GündemTerör ve afetlerin gölgesinde yaşam

Terör ve afetlerin gölgesinde yaşam

HABER MASASI AA 2 DAKİKADA OKUNUR
Terör ve afetlerin gölgesinde yaşam
Somali'nin Aşağı Şabella bölgesinde binlerce insanı etkileyen bir zorunlu göç yaşanıyor.
Fotoğraf : Sadak Mohamed AA
BEĞEN

Somali'nin güneyindeki Aşağı Şabella bölgesi sakinleri, bir yandan hükümet güçleri ile Eş-Şebab örgütü arasındaki çatışmalar diğer yandan da evlerini ve ekinlerini yok eden sel felaketi nedeniyle tüm varlıklarını geride bırakarak topraklarını terk etmek zorunda kalıyor.

Aşağı Şabella'nın Merka kentinde hükümet güçleri ile Eş-Şebab militanları arasında 4 haftadır devam eden çatışmalar binlerce bölge sakinini, meçhule doğru bir yolculuğa zorluyor. Somalili sığınmacıları taşıyan onlarca araç başkent Mogadişu'nun başta Ceras Beli olmak üzere çeşitli banliyölerine doğru yol alıyor.

Bölge sakinleri bir yandan terör korkusunu bir yandan da yakın zamanda meydana gelen selin yıkıcı etkisini yaşıyor. (Sadak Mohamed / AA)
Bölge sakinleri bir yandan terör korkusunu bir yandan da yakın zamanda meydana gelen selin yıkıcı etkisini yaşıyor. (Sadak Mohamed / AA)

Evlerini terk etmek zorunda kalan siviller, iç savaşın parçaladığı bu yoksul Afrika ülkesinde yerel yönetimler tarafından hazırlanan kısıtlı imkanlara sahip kamplara yerleşiyor.

Beş çocuk annesi Arda Muhammed Abdi, evlerinin kurşun ve top mermilerinin hedefi haline geldiğini ifade ederek, "Çocuklarımızı korkutan top seslerinden uzakta güvenli bir yer arayışı içinde buraya kaçtık." dedi.

Ağaşı Şabella bölgesinde yaşayan on binlerce insan evlerini terk ederek kamplara yerleşmek zorunda kaldı. (Sadak Mohamed / AA)
Ağaşı Şabella bölgesinde yaşayan on binlerce insan evlerini terk ederek kamplara yerleşmek zorunda kaldı. (Sadak Mohamed / AA)

"Çatışmalardan kaçmak için evlerimizi terk etmeden sadece bir gün önce amcamın oğlu serseri bir kurşunla başından vurularak hayatını kaybetti." diyen Abdi, daha güvenli bir yer arayışıyla bu kampa geldiklerini söyledi.

Abdi ayrıca canlarını kurtardıklarını ancak kamptaki şartların yaşam için elverişli olmadığını sözlerine ekledi.

Kamplardaki kısıtlı imkanlar

Çatışmalardan kaçan Somalilileri sığındıkları kamplarda zorlu bir hayat bekliyor. Binlerce kişinin sığındığı kamplardaki imkanlar ne yazık ki kısıtlı. İnsani yardım kuruluşlarından destek bekleyen Somalili sığınmacıların maruz kaldığı zor şartlar, çevrede yaşayan halklardan gelen şeker, pirinç gibi kısmi yardımlarla hafifletilmeye çalışılıyor.

Sığınma kamplarındaki imkanlar oldukça kısıtlı durumda. (Sadak Mohamed / AA)
Sığınma kamplarındaki imkanlar oldukça kısıtlı durumda. (Sadak Mohamed / AA)

Mogadişu'nun banliyölerinden Ceres Bali'de sığınmacıların yerleştirildiği bir okulda kalan Somalili Hac Adem Hasan, kamptaki imkanların oldukça kısıtlı olduğuna işaret ederek, "Çay, bizim ve çocuklarımız için güç kaynağı. Kampta günde sadece bir öğün yemek yiyebiliyoruz, komşuların bizim için topladığı pirinç ve şekerden başka yiyeceğimiz yok." diye konuştu.

Aşağı Şabella sakinlerini vuran sel felaketi

Hükümet güçleri ile Eş-Şebab örgütü militanları arasındaki çatışmaların yanı sıra Şabella Nehri kıyısındaki belde, köy ve kentleri vuran selin çok sayıda ev ve tarım alanını sular altında bırakması binlerce kişiyi topraklarını terk etmeye zorladı.

Sel felaketinden etkilenen bölge sakinleri, bir yandan güvenlik bir yandan da salgın hastalık gibi endişelerle daha güvenli olduklarına inandıkları yerlere sığınıyor.

Kamplarda temel ihtiyaç malzemelerinin yetersiz olmasının yanı sıra salgın hastalık tehlikesi de bulunuyor. (Sadak Mohamed / AA)
Kamplarda temel ihtiyaç malzemelerinin yetersiz olmasının yanı sıra salgın hastalık tehlikesi de bulunuyor. (Sadak Mohamed / AA)

Eş-Şebab'ın kontrolündeki Aşağı Şabella'daki Hedumen köyünden örgütün bölgeyi terk etmemeleri konusundaki tüm tehditlerine rağmen gizlice kaçtığını anlatan Meryeme Abdi, şunları söyledi:

"Bir gece iki çocuğumu alarak kaçtım. Sel suları evimizi yıktı, neredeyse tüm köy sular altında kaldı. Yakın bir zamanda oraya dönemeyiz."

Çatışmalar ve sel felaketinden kaçarak Mogadişu'nun banliyölerine sığındıklarını dile getiren Abdi, kamptaki yaşam şartlarının çok zor olduğunu, tuzlu su dışında başka bir şeylerinin olmadığını ifade etti.

Sel felaketinin sorumlusu Eş-Şebab

Eş-Şebab militanlarının Aşağı Şabella'da ele geçirdiği köylerde yaşayan halk, yaşanan sel felaketinden örgütün sorumlu olduğunu söylüyor.

Bölge sakinleri, yaşam şartlarını daha da zor hale getirmek için Eş-Şebab'ın köylerinin yakınlarındaki barajları yıktığını anlatıyor.

Buradaki halkın tek geçim kaynağı olan tarlaların sular altında kaldığını aktaran Şeyh Abdunnur Veresmi, mahsullerin sel sularıyla akıp gittiğini belirtti.

Sığınmacılar, köylerinde yaşanan sel felaketinin sorumlusunun Eş-Şebab militanları olduğunu düşünüyor. (Sadak Mohamed / AA)
Sığınmacılar, köylerinde yaşanan sel felaketinin sorumlusunun Eş-Şebab militanları olduğunu düşünüyor. (Sadak Mohamed / AA)

Veresmi, göç edenlerin çoğunun gece vakitlerinde evlerini terk ettiğine dikkati çekerek, "Bölge sakinleri, Eş-Şebab'ın hükümete ait alanlara göç edilmemesine ilişkin emirlerine karşı çıkarak, sel felaketinin ortasında geceleri kaçıyor." dedi.

Köylerinde kalmak için artık bir nedenleri olmadığını vurgulayan Veresmi, maruz kaldıkları şartların kendilerini bu kamplara sürüklediğini, çatısız bacasız açık alanlarda kaldıklarını kaydetti.

ğınmacı sayısının artmasından endişe ediliyor

Mogadişu'daki yerel idarelerin verilerine göre, başkentteki Ceres Bali'de çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan 15 ila 20 bin sığınmacı yaşıyor.

Ceres Bali'deki idari yöneticilerden İbrahim Muhammed, çatışmaların devam etmesi ve sel mağdurlarına yerinde yardım götüren insani yardım kuruluşlarının olmaması gibi nedenlerden ötürü sığınmacı sayısının her geçen gün daha da arttığını belirtti.

Evlerini terk ederek kamplara sığınan Somalililerin çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşuyor. (Sadak Mohamed / AA)
Evlerini terk ederek kamplara sığınan Somalililerin çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşuyor. (Sadak Mohamed / AA)

Bölgedeki yerel yönetimlerin, mağdurlara yardımların ulaştırılması için bir komite kurduğunu aktaran Muhammed, ancak sığınmacıların ihtiyaçlarının çok fazla olduğunu ve bu yükün kendilerini aştığını söyledi. Muhammed, uluslararası yardım kuruluşlarına sığınmacıların durumu daha da kötüleşmeden acil yardım çağrısında bulundu.

Somali'de eylül ayı sonuna doğru yağmur mevsiminin gelmesiyle birlikte yaşanabilecek seller nedeniyle sığınmacı sayısının daha da artmasından endişe ediliyor. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Somali'de olabilecek sel felaketinin sonuçları konusunda uyarıda bulunuyor.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
BEĞEN

HAFTANIN ÖZETİ

Rejim zulmü altındaki İdlib'de son durum
Rejim zulmü altındaki İdlib'de son durum
Rejim zulmü altındaki İdlib'de son durumBeşşar Esed rejiminin Rusya'nın hava desteğiyle ele geçirdiği İdlib’e bağlı Han Şeyhun ilçesi harabeye döndü. Rejim güçlerinin Nisan 2017'deki kimyasal silah katliamından bu yana aralıksız hedef alınan ilçede sivil halk kalmadı. İlçenin, yıkılmış binalar ve tahrip olmuş yollardan ibaret olduğu bildiriliyor. A...

PORTRELER

Şehinşah’ın  düşüşü
Şehinşah’ın düşüşü
İnsanı iliklerine kadar donduran o soğuk kış gününde, İran’ın başkenti Tahran’dan havalanan bir uçak, ülke tarihinde artık bir dönemin kapandığına işaret ediyordu. Kesintisiz 37 yıl boyunca İran’ı yöneten Şah Muhammed Rıza Pehlevî, yanında eşi Farah Diba ve çocukları Rıza, Alirıza, Farahnaz ve Leylâ ile birlikte 16 Ocak 1979’da meçhule doğru yola ç...

HAREKETLER

Okullara savaş açan örgüt: Boko Haram
Okullara savaş açan örgüt: Boko Haram
Boko ya da Buku Haram’a, Hausa dilinde kelime karşılığı olarak “Latin alfabesi haram”, “Batılı eğitim haram” anlamları verilmektedir. Boko Haram, Nijerya'nın Borno eyaletinde, Batıya karşı nefret duyan, yozlaşmış ve İslam-dışı gördüğü Nijerya hükümetine ağır eleştiriler yönelten Muhammed Yusuf tarafından 2002 yılında kurulmuştur.Yusuf, Borno eyalet...

KARENİN SÖYLEDİĞİ

"Libya Devrimi"nin 20. yılı
"Libya Devrimi"nin 20. yılı
01 Eylül 1989 tarihinde başkent Trablus’ta "Libya Devrimi"nin 20. yıl dönümü için düzenlenen törende, sol başta, 1969 yılında 27 yaşında genç bir subayken, Türkiye'de bulunan Kral İdris'i kansız bir darbeyle devirip iktidarı ele geçiren, Libya lideri Muammer Kaddafi görülüyor. Ortanın sağında Suriye Cumhurbaşkanı Hafız Esad, Cezayir Devlet Başkanı ...

MALUMAT

Kur'an-ı Kerim'in Rusça'ya ilk tercümeleri
Kur'an-ı Kerim'in Rusça'ya ilk tercümeleri
Rusların Müslüman kavimlerle ilk tanışması 10. yüzyıla tevafuk ediyor olsa da Kur’an-ı Kerim’in Rusçaya tercümesi ilk defa 18. yüzyılda yapıldı. Rusların “Velikiy Pyotr”, yani Büyük Petro olarak tanıdığı I Petro zamanında Rusya’da kapsamlı ve uzun soluklu modernleşme çalışmalarının temeli atıldı. Bizzat I Petro’nun gözetiminde yürütülen bu çalışmal...

NE OKUMALI?

İslam ve Modern İnsanın Çıkmazı
İslam ve Modern İnsanın Çıkmazı
Farklı alanlarda bilim insanı yetiştirmiş, eğitimli bir aileden gelen İranlı alim Seyyid Hüseyin Nasr, akademik eğitimini Amerika’da farklı okullarda tamamladı. MIT’de fizik alanında aldığı lisans eğitimi ve Harvard Üniversitesi’ndeki bilim tarihi doktorasından sonra İran’da ve Amerika’da çeşitli akademik görevlerde bulundu. Hem Doğu’da hem de Batı...
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz