Sadece FIFA Dünya Kupası değil, Katar aynı zamanda develer için güzellik yarışmasına da ev sahipliği yapıyor

FIFA Dünya Kupası etkinlikleri kapsamında düzenlenen organizasyonda, farklı kategorilerde yüzlerce deve yer alıyor.
FIFA Dünya Kupası etkinlikleri kapsamında düzenlenen organizasyonda, farklı kategorilerde yüzlerce deve yer alıyor.

Dünyanın dört bir yanından takımlar futbol maçlarında kıyasıya mücadele ederken Katar bir de deve güzelliği Dünya Kupası'na ev sahipliği yaptı.

Katar'ın ev sahipliği yaptığı FIFA Dünya Kupası'nda heyecan sürerken bir yandan da ülke kültürünün simgelerinden develerin yarıştığı "Mzayen Dünya Kupası" düzenleniyor.

  • Yerel kültür ve gelenekleri ziyaretçilere tanıtmak amacıyla Katar 2022 FIFA Dünya Kupası kapsamında düzenlenen etkinlikte develer, kategorisinin en güzeli olabilmesi için Mzayen Dünya Kupası'nda yarıştırılıyor.

Başkent Doha'ya 25 kilometre mesafedeki Şahaniyye bölgesinde gerçekleştirilen organizasyonda, farklı kategorilerde Arap ülkelerinden getirilen 700'ün üzerinde deve, birinci olabilmek için mücadele ediyor.

Şampiyonanın heyecanını yaşatmak için etkinlik alanının birçok yerinde Dünya Kupası'na katılan ülkelerin bayrakları sergileniyor.

Prestijli etkinlikte yarışmadan önce develer, dolandırıcılığı önlemek ve hayvanlarda herhangi bir cerrahi iyileştirme olup olmadığını kontrol etmek için X-ışınları kullanan bir tıp komitesi tarafından muayene ediliyor.

Bu, bazı deve sahiplerinin kazanma şanslarını artırmak için hayvanlarına botoks ve yüz gerdirme yaptırdığı ve bundan dolayı 43 devenin önceki bir yarışmadan diskalifiye edildiği için uygulamaya konulan bir önlem olarak karşılaşılıyor.

Dereceye giren develerin sahiplerine verilen ödülün üst kısmı futbol topu şeklinde tasarlandı.

Toplam ödül 10 milyon riyal

Futbol heyecanını geleneksel bir yarışmayla birleştiren Mzayen Dünya Kupası'nda dağıtılacak toplam ödül tutarı 10 milyon riyal (51,2 milyon lira) olarak belirlendi.

Geçtiğimiz hafta başlayan ve yarın sona erecek organizasyonda, develer yaş ve türüne göre yarışıyor. Piste çıkan develere, jüri üyeleri tarafından puan veriliyor.

Farklı kategorilerde yarışan ve güzellik yarışmasını kazanan her devenin sahibi, kupanın yanı sıra 200 bin riyal para ödülü kazanıyor.

Katarlılar, ülke kültürünü tanıttığını için Mzayen Dünya Kupası'na büyük önem veriyor. Kazanan devenin açıklanması heyecanla beklenirken birinci olanlar büyük sevinç yaşıyor.

Dereceye giren develer ödül töreninin ardından, boyunlarına takılan madalyalarıyla pistte bir kez daha boy gösteriyor.

Mzayen Dünya Kupası'nın resmi şarkısı olan "Desert Dhows"da organizasyona gelen davetlilerin beğenisini kazanıyor.