Yaklaşık 200 milyon çocuk en ölümcül savaş bölgelerinde yaşıyor

Irak'ta savaş bölgesinde bir çocuk.
Irak'ta savaş bölgesinde bir çocuk.

Save The Children insanî yardım kuruluşu tarafından yayınlanan güncel rapora göre, 13 ülkedeki çatışma bölgelerindeki çocuk sayısı 2019'da 162 milyondan 2020'de yaklaşık %20 artarak 2008'deki 208 milyondan bu yana rekor düzeyde ikinci en yüksek rakam oldu.

Dünyada yaklaşık 200 milyon çocuğun, en ölümcül savaş bölgelerinde çocuk asker olma riskiyle karşı karşıya oldukları belirtildi.

Uluslararası yardım kuruluşu Save the Children tarafından yayımlanan raporda, 2020 yılında 337 milyona yakın çocuğun silahlı grupların ve çocukları askere alan hükümet güçlerinin kontrolü altındaki bölgelerde bulunduğu kaydedildi.

Raporda, bunlardan yaklaşık 200 milyonunun dünyanın en ölümcül savaş bölgelerinde yaşadığı ve bu sayının bir önceki yıla göre yüzde 20 arttığı vurgulandı.

Rapor verilerine göre bu artış, Mozambik'teki şiddet salgınlarının yanı sıra, halihazırda iklim değişikliğinin en kötü etkilerinin ön saflarında yer alan ve yaşamı tehdit eden açlık krizleriyle mücadele eden Afganistan, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Nijerya ve Yemen'de devam eden çatışmalardan kaynaklandı.

Suriyeli bir kız çocuğu Esed rejimi ve Rusya’nın hava saldırıları sonucu yerle bir olan okulunun içinde elinde oyuncak bebeğiyle görülüyor.
Suriyeli bir kız çocuğu Esed rejimi ve Rusya’nın hava saldırıları sonucu yerle bir olan okulunun içinde elinde oyuncak bebeğiyle görülüyor.

2020'deki keskin artış, küresel salgının ve Birleşmiş Milletler'in küresel ateşkes çağrısının bu savaşları durdurmaya yetmediğini gösteriyor.

Metinde, "çocuklara yönelik bu savaşın" durdurulması için ağır ihlallerin faillerinden hesap sorulması ve çocukları zorla askere almaktan korumak için eğitime erişimlerinin sağlanması tavsiyesinde bulunuldu.

Save the Children Direktörü Inger Ashing, konuya ilişkin açıklamasında, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ve Birleşmiş Milletlerin yaptığı küresel ateşkes çağrısına rağmen her zamankinden daha fazla çocuğun en ölümcül savaş bölgelerinde yaşamasının korkunç olduğunu ve bu çocukların askere alınma, yaralanma veya öldürülme riskiyle karşı karşıya bulunduğunu belirtti.

Milyonlarca çocuğun okula gidemediği ve savaştan başka bir şey görmediğini de kaydeden Ashing, "Bu, uluslararası toplum üzerinde bir lekedir." ifadesinde bulundu.