Tek yürek olan Lübnan halkının yolsuzluk savaşı

Lübnan'da halk ideolojilerini ve siyasi görüşlerini  bir kenara bırakarak Lübnan bayrağı altında tek yürek oldu.
Lübnan'da halk ideolojilerini ve siyasi görüşlerini bir kenara bırakarak Lübnan bayrağı altında tek yürek oldu.

Lübnan'da 17 Ekim'den bu yana devam eden gösterilerde Lübnan halkının hükumetin vergi politikaları ve yolsuzluklara karşı ortak duruş sergilemesi, Lübnan eski Cumhurbaşkanı Mikati, oğlu ve kardeşine yöneltilen yolsuzluk suçlamaları, Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn'ın göstericilerin taleplerini dinlemek üzere görüşme çağrısında bulunması, Hükümet kurmak için yeterli desteği bulamayan İsrail Başbakanı Netanyahu'nun bayrağı Mavi-Beyaz İttifakı lideri Benny Gantz'a devretmesi, Irak'ta 1 Ekim'de başlayan hükümet karşıtı gösterilerin çarpıcı bilançosunun açıklanması, Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said'in yemin töreninde Filistin'i kucaklayan açıklamalara yer vermesi haberleri gündemde önemli bir yer tuttu.

Tek yürek olan Lübnan halkının yolsuzluk savaşı

Lübnan'da hükumetin vergi politikalarına, yolsuzluklara ve ekonominin kötü yönetilmesine karşı devam eden gösterilerde, tüm siyasi partilere karşı halk; Lübnan bayrağı altında birleşti. Meydanlara inen protestocuların sayısı 2 milyonu aşarken, sokaklar "Hortumlanan malların iadesini istiyoruz" sloganları ile yankılandı. Lübnan'da ilk defa halkın tüm kesimleri, 1990'dan bu yana süregelen ve ülkenin altyapısını perişan eden devlet kademelerindeki yolsuzluğa karşı tek ses oldu. Lübnanlılar, yıllardan beri değişmeyen yönetimdeki yüzlerin değişmesi" yönündeki taleplerini yüksek sesle dile getirdi.

Lübnan'da yolsuzlukların hesabı mı sorulmaya başlandı?

Lübnan'da eski Başbakan Necib Mikati, oğlu Mahir ve tanınmış iş adamlarından kardeşi Taha Mikati hakkında "yasa dışı yollarla zenginleşme" suçlamasıyla iddianame hazırlandı. Eski Başbakan Mikati hakkındaki "yasa dışı yollarla zenginleşme" suçlaması ülkede yaklaşık 1 haftadır devam eden hükümet karşıtı gösterilerle aynı günlere denk geldi. Bu da, halkın yolsuzlukla mücadeleye ilişkin talepleri devlet nezdinde karşılık mı bulmaya başladı? sorularını akıllara getirdi.

Lübnan halkının çığlığı Cumhurbaşkanı'na ulaştı

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, bir haftadır süren hükümet karşıtı protestolara ilişkin yaptığı açıklamada, Lübnan'ı bağımsız ve egemen kılan çığlıkların boşa gitmediği gibi günlerden beri meydanlardan duyulan çığlıkların da boşa gitmeyeceğini söyledi. "Ben, sizlerin taleplerini bildirecek temsilcileriniz ile bir araya gelmeye hazırım. Sizlerden de bizim ekonomik çöküntüye yönelik endişelerimizi ve hedefleriniz doğrultusunda birlikte çalışmamız gerektiğini anlamanızı bekliyoruz. Diyalog, her zaman kurtarma yollarının en güvenlisi olmuştur. Sizleri bekliyorum" ifadelerini kullandı.

Netanyahu hükümeti kuramadı ipler Gantz'da

Koalisyonu kurmak için gerekli desteği bulamayan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, hükümeti kurma görevini Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin'e geri verdiğini açıkladı. Netanyahu'nun kararının ardından kısa bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Rivlin, koalisyonu kurma görevini Mavi-Beyaz İttifakı lideri Benny Gantz'a vereceğini duyurdu.

Irak'taki gösterilerin çarpıcı bilançosu

Irak'ta gösterilerde kullanılan şiddetin araştırılması için Planlama Bakanı Nuri el-Duleymi başkanlığında kurulan komisyonun hazırladığı rapor kamuoyuyla paylaşıldı. Irak yönetimi, işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliği nedeniyle bu ayın başında patlak veren hükümet karşıtı gösterilerde protestoculara karşı gerçek mermilerle aşırı güç kullanıldığını kabul etti. Gösterilerde 8 güvenlik gücü mensubu ile 149 sivil hayatını kaybettiği belirtilirken bin 287 güvenlik gücü mensubu ile 4 bin 207 sivil yaralandığı açıklandı.

Filistin, her daim özgür Tunus'un vicdanındadır

Parlamentoda yemin ederek resmen görevine başlayan Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, "Hiç kimse herhangi bir bahane ya da isim kullanarak halkımızın büyük bedeller ödeyerek elde ettiği özgürlüğü çalamayacak. Geçmişe özlem duyan kim varsa bilsin ki bir serap peşindedir ve tarihin seyrine ters düşmektedir" açıklaması yaparken; Filistin'e yaklaşımının nasıl olacağı hakkında da önemli mesajlar verdi. Said, "Filistin, sadece bir toprak parçası değildir. Filistin, özgür Tunus'un vicdanında daima yer bulacaktır" ifadelerini kullandı.