Ruhani görevinin son günlerinde itiraf etti: "İran'ın nükleer arşivleri İsrail tarafından çalındı"

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani 5 Ağustos'ta görevini İbrahim Reisi'ye devrediyor.
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani 5 Ağustos'ta görevini İbrahim Reisi'ye devrediyor.

Ruhani'nin, 1 Ağustos'ta Cumhurbaşkanı olarak katıldığı son kabine toplantısında ve daha sonra devlet televizyonuna verdiği röportajda, ülke güvenliğini de doğrudan ilgilendiren bazı açıklamalarda bulunması hem ülke medyasında hem sosyal medyada tepkiyle karşılandı. Devlet televizyonuna verdiği röportajda Tahran'ın nükleer programıyla ilgili gizli belgelerin İsrail tarafından ele geçirildiğini ilk kez doğrulayan Ruhani, böylece Binyamin Netanyahu'nun Eylül 2018'de Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda açıkladığı belgeleri kabul eden İran'daki ilk üst düzey kişi oldu.

İran'da görevinin son günlerini geçiren Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin, ülkesinin nükleer arşivlerinin İsrail tarafından çalındığını doğrulaması ve nükleer müzakerelerde ülkenin füze programının da görüşülmesi gerektiğine dair görüşleri ülkedeki muhafazakarların tepkisine neden oldu.

  • Ruhani'nin, 1 Ağustos'ta Cumhurbaşkanı olarak katıldığı son kabine toplantısında ve daha sonra devlet televizyonuna verdiği röportajda, ülke güvenliğini de doğrudan ilgilendiren bazı açıklamalarda bulunması hem ülke medyasında hem sosyal medyada tepkiyle karşılandı.

Ruhani'nin açıklamalarıyla Tahran'nın nükleer programının İsrail tarafından çalındığı İran'da resmi olarak ilk kez doğrulandı.
Ruhani'nin açıklamalarıyla Tahran'nın nükleer programının İsrail tarafından çalındığı İran'da resmi olarak ilk kez doğrulandı.
Ruhani'nin konuşmasındaki en dikkati çeken husus, Tahran'ın nükleer programıyla ilgili gizli belgelerin İsrail tarafından ele geçirildiğini ilk kez doğrulaması oldu.

Bu açıklamayla İsrail ajanlarının İran'ın nükleer programıyla ilgili gizli belgelerini çalıp, Donald Trump'a teslim ettiğini ilk kez itiraf eden Ruhani, Trump'ın da bu belgeleri gördükten sonra 2015'te İran'la imzalanan nükleer anlaşmadan çekildiğini söyledi.

  • Böylece eski İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun ilk kez Eylül 2018'de Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda açıkladığı belgelerin doğruluğu ülkenin en üst düzeyinde kabul edilmiş oldu.

Ruhani son açıklamalarıyla Hamaney ve Devrim Muhafızları Ordusu'nun kırmızı çizgilerinin de tartışmaya açılması gerektiğine işaret etti.

Ruhani, dün devlet televizyonuna verdiği son röportajında ise İran lideri Ayetullah Ali Hamaney ve Devrim Muhafızları Ordusu komutanlarının "kırmızı çizgi" olarak kabul ettiği füze programının da müzakereye açılması gerektiğine işaret ederek, "Dünya ile normal ilişkiler kurmak istiyorsak tüm alanlarda müzakere edebilmemiz için bize izin verilmelidir." dedi.

Muhafazakar medya Ruhani'ye öfkeli

Hasan Ruhani'nin son kabine toplantısında yaptığı veda konuşması ülke medyasında muhafazakar ve reformist basında farklı tepkilere neden oldu. Cumhurbaşkanı Ruhani'ye yakın reformist gazeteler söz konusu açıklamayı genel olarak görmezden geldi.

  • Muhafazakar gazetelerde ise Ruhani'ye yönelik öfke manşetlere taşındı. Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Cevan gazetesi, Ruhani'nin tam sayfa resmini kullandığı manşetinde "Gitti" başlığını attı.

Aşırı muhafazakar çizgisiyle bilinen Vatan-ı İmruz gazetesi ise Ruhani kabinesinin fotoğrafını paylaşarak, "Ne affedeceğiz ne de unutacağız" manşetini kullandı.

İran lideri Hamaney'in ofisine yakınlığıyla bilinen ülkenin en köklü gazetelerinden Keyhan da "Amerika'ya güven ve ümit hükümeti yolun sonuna geldi." manşetiyle okuyucularının karşısına çıktı.

İranlı sosyal medya kullanıcıları ise Ruhani'nin vedasını, "Helal etmeyeceğiz" etiketiyle karşıladı.

İran’ın yeni Cumhurbaşkanı Reisi mazbatasını aldı

  • Öte yandan İran’da 13. dönem cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan İbrahim Reisi mazbatasını aldı. Başkent Tahran’da bulunan İmam Humeyni Hüseyniyesi’nde düzenlenen mazbata töreni, İran Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney ve eski Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin yanı sıra çok sayıda üst düzey siyasi ve askeri yetkilinin katılımı ile gerçekleştirildi.

İran'ın yeni cumburbaşkanı İbrahim Reisi mazbatasını Ayetullah Ali Hamaney'den alırken...

Reisi’ye mazbatası İran Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney tarafından verilirken, onama metni ise Hamaney’in Özel Kalem Müdürü Muhammed Gulpayegani tarafından okundu. Hamaney’in ifadelerinin yer aldığı onama metninde, "Halkın, Sayın Seyid İbrahim Reisi’ye vermiş olduğu oyları onaylıyor ve kendisini İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’na atıyorum” denildi. Reisi mazbata töreninde yaptığı konuşmada, göreve başlamasının ardından halkın sorunlarına acil çözümler getireceğini belirterek, “Hazırladığınız acil kalkınma programı kısa zaman içerisinde ülkedeki temel 10 soruna çözüm olacak” dedi.

Reisi mazbata töreninde ileriye dönük kalkınma planlarına dair bir konuşma da gerçekleştirdi.
Reisi mazbata töreninde ileriye dönük kalkınma planlarına dair bir konuşma da gerçekleştirdi.

“Ülke ekonomisini müzakerelere bağlamayacağız”

  • ABD yaptırımlarının kaldırılması için de mücadele edeceklerini ifade eden Reisi, “Yaptırımları etkisiz kılmak ve kaldırmak için çabalayacağız ancak bunu yaparken halkın yaşamını yaptırımların kaldırılmasına bağlamayacağız. Ülke ekonomisini müzakerelere ve yaptırımların kaldırılmasına bağlamayacağız” diye konuştu.

Ülkenin 8’inci cumhurbaşkanı devir teslim töreninin 5 Ağustos Perşembe günü ise yapılması bekleniyor.

İran’da 18 Haziran’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin kazananı Yargı Erki Başkanı İbrahim Reisi olmuştu. Muhafazakar siyasetçi İbrahim Reisi, 5 Ağustos'ta düzenlenecek törenle görevine resmen başlayacak.