"Terör listesine alma" kararı bozuldu

38 ayrı suçtan yargılanan Muhammed Bedî' 2013'ten beri tutuklu.
38 ayrı suçtan yargılanan Muhammed Bedî' 2013'ten beri tutuklu.

Mısır Yargıtayı, Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedî’nin de aralarında bulunduğu 51 kişinin terör listesine alınması yönündeki mahkeme kararını bozdu. Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Yargıtay "Rabia Operasyonları Birimi" olarak bilinen dava kapsamındaki suçlamalarla Bedî’ve 50 kişinin terör listesine alınmasına karşı sunulan itirazı kabul etti.

İhvan üyeleri "devlete karşı hareketlerini yönlendirecek bir operasyon odası hazırlamak" iddiasıyla yargılanıyor.

Söz konusu sanıklar hakkındaki kararı bozan mahkeme, davanın başka bir dairede yeniden görülmesini kararlaştırdı. Resmi Gazete'de Mayıs 2017'de Kahire Ceza Mahkemesi'nin Rabia Operasyonları Birimi davası kapsamında aralarında Bedi'nin de bulunduğu 51 kişiyi terör listesine aldığı yayınlanmıştı.

Temmuz 2013-Ocak 2014 tarihleri arasında " İhvan'ın devlete karşı hareketlerini yönlendirecek bir operasyon odası hazırlamak" suçlamasıyla yargılansa da, sanıklar söz konusu suçlamayı yalanlıyor. Yargıtay, Nisan 2017'de 51 sanığın (12'si gıyabi) yargılandığı söz konusu davada, Bedi' ile Rehberlik Konseyi üyeleri Mahmud Gazlan ile Husam Ebubekir'e 25'er yıl, diğer 15 kişiye 5'er yıl hapis cezası vermiş, 21'inin de beraatına hükmetmişti.