Yahudi yerleşimciler Filistinlilere iftar vakti ateş açtı

Yahudi yerleşimcilerin saldırıları sonrasında Filistinlilerin dağılan iftar sofraları.
Yahudi yerleşimcilerin saldırıları sonrasında Filistinlilerin dağılan iftar sofraları.

Doğu Kudüs'ün Şeyh Cerrah mahallesindeki Yahudi yerleşimciler, İsrail yönetimi tarafından evlerini terk etmeye zorlanan Filistinlilere iftar vakti saldırdı. Filistinliler taşınmaya zorlandıkları evlerinin önünde iftar sofrası hazırladıkları esnada Yahudi yerleşimciler, cam ve taş gibi maddelerle Filistinlilere saldırdı ve bunun üzerine çıkan kavgada Filistinlilerin üzerine Yahudi yerleşimciler tarafından ateş açıldı.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu KAN'ın haberine göre, Şeyh Cerrah'ta iftar vakti Filistinliler ile Yahudiler arasında çıkan kavga sonrasında Filistinlilerin üzerine ateş açılırken Yahudi yerleşimcilere ait bir araç da ateşe verildi.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, Yahudi yerleşimciler, kendilerine ait aracı ateşe veren Filistinli sivil gençlere karşı silah kullandı. Sosyal medyaya düşen görüntülerde ise iki Yahudi yerleşimcinin ellerindeki silahlarla etrafa ateş açtıkları görülüyor.
İsrail polisi tarafından yapılan yazılı açıklamada ise, Şeyh Cerrah Mahallesi'nde yaşanan olaylarda 15 kişinin gözaltına alındığı kaydedildi.

Çıkan kavga sonrasında İsrail polisi tarafından tutuklanan bir Filistinli genç.
Çıkan kavga sonrasında İsrail polisi tarafından tutuklanan bir Filistinli genç.

Açıklamada, bölgede yaşanan olaylarda bir aracın ateşe verildiği ve protesto eyleminin şiddet eylemlerine dönüştüğüne dikkat çekildi.

Olayın detayları ile ilgili anlatılanlar göre ise; İsrail'in, evlerinden zorla çıkarmak istediği Filistinliler, kendilerine destek veren diğer Filistinlilerle birlikte Şeyh Cerrah Mahallesi'ndeki evlerinin önünde iftar sofrası kurdu. Bu sırada Yahudi yerleşimciler, iftar vaktinde Filistinlilerin masalarına evlerinin çatılarından taş, cam şişe ve çeşitli nesneler atmaya başladı.

Kavga esnasında dağılan iftar sofraları ve Yahudilere karşılık veren Filistinliler.
Kavga esnasında dağılan iftar sofraları ve Yahudilere karşılık veren Filistinliler.

Bunun üzerine Yahudi yerleşimcilerin saldırılarına taşlarla karşılık veren Filistinliler, iddialara göre bir Yahudi yerleşimcinin aracını ateşe verdi. İsrail polisinin olaya sert müdahalesiyle sonlanan arbede sonrası çok sayıda Filistinli gözaltına alındı.

Filistinliler Şeyh Cerrah'ta direnişe devam ediyor

Yıllardır yerlerinden edilme tehlikesi yaşayan 27 Filistinli ailenin korku ve endişeleri İsrail makamlarının baskılarıyla yeni bir boyut kazandı.

  • Kudüs Sulh Mahkemesi, Yahudi yerleşimcilerin talebi üzerine 2019'da Şeyh Cerrah Mahallesi'nde oturan 12 Filistinli ailenin evlerini yerleşimciler lehine boşaltmaları kararı vermişti.

Karara göre, bu ailelerden 4'ünün Ocak'ta evlerini boşaltmaları gerekiyordu. Ailelerin itirazı üzerine kararın temyiz edilerek yeniden mahkeme sürecinin başlaması kararlaştırılmış ancak İsrail Merkezi Mahkemesi, Şubat ortalarında bu 4 ailenin itirazını reddetmişti.

İsrail Merkezi Mahkemesi, bu yılın başında 7 ailenin evlerini Yahudi yerleşimcilere bırakmak üzere boşaltması kararı vermişti.

Mahkeme son olarak 4 Mart'ta Şeyh Cerrah Mahallesi'nde yaşayan Filistinli 3 ailenin evlerini boşaltmaları kararına yönelik itirazlarını reddetmişti.

Yüksek Mahkeme, 2 Mayıs'ta Şeyh Cerrah'taki 4 aileye, Yahudi yerleşimcilerle "anlaşmaları için" perşembe gününe kadar süre tanımıştı.