Karenin SöylediğiTapınağın yürüyüşü

Tapınağın yürüyüşü

HABER MASASI MECRA 1 DAKİKADA OKUNUR
Tapınağın yürüyüşü
Ebu Simbel Tapınağı'nın yerinden sökülerek daha yukarı yerleştirilmesi, 4 yıllık yorucu bir çaba gerektirmişti.
BEĞEN

Mısır yönetimi, 1950’lerde Nil üzerine büyük bir barajın inşası için kolları sıvamıştı. Gerekli kredinin sağlanmasının ardından, planlama aşamasına geçildi. En uygun bölge, Sudan sınırına yakın Asvan’dı. Ancak burada da, firavunlar döneminden kalma sayısız tarihî eserin bulunması, büyük bir problemdi. Devasa Ebu Simbel Tapınağı, bunların en önemlisiydi. 1959’da Mısır, UNESCO’yla temasa geçerek tapınağın yerinin değiştirilmesi için uluslararası yardım istedi.

Mısır firavunlarından İkinci Ramses tarafından yaptırılan tapınak, ülkedeki en önemli tarihî eserlerden.
Mısır firavunlarından İkinci Ramses tarafından yaptırılan tapınak, ülkedeki en önemli tarihî eserlerden.

Kurulan konsorsiyum, 1964’te çalışmalara başladı. Tapınak yerinden sökülerek, 65 metre daha yukarı ve 200 metre geriye, yapay bir tepenin üzerine yerleştirildi. 1968’de sona eren devasa çalışma, ABD başta olmak üzere çok sayıda ülkenin desteğiyle ve 40 milyon dolarlık bir maliyetle tamamlandı. Mısır, taşımaya iştirak eden devletlere bölgedeki beş küçük tapınağı hediye etti. Bu tapınaklar, New York ve diğer dünya kentlerinde hâlâ sergileniyor.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz