GündemRusyalı ünlü Müslüman gazeteci öldürüldü

Rusyalı ünlü Müslüman gazeteci öldürüldü

HABER MASASI MECRA 1 DAKİKADA OKUNUR
Rusyalı ünlü Müslüman gazeteci öldürüldü
Orhan Cemal, Sovyetler Birliği'nin dağıldığı günlerden bu yana gazetecilikle uğraşan bir isimdi.
BEĞEN

Ünlü Müslüman düşünür ve Rusya İslam Komitesi eski Başkanı Haydar Cemal’ın gazeteci oğlu Orhan Cemal, Orta Afrika Cumhuriyeti’nde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Aslen Azerbaycanlı olan Orhan Cemal, 1966 yılında Rusya'nın başkenti Moskova’da doğmuş, eğitimini de yine burada jeoloji üzerine almıştı. Sovyetlerin dağılmasından sonraki süreçte gazeteciliğe merak salan Cemal, Rusya’nın birçok ulusal gazete ve televizyonunda savaş muhabiri olarak görev yapmıştı.

1995 yılından itibaren Veçernyaya Moskva (Akşam Moskova), Veçerniy Kuryer (Akşam Postası), Nezavisamaya Gazeta (Bağımsız Gazete), Novaya Gazeta (Yeni Gazete), Versiya gazetelerinde ve Newsweek Russia dergilerinde köşe yazılarıyla boy gösteren deneyimli gazeteci, Güney Osetya, Afganistan, Irak, Lübnan, Suriye gibi savaşın en yoğun yaşandığı bölgelerde çalıştı. 2003 yılında "Rusya Müslüman Gazeteciler Birliği"ni kuran Orhan Cemal, 2005 yılında da Rusya Gazeteciler Birliği çatısı altında "Gazetecilik Araştırma Komitesi"nin kurucusu ve yöneticisi oldu.

Orhan Cemal'in bir dönem Rusya İslam Komitesi'nin başkanlığını da yapan babası Haydar Cemal (Solda), 2016 yılında hayatını kaybetmişti.
Orhan Cemal'in bir dönem Rusya İslam Komitesi'nin başkanlığını da yapan babası Haydar Cemal (Solda), 2016 yılında hayatını kaybetmişti.

Orhan Cemal, 2003 yılında "Seyahat" dalında en iyi gazeteci unvanına layık görüldü. 2008 Ağustos’unda Rusya-Gürcistan savaşında muhabir olarak bölgede bulundu ve daha sonra savaşla ilgili “Beş Günlük Savaşın Kronolojisi” adlı bir kitap yayınladı. 2011 yılından bu yana bağımsız bir muhabir olarak görevini yürüten Cemal, 2011’de Arap Baharı kargaşasının yaşandığı Libya’da bacağından ciddi şekilde yaralandı.

Orhan Cemal Rus televizyonlarındaki tartışma programlarının aranan yüzüydü. Cesur çıkışlarıyla hem Rusya’daki hem de Rusya dışındaki Müslümanların haklarını korkusuzca savunuyordu. Orhan Cemal gazeteciliğinin yanı sıra babasından kendisine miras kalan Müslüman hakları savunuculuğunu da layığıyla yürütüyordu.

Aleksandr Rastorguev (Solda), Kirill Radçenko (Ortada) ve Orhan Cemal, belgesel çekimi için Orta Afrika'ya gitmişlerdi.
Aleksandr Rastorguev (Solda), Kirill Radçenko (Ortada) ve Orhan Cemal, belgesel çekimi için Orta Afrika'ya gitmişlerdi.

Eski Rus oligark Mihail Hodorkovski’nin sahibi olduğu Soruşturma Yönetim Merkezi Vakfı tarafından organize edilen belgesel çekimi için Orta Afrika Cumhuriyeti’nde bulunan Orhan Cemal, 31 Temmuz 2018 akşam 20:00 sularında, birlikte yolculuk yaptığı Rus yönetmen Aleksandr Rastorguev ve kameraman Kirill Radçenko ile birlikte pusuya düşürülerek öldürüldü.

Rusya’nın resmi politikalarıyla çelişen demeçleriyle dikkatleri üzerine çeken Orhan Cemal, özellikle Rusya’nın Kırım’ı işgaliyle ilgili sert çıkışlarıyla tanınıyordu ve Kırımlı Müslümanlar tarafından da çok sevilen bir isimdi.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
BEĞEN

HAFTANIN ÖZETİ

Irak’taki protestoların arka planda kalan gerekçesi
Irak’taki protestoların arka planda kalan gerekçesi
Bu hafta İslam coğrafyasında, İran'ın müdahalesiyle görevinden azledilmesi Irak'taki protestoların başlamasında etkili olan General Saadi, Tunus'ta parlamento seçimlerinden Nahda Hareketi'nin galip çıkması, İran'ın Irak'taki göstericilere itidal çağrısı, İran destekli Husiler ve BAE destekli koalisyon arasında sıkışmış durumda olan Yemen'in bölünme...

PORTRELER

Moğollara karşı: Celâleddin Harizmşah
Moğollara karşı: Celâleddin Harizmşah
12.asrın hemen başlarında, Asya'nın orta ve batı kesim şehirleri; ilim, sanat ve ticarette altın devirlerini yaşıyorlardı. Her biri, Kaf dağının ardından sıyrılıp gelmiş süslü masal şehirleri gibi olan; Semerkant, Buhara, Gürgenç, Nişabur, Belh güzellik ve estetikte birbiriyle yarışıyorlardı. O günlerde, bölgede bir büyük güç hüküm sürüyor, onun ya...

HAREKETLER

Leşker-i Tayyibe Örgütü
Leşker-i Tayyibe Örgütü
Güney Asya’nın düşman kardeşleri Hindistan ve Pakistan arasında önemli sorunlardan bir tanesi de bölgedeki tansiyonun zaman zaman yükselmesine ve karşılıklı çatışmalara sebebiyet veren yerel örgütlerdir. Bunlardan biri de Leşker-i Tayyibe örgütüdür. Saf, temiz ordu anlamına gelen Leşker-i Tayyibe 1987 yılında kuruldu. Hedefleri arasında; cihadın Al...

MALUMAT

Üç Muhammed projesi ve Muhammed Dahlan
Üç Muhammed projesi ve Muhammed Dahlan
Orta Doğu coğrafyası; tarihin her döneminde olduğu gibi günümüzde de çeşitli savaş ve çatışmalara, ihanet ve darbelere, isyan ve baskıcı rejimlere sahne olmuş, gücü kontrol edenlerin satranç tahtasına dönüştürmeye çalıştıkları bir bölge olmaktan kendini kurtaramamış ve bölgenin kaderinin burada yaşayan insanların iradeleri değil de dış mihrakların,...
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz