Doğru Mu?Saddam'ın sarayından çalınan altın piyano...

"Saddam'ın sarayından çalınan altın piyano..."

HABER MASASI MECRA 1 DAKİKADA OKUNUR
Saddam'ın sarayından çalınan altın piyano...
Kraliçe Elizabeth'in arkasında görünen piyano, sosyal medyada ilginç bir asparagası tetikledi.
BEĞEN

İngiltere Kraliçesi İkinci Elizabeth'in Noel konuşması sırasında arkasında duran altın renkli piyanoyla ilgili, ilginç bir iddia ortaya atıldı. Sosyal medyada yıldırım hızıyla yayılan söylentiye göre, söz konusu piyano, Saddam Hüseyin'in sarayından alınmıştı. "Haber"in kaynağı, BBC'ye atıf yaparak iddiayı paylaşan Jackie Bird isimli İngiliz bir gazeteciydi. BBC atfını gören herkes hızlı bir şekilde durumla ilgilenince, Bird'in künyesindeki "parodi" notu da fark edilmedi doğal olarak.

Her şey, Jackie Bird'in paylaştığı bu parodi tweetle başladı.
Her şey, Jackie Bird'in paylaştığı bu parodi tweetle başladı.

Oysa, küçük bir araştırma, "altın piyano"nun hem iddia edildiği gibi Saddam'ın sarayından çalınmadığını hem de altın olmadığını ortaya çıkarmaya yeterdi:

Maun ağacından imal edilen piyano, Buckingham Sarayı envanterine kayıtlı.
Maun ağacından imal edilen piyano, Buckingham Sarayı envanterine kayıtlı.

İngiliz Kraliyet Envanteri'nde de açıkça kayıtlı olduğu gibi, maundan imal edilen ve sonradan altın sarısına boyanan piyano, 1856'da "Erard" firması tarafından yapılmıştı. İngiltere Kraliçesi Victoria, müzik aletlerine çok düşkün olduğundan, piyanoyla yakından ilgilenmiş, bunun üzerine piyano da 30 Nisan 1856'da Kraliçe'ye takdim edilmişti. Buckingham Sarayı'na alınan ve her zaman konuklara gururla takdim edilen piyano, Kraliçe Elizabeth'in 24 Aralık günü yayınlanan Noel konuşmasında da arka plan olarak kullanılmıştı.

Kısacası, "altın piyano"nun Irak devrik lideri Saddam Hüseyin'le uzaktan-yakından alakası yoktu.

Abone Ol Google News
BEĞEN
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
YUKARI DÖNÜN

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.