Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, Meclis'i feshederek iktidarı ele geçirdi

Başkan Kays Said geçen yıl Temmuz ayında hükümeti görevden aldı, Meclis'i dondurdu ve geniş kapsamlı yetkileri ele geçirdi.
Başkan Kays Said geçen yıl Temmuz ayında hükümeti görevden aldı, Meclis'i dondurdu ve geniş kapsamlı yetkileri ele geçirdi.

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, çevrim içi oturumda 217 milletvekilinden 124'ünün askıya alınmasına rağmen iktidarı geri almak için oy kullanmasını "darbe girişimi" olarak nitelendirdi, ardından parlamentoyu feshettiğini açıkladı.

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, 25 Temmuz 2021'de çalışmalarını askıya aldığı Temsilciler Meclisi’ni feshettiğini duyurdu.

Çarşamba günü akşamı Tunus Cumhurbaşkanlığı sosyal medya hesabında yayınlanan videoda konuşan Cumhurbaşkanı Said,

Bugün, bu tarihî anda, devleti ve kurumlarını korumak için halkın Temsilciler Meclisi'nin feshedildiğini duyuruyorum.

ifadelerini kullandı.

Çevrimiçi yapılan Meclis oturumunu yasadışı olarak değerlendiren Said, parlamenterleri “başarısız bir darbe” girişimi yapmakla suçladı.

Said, 2019'da ezici bir çoğunlukla Cumhurbaşkanlığı görevine seçilmişti.
Said, 2019'da ezici bir çoğunlukla Cumhurbaşkanlığı görevine seçilmişti.

Çalışmaları dondurulan Meclis üyelerinden çevrimiçi oturum

Çarşamba günü erken saatlerde Meclis Başkan Yardımcısı Tarık el-Fetiti'nin başkanlığında düzenlenen çevrimiçi oturumaMeclis'teki 217 milletvekilinden 121'i katılmıştı.

Oturumda, Cumhurbaşkanı Said'in Meclis'i askıya alan ve milletvekili dokunulmazlıklarını kaldıran 25 Temmuz 2021'deki olağanüstü kararlarının iptali için sunulan yasa tasarısı 116 oy ile kabul edilmişti.

Tunus Meclisi, Raşid el-Gannuşi başkanlığında 28 Mart'ta Meclis Ofisi üyelerinin çoğunluğunun katıldığı bir toplantının ardından "30 Mart'ta çevrimiçi oturum düzenleme" kararı almıştı.

Meclis Başkan Yardımcısı Mahir el-Mezyub, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, "30 milletvekilinin yazılı talebi doğrultusunda, 30 Mart Çarşamba günü düzenlenecek Meclis oturumunda, Cumhurbaşkanı Said tarafından alınan istisnaî kararların kaldırılması görüşülecek." ifadesini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı Said ise Meclis'in yeniden toplanma girişimini 'bazılarının sandığa gitme korkusuyla yaptığı sefil çabalar' olarak değerlendirmişti.

Meclis'in 2 Nisan'da da ülkedeki siyasî ve malî krizlerin değerlendirileceği çevrimiçi bir oturum daha düzenlemesi bekleniyor.

Tunus parlamentosu.
Tunus parlamentosu.

Tunus'ta siyasî kriz

Tunus Cumhurbaşkanı Said'in Meclis'i askıya alan ve milletvekili dokunulmazlıklarını kaldıran 25 Temmuz 2021'deki olağanüstü kararlarının ardından ülkede bir tür "istisnaî durum" oluştu.

Said, 22 Eylül 2021'de yeni kararnamelerle yetkilerini genişleterek yürütme organını tamamen kendine bağladı.

Ülkedeki bazı kesimler Said'in kararlarını "darbe" olarak nitelendiriyor ve Tunus'un demokrasiden uzaklaştığını savunuyor.