Yüzlerce yasa dışı Yahudi yerleşimci "gecekondu yerleşim" inşa etmek amacıyla Nablus'ta kamp kurdu

Yahudi yerleşimci örgütü Nachala, yeni yerleşim birimleri kurma amacıyla Batı Şeria'da yüzlerce kişinin katılımıyla çadır kampları kurdu.
Yahudi yerleşimci örgütü Nachala, yeni yerleşim birimleri kurma amacıyla Batı Şeria'da yüzlerce kişinin katılımıyla çadır kampları kurdu.

Yahudi yerleşimci örgüt "Nachala" üyeleri, İsrail güçlerinin Batı Şeria'nın Nablus kentindeki gösteriye karşı yaptığı uyarılara rağmen, gecekondu yerleşim alanı inşa etmek için protesto yapmak üzere Filistinli Burin köyü yakınlarında açık bir alana çadır kampı kurdu. İsrail askerleri, Yahudi yerleşimcilerin kamp kurduğu bölgenin çevresinde geniş güvenlik önlemi aldı. Aşırı sağcı İsrailli milletvekili Itamar Ben-Gvir, bölgeye gelerek yerleşimcilerin kampanyasına destek oldu.

Yahudi yerleşimci örgütü Nachala, işgal altındaki Batı Şeria'nın Nablus kentine bağlı Burin köyü civarında "gecekondu yerleşim birimi" inşa etmek amacıyla çadır kampı kurdu.

  • Nachala örgütünün, İsrail tarafından da yasa dışı kabul edilen "gecekondu yerleşimler" kurulması çağrısına karşılık bu eyleme izin vermeyeceğini açıklaması üzerine yüzlerce yerleşimci, Nablus'a bağlı Filistinli Burin köyü yakınlarındaki açık araziye yürümek için Buruhin Yahudi yerleşim birimi yanında toplandı.

Yerleşimci örgüt Nachala'nın yüzlerce üyesi toprak kapma girişimine katıldı.

İsrail polisi ve ordu, Batı Şeria genelinde kontrol noktaları oluşturdu. Yahudi yerleşimcileri engellemeyi amaçlayan İsrailli Barış Şimdi Hareketi aktivistleri ve yerleşimciler arasında sözlü sataşma yaşandı. İsrail güçleri, Barış Şimdi aktivistlerini bölgeden uzaklaştırırken taraflar arasında arbede çıktı.

Barış Şimdi Dış İlişkiler Direktörü Dana Mills, Nachala'nın Batı Şeria genelinde 10 gecekondu yerleşim birimi kuracağını açıklaması üzerine bunu engellemek için harekete geçtiklerini söyledi.

Ülke genelinden İsraillilerin yasa dışı küçük yerleşim birimleri kurulması için Batı Şeria'ya geldiğini, bazı siyasetçilerin de bu girişime destek verdiğini aktaran Mills, kendilerinin de "sivil itaatsizlik yöntemi ve vücutlarını kullanarak bu yasa dışı eyleme karşı koymak için" buraya geldiklerini dile getirdi.

Yediden yetmişe Yahudi yerleşimciler Batı Şeria'da 'gecekondu yerleşim' inşa etmek amacıyla kamp kurdu.
Yediden yetmişe Yahudi yerleşimciler Batı Şeria'da 'gecekondu yerleşim' inşa etmek amacıyla kamp kurdu.

Polis ve ordunun Yahudi yerleşimcilerin yanında yer aldığını belirten Mills, yerleşimcilerin daha fazla Filistin toprağını işgal etmemesi için çalışacaklarını vurguladı.

İsrail güçleri, yerleşimci grubun ilerlemesine izin verdi

Aralarında ailelerin de yer aldığı yüzlerce kişilik Yahudi yerleşimci grubu, Burin köyünün yakınındaki araziye doğru yürüdü. İsrail güvenlik güçleri, yerleşimciler bölgede ilerlerken çevrelerinde güvenlik önlemi aldı, ancak grupları engellemedi.

Yerleşimci gruba katılarak destek veren İsrailli aşırı sağcı milletvekili Itamar Ben-Gvir, İsrail güçlerinin bazı yerleşimci otobüslerinin bölgeye ulaşmasını engellemesini eleştirdi. Ayrıca işgal altındaki Batı Şeria'daki tüm arazinin İsrail toprağı olduğunu savunarak İsraillilerin istedikleri yere yerleşebileceğini ve bunun yasa dışı olmadığını ileri sürdü.
Orit Strock, Michal Waldinger ve Itamar Ben-Gvir (fotoğrafta) de dahil olmak üzere en az üç Knesset üyesi, yasadışı operasyona desteklerini göstermek için kamp alanlarına gitti.
Orit Strock, Michal Waldinger ve Itamar Ben-Gvir (fotoğrafta) de dahil olmak üzere en az üç Knesset üyesi, yasadışı operasyona desteklerini göstermek için kamp alanlarına gitti.

İsrail güçlerinin denetiminde Burin yakınlarındaki arazide kalan yüzlerce Yahudi yerleşimci, akşam saatlerine doğru çadır kurmaya başladı. Bu sırada bölgeye küçük prefabrik yapılar kurulması için malzeme taşıyan bir kamyon geldi. Yahudi yerleşimciler kamyonu boşaltmaya çalıştı. Ancak İsrail polisi, kamyon çevresinde güvenlik önlemi aldı ve yerleşimcileri engelledi.

İsrail ordusu ve polisinden yapılan ortak açıklamada, güvenlik güçlerinin Batı Şeria'da kontrol noktaları kurduğu ve "yasa dışı faaliyetlere müsaade edilmeyeceği" bildirildi. Açıklamada, güvenlik güçlerine İsrail hükümeti tarafından da yasa dışı kabul edilen "gecekondu yerleşimleri" engellemesi için talimat verildiği paylaşıldı.

Nachala bir haftada 1,4 milyon dolar topladı

  • Haaretz'in haberine göre, işgal altındaki Batı Şeria'da daha fazla yerleşim yeri inşa edilmesini savunan Nachala örgütü, 10 "gecekondu yerleşim" kurmak amacıyla son bir hafta içinde 5 milyon şekel (yaklaşık 1,4 milyon dolar) topladığını açıkladı.

Haberde, söz konusu örgütün yasa dışı bir faaliyet için yardım toplamasına rağmen İsrail resmî makamlarının harekete geçmediğine işaret edildi.

İsrail hukukuna göre de yasa dışı

Batı Şeria'da faaliyet gösteren yasa dışı yerleşimci grupları, yaptıkları ortak çağrıyla ABD Başkanı Joe Biden'ın ziyareti ve İsrail'de 1 Kasım'da gerçekleştirilecek erken seçimler öncesinde 20 Temmuz'da yeni küçük yerleşimler inşa edeceklerini açıklamıştı.

Gecekondu yerleşim birimleri, genelde Filistinlilerin özel mülkü olan tarım arazilerine, karavan ve konteyner benzeri prefabrik yapıların kurulmasıyla inşa ediliyor.

İsrail polisi, İsrail yasalarına göre de hukuk dışı kabul edilen gecekondu yerleşimcilerini tahliye ediyor.
İsrail polisi, İsrail yasalarına göre de hukuk dışı kabul edilen gecekondu yerleşimcilerini tahliye ediyor.
Batı Şeria'da uluslararası hukuka aykırı yasa dışı Yahudi yerleşim yerlerinden farklı olarak, bu gecekondu yerleşimler İsrail yasalarına göre de hukuk dışı kabul ediliyor.

Gecekondu yerleşim birimlerinde yaşayan Yahudi yerleşimciler, Filistinlileri taciz ederek tarım arazilerine ulaşmalarını engelliyor, İsrail ordusu da buralarda yaşayan Yahudi yerleşimcilere koruma sağlıyor.

Barış Şimdi'nin açıkladığı verilere göre, Batı Şeria'da yaklaşık 150 gecekondu yerleşim yeri bulunuyor.