Sudanlılar ramazanda vakitlerini camilerde ibadet ederek geçiriyor

Gündüzleri mukabelelerle hatimler indiren Sudanlı Müslümanlar, iftar sonrası gece saatlerine kadar teravih ve teheccüt namazları kılıyor.
Gündüzleri mukabelelerle hatimler indiren Sudanlı Müslümanlar, iftar sonrası gece saatlerine kadar teravih ve teheccüt namazları kılıyor.

Sudanlılar, sabahın erken saatlerinden gece geç saatlere kadar kaldıkları camilerde ramazan ayını ibadet, sohbet, Kur’an-ı Kerim tilaveti ve dualarla geçiriyor.

  • Başkent Hartum’un simgelerinden Hartum Ulu Camisi ve Kral Faruk Camisi, on bir ayın sultanı ramazanı cami ve mescitlerde geçirmeye gayret eden Müslümanların uğrak yeri oluyor.

İç ve dış detaylarında İslam mimarisinden örnekler sunan Osmanlı ve bağımsızlık öncesi dönemde inşa edilen tarihi camiler, yerli ve yabancı turistlerin de başkentte başlıca ziyaret ettiği mekanlar arasında bulunuyor.

Camilerde ve avlularında namazlar kılınıp, dualar edilirken sohbet halkalarında da halka vaaz ve nasihatte bulunuluyor.

Gündüzleri mukabelelerle hatimler indiren Sudanlı Müslümanlar, iftar sonrası gece saatlerine kadar teravih ve teheccüt namazlarıyla, bazı Müslümanlar ise ramazanın son 10 gününde camilerde itikafa girerek ramazanın manevi atmosferini ve ruhunu doyasıya yaşamaya çalışıyor.

Senenin çoğu zamanı kavurucu çöl sıcaklarının hakim olduğu Sudan’da camilerin serin olması sebebiyle özellikle öğleden sonra farklı bir yoğunluk oluşuyor.

  • Bazı kimseler kaylule adı verilen öğlen uykusu ile ikindiye kadarki vakti istirahatle geçirirken evlerinden getirdikleri yemekler ya da hayırseverlerin ikramlarıyla avlularda iftarlarını açıyor.

Birçok camide hoparlörler sürekli açık olduğundan sabah namazına kadar Kuran sesleri sokaklarda yankılanıyor.