Rusya'nın Mordovya bölgesi müftüsüne para cezası

Mordovya Özerk Cumhuriyeti Müftüsü Zaki Hazrat Aizatullin.
Mordovya Özerk Cumhuriyeti Müftüsü Zaki Hazrat Aizatullin.

Rusya'nın Saransk şehri bölge mahkemesi Mordovya Özerk Cumhuriyeti Müftüsü Zaki Hazrat Aizatullin'i 'aşırı' literatür dağıtmaktan suçlu buldu. Mordovya Müftülüğü’ne 100000 ruble, müftüye ise 2000 ruble para cezası verildi. Karar, 23 Ekim Cuma günü verildi. Mahkeme, Zaki Aizatullin'i Mordovya‘nın başkenti Saransk‘taki Üsküdar Camisi'nde Tebliğ Cemaati liderlerinden Muhammed Yusuf Kandehlavi'nin 'Seçilmiş hadisler' yasaklı kitabını satmakla suçladı.

Avukat Marat Aşimov'un İdel.Realii dergisine anlattığına göre kitap, 7 Temmuz'da yapılan arama sırasında bulundu. Arama, Rusya'da, Kazakistan'da, Tacikistan'da ve Özbekistan'da yasaklı olan Tebliğ Cemaati hareketi ile ilgili dava kapsamında gerçekleşti.

Bu aramadan iki hafta önce, Volga bölgesinin birkaç ilinde benzer aramalar ve tutuklamalar yapıldı. İki hafta sonra Mordovya aramaları sırasında müftü Aizatullin'in ofisinde, aralarında 'Seçilmiş hadisler' de olan 5 kitap bulundu.

23 Ekim Cuma günü yapılan duruşmada, müftü aleyhine ifade veren tek tanık mahkemeye çıktı.
23 Ekim Cuma günü yapılan duruşmada, müftü aleyhine ifade veren tek tanık mahkemeye çıktı.

Muhammed Yusuf Kandehlavi'nin söz konusu kitabı, Nisan 2017'de Ufa şehrinin Kirovsky Bölge Mahkemesi'nin kararıyla 'aşırılık' içerdiği gerekçesiyle yasaklandı. Fakat Zaki Aizatullin mahkemede, kitabı 2012'de, yani yasaklanmasından önce satın aldığını söyledi. Müftünün ifade ettiğine göre, o zamandan beri kitabı kimse okumadı ve satmadı.

Bu davayla ilgili önceki duruşma Eylül'de gerçekleşti. Duruşmada tanıklardan biri olan müftünün yeğeni Aisa Aizatullin'in, avukatların sorularını yanıtlarken, Mordovya FSB ( Rusya Federal Güvenlik Servisi) departmanının kıdemli ajanı Andrei Strelnikov'un amcasını ülkede yasak olduğu bilinen literatürü saklamak ve satmakla suçlayan protokolü imzalamaya zorladığını söyledi.

23 Ekim Cuma günü yapılan duruşmada, müftü aleyhine ifade veren tek tanık mahkemeye çıktı. Avukat Aşimov'a göre, tanık Damir Uteşev birbiriyle çelişkili ifadeler verdi:

  • Uteşev, bu kitabı geçen sene Cuma namazından sonra müftünün odasına gidip oradan satın aldığını iddia etti. Ancak Zaki Aizatullin'in anlattığına göre, Cuma namazından sonra sadece müftüye en yakın aktivistler, cami cemaatı mensupları ve işadamları ofisine gelerek çay içip sohbet ediyor. Dolayısıyla, Cuma namazı sonrası Zaki Hazrat'ın yalnız kalması, bir yabancıyla ofise gidip ona kitap satması imkansız.

İdel Realii'nin aktardığına göre, müftü davasına katılan bir diğer avukat Anatoly Pçelintsev, din adamının suçlandığı maddenin, literatürün toplu dağıtımından söz ettiğine dikkat çekti. Davada ise, bir kitabın satışından söz ediliyor:

Toplu dağıtım iki veya üç adet kitap dağıtmak anlamına gelmez, çok daha fazlasını ifade eder. Ama bu davaya bakılırsa, bir kitabın satılması bile mahkemelik.

Müftü'nün suçsuzluğunu savunan tüm tanıkların ifadelerine rağmen, mahkeme hem müftülüğü hem de müftüyü suçlu bulup maddede öngörülen asgari cezayı uyguladı.