GündemPakistan'dan Sih hacılara vizesiz ziyaret izni

Pakistan'dan Sih hacılara vizesiz ziyaret izni

HABER MASASI MECRA, REUTERS, AA 1 DAKİKADA OKUNUR
Pakistan'dan Sih hacılara vizesiz ziyaret izni
Pakistan tarafı, Hindistan'la son günlerde yaşanan krizin Sih hacıları etkilemeyeceğini duyurdu.
BEĞEN

Pakistan Enformasyon ve Yayıncılık Bakanı Favad Çaudri, Hindistan'ın diyalog masasından kalkmasının normal vatandaşları etkilememesi gerektiğini belirterek, "Hindistan'dan Sih hacıların vizesiz olarak Pakistan'daki kutsal Darbar Sahib Tapınağı'nı ziyaret etmelerine izin vereceğiz." diye konuştu.

Çaudri, Hindistan medyasına yaptığı açıklamada, iki ülke dışişleri bakanlarının Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu kapsamında New York'ta yapacağı görüşmenin Hindistan tarafından iptalinin üzüntü verici olduğunu ancak bu gelişmeden halkların etkilenmemesi gerektiğini kaydetti.

Pakistan Enformasyon ve Yayıncılık Bakanı Favad Çaudri
Pakistan Enformasyon ve Yayıncılık Bakanı Favad Çaudri

Sih inancına göre hac bölgesi kabul edilen Pakistan'ın Pencap eyaletinde bulunan Darbar Sahib Tapınağı'na Hindistan'dan yapılacak ziyaretlerin siyasi nedenlerden etkilenmeyeceğini söyleyen Çaudri, "Bu konu inançla ilgili bir mesele. Siyasi ilişkiler nedeniyle inananlar sıkıntı yaşamamalı. Bu nedenle Pakistan Silahlı Kuvvetlerinin Hindistan'ın Pencap Eyalet Başbakanı Navjot Sidhu'ya verdiği sözü resmi hale getirmek istiyoruz." diye konuştu.

Çaudri, Pakistan Kara Kuvvetleri Komutanı Kamar Cavid Bajva tarafından Sidhu'ya söz konusu tapınakta türbesi bulunan Baba Guru Nanak'ın 550. doğum günü nedeniyle bölgeyi ziyaret etmelerine müsaade edileceği sözü verildiğini hatırlattı.

Pakistan'ın Pencap eyaletinde bulunan Darbar Sahib Tapınağı, Sihler açısından oldukça önemli bir mekan.
Pakistan'ın Pencap eyaletinde bulunan Darbar Sahib Tapınağı, Sihler açısından oldukça önemli bir mekan.

Bakan Çaudri, "Hindistan'dan Sih hacıların vizesiz olarak Pakistan'daki kutsal Darbar Sahib Tapınağı'nı ziyaret etmelerine izin vereceğiz. Bunun için Kartapur sınır kapısını yeniden açacağız." ifadelerini kullandı.

Pakistan'ın Keşmir'de barışçıl çözüm arayışının devam ettiğini de vurgulayan Çaudri, "Hindistan masadan kalkarak barış için harika bir fırsatı tepti." dedi.

Çaudri, Hindistan'ın Pakistan'la görüşme kararı almasından bir gün sonra buluşmayı iptal etmesinin iç politikaya yönelik bir hamle olduğunu belirterek, "Hindistan'ın ani değişen kararı iç politikayla alakalı bir durum. Ülkede birkaç ay sonra seçimler yapılacak ve Pakistan karşıtı söylemler karşılık buluyor." diye konuştu.

Sihler, Pakistan sınırları içinde kalan tapınağı ziyaret ederek hacılık vazifelerini yerine getirdiklerine inanıyorlar.
Sihler, Pakistan sınırları içinde kalan tapınağı ziyaret ederek hacılık vazifelerini yerine getirdiklerine inanıyorlar.

Hindistan'ın Pakistan'ı Keşmir'deki durumdan dolayı suçladığını savunan Çaudri, ülkesinin Belucistan eyaletinde çalışmalarda bulunan Hint ajanının yakalandığını hatırlatarak, "Her şartta ve durumda görüşmeleri yapmaya hazırız ancak bu tek taraflı olacak bir şey değil. Komşularımızı değiştiremeyeceğimize göre Hindistan'ın gelecekteki stratejisini belirlemesi lazım." değerlendirmesinde bulundu.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
BEĞEN

HAFTANIN ÖZETİ

Mutabakatın yok sayıldığı İdlib'de 1800 sivil öldü
Mutabakatın yok sayıldığı İdlib'de 1800 sivil öldü
Bu hafta İslam coğrafyasında; Esed rejiminin Soçi mutabakatına rağmen İdlib'te sivilleri öldürmesi, Mısır'da, "Yüksek Fetva Konseyi"nin Türk dizilerini izlemeyin çağrısı, Azerbaycan seçimlerinin sürpriz olmayan sonucu, İsrail'in 1948 Filistin İslami Hareketi lideri Şeyh Raid Salah'ı 28 ay hapis cezasına çarptırması, Sudan'ın devrik Cumhurbaşkanı Öm...

PORTRELER

Kafkas Kartalı: Şeyh Şamil
Kafkas Kartalı: Şeyh Şamil
Rus Çarı İvan’ın 1522'de himaye altına almak amacıyla girdiği sınırlardan, daha sonra çıkarılması adına mücadelelerin yapıldığı, kanlı katliamlara maruz kalan mağdur ve mağrur bir halktır Kuzey Kafkasya. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin yıkılmasıyla geçmişini devralan Rusya’nın, stratejik konumu gereği sıcak denizlere, Orta Asya’ya geçiş ...

HAREKETLER

İran'ın sınır ötesi kolu: Kudüs Gücü
İran'ın sınır ötesi kolu: Kudüs Gücü
1979'daki İran İslam Devrimi’nden sonra kurulan İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun görevi; rejimi ve var olan düzeni korumak ve sürdürmektir. Kudüs Gücü, ise İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı 8 askeri birimden biridir. Sekiz birimin tamamı, İran Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutanı General Hüseyin Selami ve yardımcısı Ali Fedevi’nin komut...

MALUMAT

Endülüs’e giden yol
Endülüs’e giden yol
İnsanoğlu Hz. Adem’den bu yana dünya hayatına dair bir mana arayışı içerisindedir. Bu arayış insanı bir noktada hikmeti anlamaya, yaşadığı evreni tanımaya, kendisi ve ait olduğu toplum için bir mekân inşa etmeye ve bu çerçevede çeşitli normları da içeren bir değerler sistemini hayata geçirmeye iter. İnsanın ömrünü geçirdiği ve karşılıklı ilişki düz...
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz