GündemSahra Çölü'nde ölüm yürüyüşü

Sahra Çölü'nde ölüm yürüyüşü

HABER MASASI DİĞER 1 DAKİKADA OKUNUR
Sahra Çölü'nde ölüm yürüyüşü
Nijer sınırından çıkarılıp zorlu yolculuğa başlayan göçmenler.
BEĞEN

Kuzey Batı Afrika’nın sıcak çöl kumları, bir yılı aşkın süredir yepyeni bir drama tanıklık ediyor. Akdeniz sahillerine ulaşmak ve şansları yaver giderse de oradan bir lastik bota binip Avrupa’ya geçmek hayaliyle ülkelerindeki hayatlarını geride bırakarak yollara düşen göçmenler, oldukça zorlu koşullarda, günler ve gecelerce yolculuk yapıyorlar. İşlerini kolaylaştıracak herhangi bir imkanları yok; üstelik istikametleri de hayal ettikleri yerlere doğru değil.

Cezayir, geçtiğimiz 14 ay boyunca, binlerce insanı Sahra Çölü’ne terk etti. Ağırlıklı olarak ülkeye sınırı bulunan Nijer, Moritanya ve Mali’den gelerek Cezayir’deki mülteci kamplarına yerleşen göçmenler, Avrupa için çıktıkları yolun sonunda sınır dışı edilmenin hayal kırıklığını yaşıyorlar. Mülteci kamplarından çıkarılan insanlar, geldikleri yere dönmek ya da hayallerine ulaşacakları alternatif yollar bulmak için adeta bir ölüm yürüyüşü yapıyorlar.

Cezayir tarafından sınır dışı edilen binlerce insan, Sahra Çölü'nde yaşam mücadelesi veriyor.
Cezayir tarafından sınır dışı edilen binlerce insan, Sahra Çölü'nde yaşam mücadelesi veriyor.

İtalya, İspanya ve Fransa başta olmak üzere Avrupa ülkelerinin, göç hareketlerinin engellenmesi gerektiği konusunda Afrika ülkelerine yaptığı baskıların artması ve Cezayir’in bu yönde “tedbirler” almaya başlaması, göçmenler için zorlu bir yolculuğun başlayacağı anlamına geliyordu. Özellikle 2017 yılının Ekim ayından bu yana artan sınır dışı kararlarıyla birlikte, aralarında çocukların ve hamile kadınların da bulunduğu, yaklaşık 13 bin insan, Sahra Çölü’nün acımasız koşullarına terk edildi.

Yakıcı güneş, 48 dereceyi bulan sıcaklık, uçsuz bucaksız kum, açlık, susuzluk… Tabii yalnızca bunlar değil; bölgede bulunan silahlı gruplar da yine göçmenlerin hayatını tehdit eden unsurlardan. Şanslı olanları Nijer tarafına gidiyor ve sınıra 15 kilometre mesafede soluklanabilecekleri küçük yerleşim yerleri buluyorlar. Bazılarıysa Birleşmiş Milletler’e ait kurtarma ekipleri tarafından bulunmayı umuyor.

Göçmenlerin birçoğu, yaşananlara rağmen, hala Avrupa'ya gitme hayali kuruyor.
Göçmenlerin birçoğu, yaşananlara rağmen, hala Avrupa'ya gitme hayali kuruyor.

Cezayir, yaptığı sınır dışı çalışmalarıyla ilgili resmi bir bilgi paylaşmıyor. Uluslararası Göç Örgütü’ne göreyse Nijer sınırından çıkarılan insan sayısı, geçtiğimiz Nisan ayında 2 bin 888’e ulaştı. Cezayir’in bir diğer komşusu Mali’ye geçenlerin sayısının da 2 bin 500 civarında olduğu tahmin ediliyor, ancak yol boyunca hayatını kaybeden insan sayısı konusunda net bir bilgi yok. Yine Uluslararası Göç Örgütü’nün yaptığı çalışmaya göre, şu ana kadar bu yolculuktan kurtulmayı başaran insan sayısıysa 11 bin 276.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
BEĞEN

HAFTANIN ÖZETİ

“İran felakete sürükleniyor”
“İran felakete sürükleniyor”
Bu hafta İslam coğrafyasında; koronavirüse karşı yeterli önlemlerin alınmadığı İran'da salgının tehlikeli boyutlara ulaşma riski, Cezayir'de 1 yıldır devam gösterilere koronavirüs salgınından dolayı ara verilmesi, Senegal'de bir grup ressam ve sanatçının koronavirüse karşı grafitilerle mücadelesi, Dünya Müslüman Alimler Birliği'nin, Cuma namazının...

PORTRELER

Kafkas Kartalı: Şeyh Şamil
Kafkas Kartalı: Şeyh Şamil
Rus Çarı İvan’ın 1522'de himaye altına almak amacıyla girdiği sınırlardan, daha sonra çıkarılması adına mücadelelerin yapıldığı, kanlı katliamlara maruz kalan mağdur ve mağrur bir halktır Kuzey Kafkasya. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin yıkılmasıyla geçmişini devralan Rusya’nın, stratejik konumu gereği sıcak denizlere, Orta Asya’ya geçiş ...

HAREKETLER

İran'ın sınır ötesi kolu: Kudüs Gücü
İran'ın sınır ötesi kolu: Kudüs Gücü
1979'daki İran İslam Devrimi’nden sonra kurulan İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun görevi; rejimi ve var olan düzeni korumak ve sürdürmektir. Kudüs Gücü, ise İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı 8 askeri birimden biridir. Sekiz birimin tamamı, İran Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutanı General Hüseyin Selami ve yardımcısı Ali Fedevi’nin komut...

MALUMAT

İbn Haldun’da hadarîlik, bedevilik ve asabiyet
İbn Haldun’da hadarîlik, bedevilik ve asabiyet
Mukaddimesinin ikinci bölümünde genel olarak bedevilik ve hadarîlik mevzusunu işleyen İbn Haldun, bununla şüphesiz açıklamak istediği nazariyenin temelinde yer alan ıstılahları net bir şekilde ortaya koymaya amaçlar. İnsanın, alışkanlık edindiği davranışların mahsulü olduğuna inanan İbn Haldun'a göre bir kişinin tabiat ve mizacının getirdiği davran...
YUKARI DÖNÜN

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.