Pakistan'da yoğun kar yağışı 75 can aldı

Keşmir'in Neelum Vadisi'nde  çatıda biriken karları temizlemeye çalışan bir Pakistanlı.
Keşmir'in Neelum Vadisi'nde çatıda biriken karları temizlemeye çalışan bir Pakistanlı.

Pakistan'da pazar gününden bu yana yağan yoğun kar nedeniyle çöken çatıların altında kalarak ya da sele kapılarak hayatını kaybedenlerin sayısının 75'e yükseldiği belirtildi.

Pakistan Ulusal Afet Yönetim Ajansı (NDMA) son 24 saatte yağan yoğun kar ve yağış nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 75'e yükseldiğini duyurdu.

NDMA'den yapılan açıklamaya göre, Pakistan kontrolündeki Azad Cammu ve Keşmir'de çığ, heyelan ve çatı çökmesi gibi nedenlerle 55 kişi hayatını kaybetti.

Ölenlerin 19'u ise Keşmir'in Neelum Vadisi'nde bulunan Sarangan köyünü vuran çığda hayatını kaybetti. NDMA, çığın vurduğu köyde 4 kişinin kar yığınının altından yaralı olarak kurtarıldığını, 10 kişiyi arama çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

Çatıların çökmesine yol açan yoğun kar onlarca kişinin ölümüne yol açtı.
Çatıların çökmesine yol açan yoğun kar onlarca kişinin ölümüne yol açtı.

Biriken karlar nedeniyle çatıların çökmesi sonucu Belucistan eyaletinde çoğunluğu kadın ve çocuk 20 kişinin öldüğü bilgisi de açıklamada yer aldı.

Belucistan Eyaleti Afet Yönetim Ajansı Başkanı İmran Zarkon, eyalette pazar gününden bu yana yoğun kar yağışı nedeniyle yolların ve havalimanının ulaşıma kapandığını kaydetti.

Pakistan'ın Ketta şehri sokaklarında yürüyen Pakistanlı bir kadın.
Pakistan'ın Ketta şehri sokaklarında yürüyen Pakistanlı bir kadın.

Belucistan'da dün ve önceki gün de kar nedeniyle 14 kişi hayatını kaybetmişti.

Asker kurtarma çalışmalarına katıldı

Belucistan ve Hayber Pahtunhva eyaletlerinde de kar nedeniyle birçok yerleşim yeriyle bağlantı kurulamıyor.

Belucistan eyaletinde etkili olan yoğun kar yağışı sebebiyle yolda kalan araçlar.
Belucistan eyaletinde etkili olan yoğun kar yağışı sebebiyle yolda kalan araçlar.

Kapanan yollarda mahsur kalan 500 kişi askerler tarafından kurtarılırken bazı bölgelerde kurtarma çalışmalarına helikopterler de katıldı.

Ülkenin en önemli turizm noktalarından olan Gilgit-Baltistan eyaleti de son 50 yılın en yoğun kar yağışına sahne oldu. Eyalette dağlık bölgelere yapılacak yolculuklar için çığ ve heyelan tehlikesinin bulunduğu belirtildi.