GündemTek başına vakıf: Umm Samih

Tek başına vakıf: Umm Samih

HABER MASASI MECRA 1 DAKİKADA OKUNUR
Tek başına vakıf: Umm Samih
Umm Samih, Doğu Guta'da günlük 200 aileye kendi kamyonetiyle yemek dağıtıyordu.
BEĞEN

Suriye rejiminin 2013'ten itibaren 5 yıl boyunca kuşatma altında tuttuğu ve sık sık bombaladığı Şam’ın Doğu Guta bölgesi, şu anda artık tamamen Beşşar Esed yönetiminin kontrolünde. Kuşatma sırasında binlerce kişinin hayatını kaybettiği, on binlercesinin de yaralandığı veya sakat kaldığı Doğu Guta, Suriye olaylarının en trajik sahnelerinden birini oluşturdu. Savaştan önce 250 bin kişinin yaşadığı semt, şimdi artık tümüyle harabeye dönüşmüş durumda.

Doğu Guta, başkent Şam'a yakınlığı nedeniyle rejim tarafından özellikle hedef seçilmişti.
Doğu Guta, başkent Şam'a yakınlığı nedeniyle rejim tarafından özellikle hedef seçilmişti.

Doğu Guta’dan geriye kalan çok sayıda hikâyeden birinin kahramanı, Filistin mültecisi bir ailede doğan Umm Samih adlı hanım. Kuşatma sırasında, kendisinin kullandığı kamyonetle en az 200 aileye günlük yemek dağıtan Umm Samih, şu anda Suriye’nin kuzeyindeki Atarib’de yaşıyor.

Umm Samih, Filistin göçmeni bir babanın kızı.
Umm Samih, Filistin göçmeni bir babanın kızı.

Filistin’in Yafa şehrinden Suriye’ye göç eden Filistinli bir babanın kızı olan Umm Samih, Şam Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nin İngilizce bölümünden mezun olmuş. Savaştan önce Şam’da mütercimlik yaparak geçimini sağlayan Umm Samih’in baba mesleği de buymuş. Umm Samih’in gerçek adı Fâtin Ebû Fâris. Tıp fakültesi son sınıf öğrencisi olan oğlu Samih Bahra’ya nispetle bu künyeyi alan Filistinli kadının oğlu, 2013’ten bu yana Esed rejiminin hapishanelerinden birinde tutuklu. Samih’in hayatını kaybetmiş olma ihtimali yüksek olsa da, annesi Umm Samih, oğlunun bir gün döneceğine dair umudunu hiç kaybetmemiş.

“Samih, 2013’ün nisan ayında tutuklandığında okulunu bitirmek üzereydi. Ama devrime olan inancı nedeniyle gösterilerden de geri kalmıyordu. Derken rejim onu tutukladı ve bir daha kendisinden haber alamadık” diyen Umm Samih, Doğu Guta kuşatmasının başlamasından sonra çevresine yardıma başlamış. Kısa zaman içinde Doğu Guta’nın çeşitli bölgelerine el uzatan bir derneğe dönüşen yardım faaliyetleri, Umm Samih’in tanınmasına yol açmış.

Umm Samih, Doğu Guta'yı terk etmeden önce yayınladığı videoda, yardım faaliyetlerine destek olan herkese teşekkür etmişti.
Umm Samih, Doğu Guta'yı terk etmeden önce yayınladığı videoda, yardım faaliyetlerine destek olan herkese teşekkür etmişti.

22 Mart 2018 günü mutfağından son servisi yapan Umm Samih, şu anda Atarib’in dışındaki bir kampta yaşamını sürdürüyor. Burada da etrafına yardım etmekten geri durmayan Umm Samih, gelir gelmez bir mutfak açarak muhtaçlara yemek pişirmeye başlamış. Gönüllülerin yardımıyla yayılan yemek seferberliği, bölgenin içinde bulunduğu zorluklar nedeniyle zaman zaman aksasa da, Umm Samih, yaptığı işten son derece memnun.

Umm Samih’in hikâyesi, İsrail işgali nedeniyle yaşadıkları toprakları terk etmek zorunda kalan Filistinlilerin, komşu Arap ülkelerinde başlarına gelen sıkıntıların çok sayıda örneğinden biri olarak da hatırlanmaya değer.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
BEĞEN

HAFTANIN ÖZETİ

Haşdi Şabi destekçileri ABD Büyükelçiliği'ni bastı
Haşdi Şabi destekçileri ABD Büyükelçiliği'ni bastı
Bu hafta İslam coğrafyasında; Irak'taki Haşdi Şabi taraftarlarının ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği'ni baskını, İdlib'de bombardımandan kaçarak camiye sığınan siviller, Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın (İhvan) Mısır muhalefetiyle uzlaşıya varması, 2019 yılında Libya'da yaşanan ölüm ve yıkım, Çin'in Uygur Türklerine yönelik baskı ve zulüm politikası hab...

PORTRELER

Moğollara karşı: Celâleddin Harizmşah
Moğollara karşı: Celâleddin Harizmşah
12.asrın hemen başlarında, Asya'nın orta ve batı kesim şehirleri; ilim, sanat ve ticarette altın devirlerini yaşıyorlardı. Her biri, Kaf dağının ardından sıyrılıp gelmiş süslü masal şehirleri gibi olan; Semerkant, Buhara, Gürgenç, Nişabur, Belh güzellik ve estetikte birbiriyle yarışıyorlardı. O günlerde, bölgede bir büyük güç hüküm sürüyor, onun ya...

HAREKETLER

Leşker-i Tayyibe Örgütü
Leşker-i Tayyibe Örgütü
Güney Asya’nın düşman kardeşleri Hindistan ve Pakistan arasında önemli sorunlardan bir tanesi de bölgedeki tansiyonun zaman zaman yükselmesine ve karşılıklı çatışmalara sebebiyet veren yerel örgütlerdir. Bunlardan biri de Leşker-i Tayyibe örgütüdür. Saf, temiz ordu anlamına gelen Leşker-i Tayyibe 1987 yılında kuruldu. Hedefleri arasında; cihadın Al...

MALUMAT

Yurdunu kaybeden adam: Cengiz Dağcı
Yurdunu kaybeden adam: Cengiz Dağcı
Kırımlı bir yazar olan Cengiz Dağcı, 6 çocuklu bir ailenin en büyük çocuğu olarak 1919 yılında Gurzuf’ta dünyaya gelmiştir. Çocukluk yıllarını babasının köyü Kızıltaş’ta geçiren Dağcı ilk eğitimini de burada almıştır.Stalin döneminin “tarım topraklarını kolektifleştirme” siyaseti yüzünden ailesinin toprakları elinden alınmış ve babası hiçbir sebep ...
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz