Doğru Mu?“Suudi Arabistan’da dev iskeletler bulundu”

“Suudi Arabistan’da dev iskeletler bulundu”

İSMAİL ÇAĞILCI DİĞER 1 DAKİKADA OKUNUR
“Suudi Arabistan’da dev iskeletler bulundu”
​“Suudi Arabistan’da dev iskeletler bulundu”
BEĞEN

Suudi Arabistan’da yapılan petrol araştırmaları sırasında, eski dönemlerden kalma dev insan iskeletlerine rastlandığına dair haber ve görseller, yine çok paylaşılan sosyal medya malzemelerinden. İddianın ilk kez ortaya atıldığı 2004’ten günümüze hâlâ canlı olması ve büyük ilgi görmesi, hem komik hem de düşündürücü. Hatta bazı sosyal medya kullanıcılarının, Kur’ân’a atıf yaparak, bulunan söz konusu iskeletlerin Âd Kavmi’nin kalıntıları olduğunu iddia etmesi, meseleye dinî bir boyut bile kattı.

“Dev iskeletler”, sıradan bir photoshop çalışmasıydı ve internet ortamında binlerce benzeri bulunuyordu. Ancak kısa bir araştırma yapmak yerine, görselliğin büyüsüne kapılmak daha cazip olduğundan, “dev iskelet” konusu da bir tür efsane gibi yayıldıkça yayıldı. Öyle ki, aynı efsane İran ve Hindistan merkezli olarak da anlatıldı.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
İ İSMAİL ÇAĞILCI GZT Editörü

Mecra’nın editörlüğüyle meşgul. İslam dünyasında müspet ya da menfi hallerle öne çıkmış şahsiyetlere dair okuyor, çalışıyor. Fotoğraf ve malumatlarla da alakadar.

BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz