Taliban kadınlara halka açık yerlerde "örtünme zorunluluğu" getirdi

Taliban, iktidarı ele geçirmesinden bu yana Afganistanlı kadınlara en sert kısıtlamalardan birini getirerek, halka açık yerlerde burka giymelerini emretti.
Taliban, iktidarı ele geçirmesinden bu yana Afganistanlı kadınlara en sert kısıtlamalardan birini getirerek, halka açık yerlerde burka giymelerini emretti.

Taliban tarafından yayınlanan bir kararnameye göre Afgan kadınlarının yüzlerini kapatması gerektiğine hükmetti. Taliban yönetimi kadınlardan "örtünme" için çarşaf ya da burka giymelerini istedi.

Afganistan'daki Taliban geçici hükümeti kadınlara "örtünme" zorunluluğu getirirken, çarşaf ya da burka giyebileceklerini açıkladı.

Taliban geçici hükümetinin İyiliğe Davet ve Kötülükten Sakındırma Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, yeni kurallar çerçevesinde yetişkin kadınların "örtünmesinin" zorunlu kılındığı ilan edildi.

Açıklamaya göre, kadınlar ideal örtünme biçimi olarak, 1996'dan 2001'e kadar Taliban'ın önceki katı rejiminin küresel bir sembolü haline gelen, vücudu tamamen örten burka ya da siyah çarşaf giyecek.

Siyah çarşaf giyen kadınlar kendilerine namahrem olan biriyle karşılaştığında yüzlerini örtecek ve sadece gözleri açık kalabilecek.

Taliban yetkilileri kararnameyi
Taliban yetkilileri kararnameyi
  • Kurallara riayet etmeyenlerin aile reisleri önce uyarılacak; uyarıya aldırış edilmemesi halinde aile reisine 3 gün hapis cezası yaptırımı uygulanacak. 3 günlük hapis cezasına rağmen ailedeki yetişkin kadının "örtünmemesi" durumunda aile reisi mahkemeye çıkartılacak.

Açıklamada, mahkeme aşamasında ne tür bir yargılama yapılacağı ya da ceza verileceği ise henüz bilinmiyor.

Taliban yönetiminin duyurduğu yeni kurallar uyarınca, devlet dairelerinde çalışan "örtünmeyen" kadınlar işten çıkartılacak. "Örtünmeyen" kadınlarla birinci derece yakınlığı olan memurlar ise açığa alınacak.


Taliban'ın Bilgi ve Kültür Bakanlığı'nda düzenlenen törende konuşan geçici hükümetin İyiliğe Davet ve Kötülükten Sakındırma Bakan Vekili Mevlevi Halid Hanefi de kararı savunarak, "Biz kız kardeşlerimizin haysiyet ve güvenlik içinde yaşamalarını istiyoruz." ifadesini kullandı.

Taliban yönetimi daha önce orta öğrenim çağındaki kız öğrencilerin eğitimlerinin askıya alınması, üniversitelerde ders günlerinin cinsiyete göre ayrılması ve kızların bir yakınları olmadan uzun yolculuklara çıkmaması gibi uygulamalar getirmişti.