Ürdün, Büyükelçi Gassan el-Mecali'nin Mescid-i Aksa'ya girişini engelleyen İsrail'e nota verdi

Büyükelçi Mecali, Mescid-i Aksa'ya girişi sırasında İsrail polisinin engeline takıldı
Büyükelçi Mecali, Mescid-i Aksa'ya girişi sırasında İsrail polisinin engeline takıldı

Ürdün'ün Tel Aviv Büyükelçisi Gassan el-Mecali'nin Mescid-i Aksa ziyareti, İsrail polisinin engeline takıldı. 3 saatlik uğraştan sonra Mescid-i Aksa'ya giren Mecali namaz kıldı. Ürdün hükümeti, Mecali'nin engellenmesine tepki olarak Amman'daki İsrail Büyükelçisi'ni Salı günü (dün) Dışişleri Bakanlığına çağırıp protesto notası verdi.

Ürdün Dışişleri Bakanlığı, İsrail Büyükelçisi Gassan el-Mecali'nin, İslam'ın üçüncü en kutsal yeri olan Kudüs'ün Eski Şehir'deki Mescid-i Aksa yerleşkesine girmesinin engellendiğini söyledi.

Kutsal yerleşke, İsrail'in 1967 Ortadoğu savaşında Doğu Kudüs'ün kontrolünü kazanmasının ardından yapılan resmi olmayan bir anlaşmanın parçası olarak Ürdünlü dini yetkililer tarafından yönetiliyor. Bölgenin güvenliğinden İsrail sorumlu.

Ürdün'ün Tel Aviv Büyükelçisi Gassan el-Mecali, İsrail güçlerinin engellemesi sonrası 3 saatlik gecikmeyle Mescid-i Aksa'ya girdi.

Ürdün resmi televizyonu El-Memleke'nin internet sitesinde, Mecali'nin Kudüs'te yaşanan olayın ardından Mescid-i Aksa'ya giriş yaptığı bildirildi.

Ürdün Dışişleri Bakanlığı, İsrail Büyükelçisi Gassan el-Mecali'nin Kudüs'ün Eski Şehir bölgesindeki Mescid-i Aksa'ya girişinin engellendiğini açıkladı.
Ürdün Dışişleri Bakanlığı, İsrail Büyükelçisi Gassan el-Mecali'nin Kudüs'ün Eski Şehir bölgesindeki Mescid-i Aksa'ya girişinin engellendiğini açıkladı.

Mecali'nin Mescid-i Aksa'da Kudüs İslami Vakıflar İdaresi Müdürü Şeyh Azzam el-Hatib ile görüşüp İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlalleriyle ilgili son gelişmeleri değerlendirdi.

İsrail'deki gazetelerden Yedioth Ahronoth ise haberinde Tel Aviv Büyükelçisi Mecali'nin yaşanan olaydan 3 saat sonra Mescid-i Aksa'da namaz kıldığını aktardı.

  • İsrail meclisindeki Filistinli vekillerden oluşan, Mansur Abbas liderliğindeki Birleşik Liste (Ra'am) yaptığı yazılı açıklamada, "Ürdün Büyükelçisinin Mescid-i Aksa'ya girişinin engellenmesini kınıyoruz ve (Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar) Ben-Gvir'in Aksa üzerinde kontrol sağlama girişimine karşı çıkıyoruz." ifadelerine yer verdi.
Tel Aviv Büyükelçisi Gassan el-Mecali'nin işgal altındaki Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa'ya girişi, İsrail polisi tarafından engellendi.

Bu olay, komşular arasındaki gerilimi hızla tırmandırdı. Bunun üzerine Ürdün hükümeti, tepkisini iletmek üzere İsrail'in Amman Büyükelçisi Eitan Sorkis’i Dışişleri Bakanlığı'na çağırarak, protesto notası verdi.

İsrail polisi ise olaya ilişkin yazılı açıklamasında, Büyükelçi Mecali'nin ziyareti için "ön koordinasyon" gerektiğini ve "gazeteciler tarafından hatalı ve yanıltıcı yayınlar yapıldığını" iddia etti.

  • Mescid-i Aksa, İsrail ile Ürdün arasında 26 Ekim 1994'te imzalanan barış anlaşmasına göre Ürdün Vakıflar, İslami İşler ve Mukaddesat Bakanlığına bağlı Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin himayesinde bulunuyor.