Sudan'da sivil yönetim ve siyasi tutukluların salınması talebiyle gösteriler düzenlendi

Başkent Hartum'da patlak veren protestolara halk büyük bir katılım sağladı.
Başkent Hartum'da patlak veren protestolara halk büyük bir katılım sağladı.

Sudan'ın başkenti Hartum'da halk, cumhurbaşkanlığı sarayı yakınında askerin yönetimi sivillere devretmesi ve siyasî tutukluların serbest bırakılması talebiyle düzenlenen gösterilere katıldı.

Sudan'da askerin yönetimi sivillere devretmesi ve siyasî tutukluların serbest bırakılması talebiyle gösteri ve yürüyüşler düzenlendi.

Başkent Hartum'un Başdar bölgesinde toplanan eylemciler, askerî yönetim karşıtı "Devrim halk devrimidir, otorite halkın otoritesidir, ordu kışla içindir" sloganları atarak Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na yürümek istedi.

Güvenlik güçleri ile sıkı güvenlik kordonunu geçmeyi başaran binlerce gösterici arasında şiddetli çatışmalar patlak verdi. Polis, gaz bombasıyla müdahale ederek protestocuları dağıttı.

Damazin, Port Sudan, Atbera ve Niyala kentlerinde de benzer gösteriler yapıldı.

  • Bağımsız Sudan Merkezi Doktorlar Komitesine göre, ordunun yönetime el koyup sivil hükümeti feshettiği 25 Ekim 2021'den bu yana devam eden gösterilerde, yüzlerce kişi gerçek mermi, ses ve gaz bombalarıyla yaralanırken, 87 kişi hayatını kaybetti.

Muhalif siyasî gruplar ve örgütler, askerî iktidarın çok sayıda siyasetçi ve aktivisti gözaltına aldığını iddia ediyor.

4 ayı aşkın süredir hükümetin kurulamadığı ve başbakanın olmadığı ülkede, siyasi krizin çözümüne dair Birleşmiş Milletler ve Afrika Birliğinin girişimlerinden henüz netice alınamadı.

Geçiş döneminin tek otoritesi Egemenlik Konseyinin başındaki askeri liderler, Temmuz 2023'te seçimle iş başına gelecek hükümet kurulana kadar iktidarda kalacaklarını açıklamıştı.