GündemTek başına vakıf: Umm Samih

Tek başına vakıf: Umm Samih

HABER MASASI MECRA 1 DAKİKADA OKUNUR
Tek başına vakıf: Umm Samih
Umm Samih, Doğu Guta'da günlük 200 aileye kendi kamyonetiyle yemek dağıtıyordu.
BEĞEN

Suriye rejiminin 2013'ten itibaren 5 yıl boyunca kuşatma altında tuttuğu ve sık sık bombaladığı Şam’ın Doğu Guta bölgesi, şu anda artık tamamen Beşşar Esed yönetiminin kontrolünde. Kuşatma sırasında binlerce kişinin hayatını kaybettiği, on binlercesinin de yaralandığı veya sakat kaldığı Doğu Guta, Suriye olaylarının en trajik sahnelerinden birini oluşturdu. Savaştan önce 250 bin kişinin yaşadığı semt, şimdi artık tümüyle harabeye dönüşmüş durumda.

Doğu Guta, başkent Şam'a yakınlığı nedeniyle rejim tarafından özellikle hedef seçilmişti.
Doğu Guta, başkent Şam'a yakınlığı nedeniyle rejim tarafından özellikle hedef seçilmişti.

Doğu Guta’dan geriye kalan çok sayıda hikâyeden birinin kahramanı, Filistin mültecisi bir ailede doğan Umm Samih adlı hanım. Kuşatma sırasında, kendisinin kullandığı kamyonetle en az 200 aileye günlük yemek dağıtan Umm Samih, şu anda Suriye’nin kuzeyindeki Atarib’de yaşıyor.

Umm Samih, Filistin göçmeni bir babanın kızı.
Umm Samih, Filistin göçmeni bir babanın kızı.

Filistin’in Yafa şehrinden Suriye’ye göç eden Filistinli bir babanın kızı olan Umm Samih, Şam Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nin İngilizce bölümünden mezun olmuş. Savaştan önce Şam’da mütercimlik yaparak geçimini sağlayan Umm Samih’in baba mesleği de buymuş. Umm Samih’in gerçek adı Fâtin Ebû Fâris. Tıp fakültesi son sınıf öğrencisi olan oğlu Samih Bahra’ya nispetle bu künyeyi alan Filistinli kadının oğlu, 2013’ten bu yana Esed rejiminin hapishanelerinden birinde tutuklu. Samih’in hayatını kaybetmiş olma ihtimali yüksek olsa da, annesi Umm Samih, oğlunun bir gün döneceğine dair umudunu hiç kaybetmemiş.

“Samih, 2013’ün nisan ayında tutuklandığında okulunu bitirmek üzereydi. Ama devrime olan inancı nedeniyle gösterilerden de geri kalmıyordu. Derken rejim onu tutukladı ve bir daha kendisinden haber alamadık” diyen Umm Samih, Doğu Guta kuşatmasının başlamasından sonra çevresine yardıma başlamış. Kısa zaman içinde Doğu Guta’nın çeşitli bölgelerine el uzatan bir derneğe dönüşen yardım faaliyetleri, Umm Samih’in tanınmasına yol açmış.

Umm Samih, Doğu Guta'yı terk etmeden önce yayınladığı videoda, yardım faaliyetlerine destek olan herkese teşekkür etmişti.
Umm Samih, Doğu Guta'yı terk etmeden önce yayınladığı videoda, yardım faaliyetlerine destek olan herkese teşekkür etmişti.

22 Mart 2018 günü mutfağından son servisi yapan Umm Samih, şu anda Atarib’in dışındaki bir kampta yaşamını sürdürüyor. Burada da etrafına yardım etmekten geri durmayan Umm Samih, gelir gelmez bir mutfak açarak muhtaçlara yemek pişirmeye başlamış. Gönüllülerin yardımıyla yayılan yemek seferberliği, bölgenin içinde bulunduğu zorluklar nedeniyle zaman zaman aksasa da, Umm Samih, yaptığı işten son derece memnun.

Umm Samih’in hikâyesi, İsrail işgali nedeniyle yaşadıkları toprakları terk etmek zorunda kalan Filistinlilerin, komşu Arap ülkelerinde başlarına gelen sıkıntıların çok sayıda örneğinden biri olarak da hatırlanmaya değer.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
BEĞEN

HAFTANIN ÖZETİ

Tunus parlamentosunda Gannuşi dönemi
Tunus parlamentosunda Gannuşi dönemi
İslam coğrafyasında bu hafta, Tunus'ta Nahda Hareketi lideri Raşid el-Gannuşi'nin Meclis Başkanı seçilmesi, Hindistan'ın tartışmalı cami kararına karşın Pakistan'ın Sihlerin tapınaklarını güvence altına alması, Ürdün'ün 25 yıldır kira karşılığı İsrail'de duran El-Bakura ve El-Gamr" arazilerinin kontrolünü ele alması, İslami Cihad ile İsrail arasın...

PORTRELER

Beni komünist yapan ne ise Müslüman yapan da odur!
Beni komünist yapan ne ise Müslüman yapan da odur!
Yahudi asıllı Fransız felsefeci, siyasetçi ve komünist yazar Roger Garaudy, 1913’te Fransa'nın Marsilya kentinde, yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası ateist olan Garaudy’nin annesi Katolik olmasına karşın kendisi de babası gibi dine karşı mesafeliydi. Ancak ‘mutlak bir hakikatin’ peşinde olduğunu inkar etmeyen Garaudy, ‘hayatının...

HAREKETLER

Yükselişten çöküşe Tahrik-i Lebbeyk Pakistan
Yükselişten çöküşe Tahrik-i Lebbeyk Pakistan
Pakistan’ın Pencap eyaletinin başkenti Lahor’daki Mazang mahallesinin dar sokakları, bir grup genç adamın sesiyle yankılanıyor.Pakistan'ın ikinci büyük şehrinde, işçi sınıfının yaşadığı mahallede mahşeri kalabalığın arasında bazıları yaya, bazıları motosikletle dar sokakların arasında ilerliyor.“Lebbeyk Lebbeyk Lebbeyk ya Resulullah, Kollarını hava...

MALUMAT

Zengin Afrika'nın cömert sultanı: Mensa Musa
Zengin Afrika'nın cömert sultanı: Mensa Musa
Günümüz dünyasında bulunan en zengin 26 insanın servetinin en yoksul 3,8 milyar insanın toplam varlığına eşit olduğu bilinmekte. Bu küresel adaletsizlik, zengini her geçen gün daha zengin yaparken, yoksulluğu da aynı oranda arttırarak günümüz dünyasının en fakir ülkelerini barındıran Afrika kıtasında yaşam şartlarını iyice zorlaştırmakta.Bünyesinde...
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz