GündemPakistan'dan Sih hacılara vizesiz ziyaret izni

Pakistan'dan Sih hacılara vizesiz ziyaret izni

HABER MASASI MECRA, REUTERS, AA 1 DAKİKADA OKUNUR
Pakistan'dan Sih hacılara vizesiz ziyaret izni
Pakistan tarafı, Hindistan'la son günlerde yaşanan krizin Sih hacıları etkilemeyeceğini duyurdu.
BEĞEN

Pakistan Enformasyon ve Yayıncılık Bakanı Favad Çaudri, Hindistan'ın diyalog masasından kalkmasının normal vatandaşları etkilememesi gerektiğini belirterek, "Hindistan'dan Sih hacıların vizesiz olarak Pakistan'daki kutsal Darbar Sahib Tapınağı'nı ziyaret etmelerine izin vereceğiz." diye konuştu.

Çaudri, Hindistan medyasına yaptığı açıklamada, iki ülke dışişleri bakanlarının Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu kapsamında New York'ta yapacağı görüşmenin Hindistan tarafından iptalinin üzüntü verici olduğunu ancak bu gelişmeden halkların etkilenmemesi gerektiğini kaydetti.

Pakistan Enformasyon ve Yayıncılık Bakanı Favad Çaudri
Pakistan Enformasyon ve Yayıncılık Bakanı Favad Çaudri

Sih inancına göre hac bölgesi kabul edilen Pakistan'ın Pencap eyaletinde bulunan Darbar Sahib Tapınağı'na Hindistan'dan yapılacak ziyaretlerin siyasi nedenlerden etkilenmeyeceğini söyleyen Çaudri, "Bu konu inançla ilgili bir mesele. Siyasi ilişkiler nedeniyle inananlar sıkıntı yaşamamalı. Bu nedenle Pakistan Silahlı Kuvvetlerinin Hindistan'ın Pencap Eyalet Başbakanı Navjot Sidhu'ya verdiği sözü resmi hale getirmek istiyoruz." diye konuştu.

Çaudri, Pakistan Kara Kuvvetleri Komutanı Kamar Cavid Bajva tarafından Sidhu'ya söz konusu tapınakta türbesi bulunan Baba Guru Nanak'ın 550. doğum günü nedeniyle bölgeyi ziyaret etmelerine müsaade edileceği sözü verildiğini hatırlattı.

Pakistan'ın Pencap eyaletinde bulunan Darbar Sahib Tapınağı, Sihler açısından oldukça önemli bir mekan.
Pakistan'ın Pencap eyaletinde bulunan Darbar Sahib Tapınağı, Sihler açısından oldukça önemli bir mekan.

Bakan Çaudri, "Hindistan'dan Sih hacıların vizesiz olarak Pakistan'daki kutsal Darbar Sahib Tapınağı'nı ziyaret etmelerine izin vereceğiz. Bunun için Kartapur sınır kapısını yeniden açacağız." ifadelerini kullandı.

Pakistan'ın Keşmir'de barışçıl çözüm arayışının devam ettiğini de vurgulayan Çaudri, "Hindistan masadan kalkarak barış için harika bir fırsatı tepti." dedi.

Çaudri, Hindistan'ın Pakistan'la görüşme kararı almasından bir gün sonra buluşmayı iptal etmesinin iç politikaya yönelik bir hamle olduğunu belirterek, "Hindistan'ın ani değişen kararı iç politikayla alakalı bir durum. Ülkede birkaç ay sonra seçimler yapılacak ve Pakistan karşıtı söylemler karşılık buluyor." diye konuştu.

Sihler, Pakistan sınırları içinde kalan tapınağı ziyaret ederek hacılık vazifelerini yerine getirdiklerine inanıyorlar.
Sihler, Pakistan sınırları içinde kalan tapınağı ziyaret ederek hacılık vazifelerini yerine getirdiklerine inanıyorlar.

Hindistan'ın Pakistan'ı Keşmir'deki durumdan dolayı suçladığını savunan Çaudri, ülkesinin Belucistan eyaletinde çalışmalarda bulunan Hint ajanının yakalandığını hatırlatarak, "Her şartta ve durumda görüşmeleri yapmaya hazırız ancak bu tek taraflı olacak bir şey değil. Komşularımızı değiştiremeyeceğimize göre Hindistan'ın gelecekteki stratejisini belirlemesi lazım." değerlendirmesinde bulundu.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
BEĞEN

HAFTANIN ÖZETİ

Tunus parlamentosunda Gannuşi dönemi
Tunus parlamentosunda Gannuşi dönemi
İslam coğrafyasında bu hafta, Tunus'ta Nahda Hareketi lideri Raşid el-Gannuşi'nin Meclis Başkanı seçilmesi, Hindistan'ın tartışmalı cami kararına karşın Pakistan'ın Sihlerin tapınaklarını güvence altına alması, Ürdün'ün 25 yıldır kira karşılığı İsrail'de duran El-Bakura ve El-Gamr" arazilerinin kontrolünü ele alması, İslami Cihad ile İsrail arasın...

PORTRELER

Beni komünist yapan ne ise Müslüman yapan da odur!
Beni komünist yapan ne ise Müslüman yapan da odur!
Yahudi asıllı Fransız felsefeci, siyasetçi ve komünist yazar Roger Garaudy, 1913’te Fransa'nın Marsilya kentinde, yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası ateist olan Garaudy’nin annesi Katolik olmasına karşın kendisi de babası gibi dine karşı mesafeliydi. Ancak ‘mutlak bir hakikatin’ peşinde olduğunu inkar etmeyen Garaudy, ‘hayatının...

HAREKETLER

Leşker-i Tayyibe Örgütü
Leşker-i Tayyibe Örgütü
Güney Asya’nın düşman kardeşleri Hindistan ve Pakistan arasında önemli sorunlardan bir tanesi de bölgedeki tansiyonun zaman zaman yükselmesine ve karşılıklı çatışmalara sebebiyet veren yerel örgütlerdir. Bunlardan biri de Leşker-i Tayyibe örgütüdür. Saf, temiz ordu anlamına gelen Leşker-i Tayyibe 1987 yılında kuruldu. Hedefleri arasında; cihadın Al...

MALUMAT

Zengin Afrika'nın cömert sultanı: Mensa Musa
Zengin Afrika'nın cömert sultanı: Mensa Musa
Günümüz dünyasında bulunan en zengin 26 insanın servetinin en yoksul 3,8 milyar insanın toplam varlığına eşit olduğu bilinmekte. Bu küresel adaletsizlik, zengini her geçen gün daha zengin yaparken, yoksulluğu da aynı oranda arttırarak günümüz dünyasının en fakir ülkelerini barındıran Afrika kıtasında yaşam şartlarını iyice zorlaştırmakta.Bünyesinde...
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz