Yemen'de ateşkesin bir ay sonrasında iki taraftan can kayıplarının olduğu şiddetli çatışmalar yaşandı

Ramazan Bayramı'nın birinci gününde yaşanan çatışmalar, BM öncülüğünde iki aylık ateşkesin ilan edildiği 2 Nisan'da bu yana taraflar arasında en şiddetli çatışmalar olarak kayıtlara geçti.
Ramazan Bayramı'nın birinci gününde yaşanan çatışmalar, BM öncülüğünde iki aylık ateşkesin ilan edildiği 2 Nisan'da bu yana taraflar arasında en şiddetli çatışmalar olarak kayıtlara geçti.

Yemen'de Arap Yarımadası'nı sallayan ve insanî bir krize neden olan savaşta şiddetin azaltılması için Birleşmiş Milletler'in aracılık ettiği iki aylık ateşkes, geçen bir ayın ardından yerini şiddetli çatışmalara bıraktı.

Yemen'de hükümet güçleri ile İran destekli Husi milisler arasında, ateşkesin başladığı 2 Nisan'dan bu yana ilk defa her iki taraftan can kayıplarının olduğu şiddetli çatışmalar yaşandı.

Yemen ordusundan yapılan yazılı açıklamada, ülkenin kuzeyinde yer alan Cevf vilayetinde Husilerin açtığı ateş sonucu bir askerin yaşamını yitirdiği belirtildi.

Öte yandan askerî kaynaklardan alınan bilgiye göre, Yemen'in güneybatısındaki Taiz vilayetinde Husi milislere bağlı keskin nişancıların hedef aldığı bir asker hayatını kaybetti.

  • Yerel basında yer alan haberlerde, Marib vilayetinin batı kesiminde Yemen ordusu ile Husilere bağlı silahlı gruplar arasında şiddetli çatışmaların başladığı ifade edildi.
Çatışmalarda her iki taraftan da can kayıpları yaşandı.
Çatışmalarda her iki taraftan da can kayıpları yaşandı.

Husilerin bölgede saldırıya geçmesi üzerine çatışmaların alevlendiği aktarılan haberlerde, çatışmalarda onlarca Husinin hayatını kaybettiği aktarıldı.

Ramazan Bayramı'nın birinci gününde yaşanan çatışmalar, Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde iki aylık ateşkesin ilan edildiği 2 Nisan'da bu yana taraflar arasında en şiddetli çatışmalar olarak kayıtlara geçti.

Yemen'in resmî haber ajansı SABA'da yer alan habere göre ise Yemen Başkanlık Konseyi Başkanı Reşad el-Alimi, Genelkurmay Başkanı Sağir bin Aziz ile telefonda görüşerek askerî gelişmelere ilişkin bilgi aldı.

Yemen'de BM girişimiyle 2 ay süreli ateşkes

Yemen'deki İran destekli Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten itibaren Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

BM Yemen Özel Temsilcisi Grundberg, Ürdün'de taraflar arasında varılan anlaşma uyarınca Yemen hükümeti ve Husilerin 2 Nisan'da yerel saatle 19.00'dan itibaren hava, kara ve deniz operasyonlarını 2 ay boyunca durdurmayı kabul ettiğini duyurmuştu.