Tunus'ta binlerce kişi Yasemin Devrimi'nin 12. yıldönümünde Cumhurbaşkanı Kays Said'i protesto etti

Yasemin Devrimi'nin 12. yıl dönümünde halk, 14 Ocak 2023'te Habib Bourguiba Bulvarı'nda hükümeti protesto etti.
Yasemin Devrimi'nin 12. yıl dönümünde halk, 14 Ocak 2023'te Habib Bourguiba Bulvarı'nda hükümeti protesto etti.

Binlerce Tunuslu, Yasemin Devrimi'nin 12. yıldönümünü kutladıkları Cumartesi günü (dün) Cumhurbaşkanı Kays Said'in 25 Temmuz 2021'de aldığı "olağanüstü kararlar"ı protesto etti. Protestocular, ellerindeki Tunus bayrakları ve "halk rejimin düşmesini talep ediyor" sloganıyla Tunus'taki geleneksel miting alanı olan merkezi Habib Bourguiba Bulvarı'na doğru yürüdü.

Kuzey Afrika ülkesinde aylarca süren siyasi krizin ortasında Cumhurbaşkanı Kays Said'in ayrılmasını talep etmek için Cumartesi günü Tunus'ta binlerce kişi gösteri yaptı.

  • Protesto, muhalefetteki Ulusal Selamet Cephesi (NSF) tarafından, Cumhurbaşkanı Zeynel Abidin Bin Ali'yi deviren 2011 halk ayaklanmasının 12. yıldönümünde düzenlendi.
Protestocular, ellerindeki Tunus bayrakları ve "halk rejimin düşmesini talep ediyor" sloganıyla Habib Bourguiba Bulvarı'na doğru yürüdü.
Protestocular, ellerindeki Tunus bayrakları ve "halk rejimin düşmesini talep ediyor" sloganıyla Habib Bourguiba Bulvarı'na doğru yürüdü.
Başkent Tunus'taki protestocular, Said'in istifasını talep eden sloganlar attı.

Protestoculara seslenen NSF Başkanı Ahmed Najib Chebbi, Tunus cumhurbaşkanı tarafından sahnelenen “darbeye” son verilmesi çağrısında bulundu.

Said'i ülke genelinde artan yaşam maliyetinden sorumlu tutarak, "Bu darbe ekonomiyi mahvetti ve Tunuslulara zulmetti" dedi.

Chebbi, "Said gitmeli ve yönetimine son vermeli" dedi.

Haysiyet koalisyonunun başkanı Seifeddine Makhlouf, Said'indarbesinin” tüm Tunus kurumlarını baltaladığını söyledi.

Makhlouf, yaptığı açıklamada, "Darbe, devleti ve kurumlarını yok etti ve devlet hazinesini manipüle etti" dedi.

Darbe bitene ve demokrasi geri dönene kadar bu tedbirlere karşı çıkmaya devam edeceğiz” dedi.

Tunuslu yetkililerden protestoyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

Tunus, Said'in hükümeti devirip parlamentoyu feshettiği 2021'den bu yana ülke ekonomisini ağırlaştıran derin bir siyasi krizin sancıları içinde.

O zamandan beri Said, geçen Temmuz'da yeni bir anayasa taslağı hazırlamak için bir referandum ve geçen Aralık'ta parlamento seçimleri düzenledi.

  • Said, önlemlerinin ülkeyi "kurtarma" amaçlı olduğunda ısrar ederken, eleştirmenler onu darbe planlamakla suçladı.