Sloganlardan uzak, saf bilgiye doğru

Suudi Arabistan ve Vehhabilik / Mehmet Ali Büyükkara
Suudi Arabistan ve Vehhabilik / Mehmet Ali Büyükkara

Suudi Arabistan'ın tarihini, dini ve sosyal yapısını, kurumlarını ve bunları şekillendiren mantığı somut verilerle gözler önüne seren Prof. Dr. Mehmet Ali Büyükkara okurları, sloganlardan ve hamasetten uzak, saf bilgiye doğru giden bir yolculuğa çıkarıyor.

Suudi Arabistan konusunda Türkiye’deki az sayıda uzmandan biri olan Prof. Dr. Mehmet Ali Büyükkara’nın çalışmaları, tartışmaların odağından hiç düşmeyen bu ülkeyi yakından tanımak isteyenlere yol gösteriyor. Ülkenin tarihini, dini ve sosyal yapısını, kurumlarını ve bunları şekillendiren mantığı somut verilerle gözler önüne seren Prof. Dr. Büyükkara okurları, sloganlardan ve hamasetten uzak, saf bilgiye doğru giden bir yolculuğa çıkarıyor.

Prof. Dr. Mehmet Ali Büyükkara
Prof. Dr. Mehmet Ali Büyükkara

Suudi Arabistan, İran, Mısır gibi Ortadoğu’nun büyük ve önemli ülkeleri hakkında, hâlâ Türkçe temel literatür eksikliklerimiz bulunuyor. Prof. Dr. Mehmet Ali Büyükkara’nın çalışmaları, sacayağının Suud tarafını tatmin edici biçimde tamamlamaya aday ve diğer alanlarla ilgili de örnek teşkil eder durumda.

“Suudi Arabistan ve Vehhabilik” adlı eseri, Prof. Dr. Mehmet Ali Büyükkara’nın Suudi Arabistan hakkında kaleme aldığı en dikkate değer metinlerden biri. Ülkenin bugün geçirmekte olduğu sarsıntı ve değişimleri anlayarak, geleceğe dair projeksiyonlar geliştirmek isteyen herkesin el kitabı olması gereken eser, atıf yaptığı kaynaklarla, daha ileri okuma yapmayı düşünenlere de ışık tutuyor.

Suudi Arabistan ve Vehhabilik, Mehmet Ali Büyükkara, Rağbet Yayıncılık, İstanbul, 2004