"Suriye iç savaşı nüfusun yüzde 1.5'ini öldürdü"

BM raporunda belirtilen ölü sayısı, temel ihtiyaçlara erişim eksikliğinden ölenleri değil, savaş operasyonlarının doğrudan bir sonucu olarak öldürülenleri kapsıyor.
BM raporunda belirtilen ölü sayısı, temel ihtiyaçlara erişim eksikliğinden ölenleri değil, savaş operasyonlarının doğrudan bir sonucu olarak öldürülenleri kapsıyor.

Son 10 yılda ortalama olarak her gün 83 sivil veya toplam nüfusun yüzde 1,5'i Suriye savaşı nedeniyle şiddetli ölümlere maruz kaldı.

Birleşmiş Milletler (BM), Suriye'de iç savaşın başlamasından bu yana çatışmalar sonucu yaşamını yitiren sivil sayısının yaklaşık 307 bini bulduğunu açıkladı.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'nin yayımladığı raporda, ülkede savaşın başladığı 1 Mart 2011 ile 31 Mart 2021 arasında çatışma sonucu meydana gelen sivil can kayıplarına dair güncellenmiş istatistikler paylaşıldı.

Raporda, bundan önceki BM istatistiklerinde 143 bin 350 sivil can kaybı tespit edildiğine değinilerek, kullanılan yeni istatistik yöntemleri sonucu aynı zaman aralığında 163 bin 537 sivilin daha çatışmalar sonucu yaşamını yitirdiği tahmin edildi.

  • Yeni tahmini kayıplarla savaşın başlamasından bu yana 10 yıl içindeki sivil can kaybı sayısı 306 bin 887 olarak güncellendi. Bu rakam, Suriye nüfusunun yüzde 1,5'ine, güne oranlandığındaysa son 10 yılda her gün ülkede 83 sivilin çatışma sonucu can vermesine takabül ediyor.

Rapora ilişkin açıklama yapan BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, açıklanan kayıpların sadece rakamsal bir veriyi değil, kaybolan hayatları temsil ettiğini belirterek "Söz konusu rakamlara sağlık hizmeti, gıda, temiz su ve diğer temel insanî ihtiyaç yokluğundan ötürü yaşamını yitiren çok sayıda sivil dahil değildir." dedi.

Bachelet, "Çatışmalar bitmediği sürece ülkede sivil ölümlerinin devam etme riski bulunmaktadır." ifadesini kullandı.