Doğru Mu?Riyad'da başını örtmeyi reddetti!

"Riyad'da başını örtmeyi reddetti!"

İSMAİL ÇAĞILCI DİĞER 1 DAKİKADA OKUNUR
Riyad'da başını örtmeyi reddetti!
Michelle Obama, Barack Obama ve Kral Salman
BEĞEN

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’ı ziyaret eden Batılı kadın diplomat ve siyasetçilerle ilgili haberlerde, mutlaka şöyle bir cümle yer alır: “Başını örtmeyi reddetti”. O kişinin Suudi yetkililerle yan yana çekilmiş başı açık fotoğraflarının da eşlik ettiği haberlerde, Riyad yönetiminin kadınlarla ilgili politikalarına da inceden dokundurmalar yer alır.

Oysa, zannedildiğinin aksine, Suudi Arabistan’da yabancı kadınların örtünme mecburiyeti yoktur. Mekke ve Medine’de dinî sebeplerle örtünülürken, Mekke’ye çok yakın olan Cidde’de tesettürsüz kadınları kamuya açık alanlarda görmek mümkündür. Aynı durum, Riyad ve diğer şehirler için de geçerlidir.

İslâm dünyasında, Müslüman ya da Gayrimüslim, bütün kadınların kamusal alanda örtünmesinin zorunluğu olduğu tek ülke İran’dır. İran’ı ziyaret eden bütün yabancılar, tıpkı yerli kadınlar gibi, başlarını bir örtüyle kapatmak zorundadır.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
İ İSMAİL ÇAĞILCI GZT Editörü

Mecra’nın editörlüğüyle meşgul. İslam dünyasında müspet ya da menfi hallerle öne çıkmış şahsiyetlere dair okuyor, çalışıyor. Fotoğraf ve malumatlarla da alakadar.

BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz