Tigray iç savaşı, yetersiz beslenme nedeniyle en az 1.900 çocuğun hayatına mal oldu

Doktorlar, savaşın parçaladığı Etiyopya'da yetersiz beslenme sebebiyle ölenlerin sayılarının tespit edilenden daha yüksek olabileceğini söylüyor.
Doktorlar, savaşın parçaladığı Etiyopya'da yetersiz beslenme sebebiyle ölenlerin sayılarının tespit edilenden daha yüksek olabileceğini söylüyor.

Etiyopya'da bölgesel sağlık yetkilileri tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, iç savaş yaşanan Tigray bölgesinde geçen yıl 5 yaşından küçük en az 1.900 çocuk yetersiz beslenmeden öldü.

Etiyopya'daki iç savaş nedeniyle sadece geçen yıl 1900 çocuk yetersiz beslenme nedeniyle yaşamını yitirdi.

Etiyopya'nın Tigray bölgesinde görev yapan sağlık görevlilerinin AP'ye yaptığı açıklamada, hükümet güçleri ile Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF) arasında yaşanan iç savaşın yüzlerce çocuğu etkilediği belirtildi.

Ülkenin kuzeyindeki Tigray bölgesinde savaşın getirdiği yıkıma bağlı yetersiz beslenme nedeniyle 1900 çocuğun öldüğü ifade edildi.

Araştırmaya katılan bir doktor, çoğu ailenin ulaşım zorlukları nedeniyle çocuklarını sağlık merkezlerine getiremediğinden, yetersiz beslenmeden kaynaklanan çocuk ölümlerinin gerçek sayısından muhtemelen daha yüksek olduğunu söyledi. Açlık ölümlerinin çoğu kayıt dışı kaldığını belirtti

Savaş nedeniyle ailelerin çocuklarına yiyecek bulamadığı ve ulaşımın güvenli olmaması nedeniyle sağlık kuruluşlarına gidemedikleri kaydedildi.

  • BM rakamlarına göre, Tigray'da yaşayan 5.5 milyon kişinin %90'ından fazlasının insanî yardıma ihtiyacı var, buna ciddi şekilde yetersiz beslenen 115.000 çocuk da dahil.

Hükümet ve eyaletteki isyancı TPLF arasında 1,5 yıldır süren çatışma ve gerginlik, bölge nüfusunun yüzde 90'ını yardıma muhtaç hale getirdi.

Etiyopya hükümeti, Tigray eyaletinde insan yardım çalışmalarının hızlanması için 24 Mart'ta tek taraflı ateşkes ilan etmiş, isyancılar ateşkese uyacağını deklare etmişti.