümeti kurmasının önlenmesi ve seçimde yaşanan usulsüzlüklerin meclis gündemine getirilmesi gerektiğini söyledi.

PML-N'i temsilen toplantıya katılan parti yöneticilerinden Müşahit Hüseyin, toplantıların gelecek günlerde de devam edeceğini belirterek, "Demokratik güçler bir araya gelerek meclis içinde ve dışında birleşik bir cephe oluşturuyor." dedi.

REKLAM

Pakistan'da 25 Temmuz'da düzenlenen seçimi İmran Han liderliğindeki PTI kazanmıştı. (Athıt Perawongmetha / Reuters)
Pakistan'da 25 Temmuz'da düzenlenen seçimi İmran Han liderliğindeki PTI kazanmıştı. (Athıt Perawongmetha / Reuters)

Hüseyin, toplantılarda ortak başbakan adayı, meclis başkanı adayı ve meclis başkan yardımcılarını belirleme konusunun görüşülmediğini de sözlerine ekledi.

PTI'ya ve seçimde usulsüzlük iddialarına karşı strateji geliştirmek için toplanan 4 partinin meclisteki toplam sandalye sayısı, birinci olan PTI'nın sandalye sayısından 2 fazla.

Sonuçlara itirazlar devam ediyor

Ülke genelinde 25 Temmuz'da yapılan seçim sonuçlarının açıklanmaya başlamasıyla PTI dışındaki partilerden itirazlar gelmeye başladı. Seçimin ardından, MMA ve PML-N öncülüğünde toplanan Tüm Partiler Konferansı, sonuçlara itiraz edeceklerini ve seçimin yenilenmesi için ülke genelinde protestolar yapılacağını açıkladı.

Tüm Partiler Konferansına katılmayan ancak Karaçi'de açıklama yapan PPP lideri Bilaval Butto Zerdari ise seçim sonuçlarını meclis açılınca genel kurul gündemine getireceklerini söyledi. Seçim günü oyların sayım işlemlerine geçilmesinin ardından da itirazlar gelmişti.

PPP Lideri Bilaval Butto Zerdari, 2007'de uğradığı saldırıda hayatını kaybeden eski başbakan Benazir Butto'nun oğlu. (Sabir Mazhar / AA)
PPP Lideri Bilaval Butto Zerdari, 2007'de uğradığı saldırıda hayatını kaybeden eski başbakan Benazir Butto'nun oğlu. (Sabir Mazhar / AA)

PML-N ve MMA başta olmak üzere birçok parti temsilcisi, parti görevlilerinin oy sayım işlemlerine alınmadığını ya da oyların sayıldığı yerlerden asker tarafından çıkarıldığını iddia etmişti. Seçimin bir gün sonrasında basın açıklaması yapan PTI lideri İmran Han ise tüm partilere seslenerek hükümeti kurduğunda bu iddiaların hepsini araştıracakları sözünü vermişti. Partiler seçimin şeffaf ve tarafsız bir biçimde yapılmadığını, ordunun PTI'nın kazanması için çalıştığını iddia ediyor.

REKLAM
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN

HAFTANIN ÖZETİ

Sisi, 2030'u garantiledi
Sisi, 2030'u garantiledi
Bu hafta İslam dünyasında; Mısır parlamentosunda Cumhurbaşkanı Sisi'nin 2030'a kadar görevde kalmasını sağlayacak Anayasa değişikliğinin onaylanması, Trablus'ta yaşanan çatışmaların insani felakete davetiye çıkarması, Sisi'nin Hafter'a destek mesajı, Cezayir Anayasa Konseyi Başkanı Bilayz'ın istifası, Esed rejiminin İdlib'e düzenlediği saldırı...

PORTRELER

Cezayir’de Muhalefetin Hafızası: Abbasi Medeni
Cezayir’de Muhalefetin Hafızası: Abbasi Medeni
İslami Selamet Cephesi lideri Doktor Abbasi Medeni 1931 yılında Cezayir'e bağlı Biskra vilayetinde dünyaya geldi. Politik hayata atılması yirmili yaşlarının ortasında Cezayir’in Fransa’ya karşı başlattığı bağımsızlık savaşı ile olmuştur.1952 yılında Cezayir’de yayın yapan Fransız Radyosuna yönelik bombalı saldırıyı planlamaktan tutuklanan Medeni, 1...

HAREKETLER

Kazak Milli Hareketi Alaş Orda
Kazak Milli Hareketi Alaş Orda
Şubat 1917 İhtilali ile Rusya’da Çarlık rejiminin çökmesi Türkistan halkları tarafından sevinçle karşılandı. Aydınların millî devlet arayışlarının da önünü açtı. Böylece Türkistan’da 1917’nin sonlarında Alaş Orda ve Türkistan Muhtariyet hükümetleri ortaya çıktı. Ancak, bunlar Ekim devriminden sonra Bolşeviklerin baskısıyla yıkıldı

KARENİN SÖYLEDİĞİ

Kuzey Afrika'nın devrik liderleri
Kuzey Afrika'nın devrik liderleri
15 Ağustos 2005'te çekilen bu fotoğrafta, Libya lideri Muammer Kaddafi, Libya'nın başkenti Trablus'un doğusunda, Akdeniz kıyısındaki Sirte'de gerçekleştirilen bir toplantının ardından müttefikleri; Mısır lideri Hüsnü Mübarek, Cezayir lideriAbdülaziz Buteflika, ile görülüyor.Devlet televizyonundan bildirildiğine göre, Cezayir’in kıdemli Cumhurbaşkan...

MALUMAT

Türklerde Yahudilik: Hazarlar ve Karaylar
Türklerde Yahudilik: Hazarlar ve Karaylar
Yahudiliğin henüz milli bir din hüviyetine bürünmediği dönemlerde farklı milletler, etnisiteler bir takım misyoner faaliyetleri, siyasi baskılar veya siyasi konjonktür gereği Yahudiliği bir din olarak benimsemişler. Günümüzde bir çok bölgede farklı ırktan olan insanların Yahudi olarak kendilerini tanıttıklarını ve Yahudi gelenek ve göreneklerine gö...
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz