Yoldaki Tuhaflık – Makedonya

Makedonya’nın hemen her şehrinde bir Büyük İskender heykeli bulunuyor.
Makedonya’nın hemen her şehrinde bir Büyük İskender heykeli bulunuyor.

İnsansız Kiliseler Ülkesi

Boş kiliseler, dağ başlarına dikilen metrelerce haçlar, ülkenin dört bir yanına inşa edilen Hristiyanlığa dair semboller… Müslümanlara ait izlerin silinip, Hristiyanlığın canlandırılmaya çalışıldığı bir ülke Makedonya. Rehberimiz "Din insanlar için inmiştir fakat bunların kilise yaptığı yerlerde insan yok" diye özetliyor durumu.

Bir Makedon camisi.
Bir Makedon camisi.

Birçok şehrin, mahallenin ve bölgenin ismi değiştirilmiş ülkede. Kalkandelen Tetevo, Köprülü Veles, Doyuran Doyran olmuş zamanla.

İlginizi çekebilirYoldaki Tuhaflık – Kenya

Bir Osmanlı Şehri: Üsküp

Ülkedeki Osmanlı yapılarının bir kısmı kaderine terk edilse de son yıllarda TİKA’nın çalışmalarıyla ihya edilen köprüler, hanlar ve camiler hâlâ dimdik ayakta. Mimarisi, sokakları, insanıyla Bolu’dan, Bursa’dan ayıramayacağınız Üsküp her yönüyle bir Osmanlı şehri. Tabelalar olmasa; Türkiye’nin herhangi bir şehrinde olduğunuzu düşünebilirsiniz.

TİKA'nın çalışmaları tüm Balkan coğrafyasında devam ediyor.
TİKA'nın çalışmaları tüm Balkan coğrafyasında devam ediyor.

Türkçe Konuşulan Ülke

Uzun süre Roma, Bizans, Osmanlı ve Yugoslavya’nın idaresi altında kalan Makedonya, zorlu bir mücadeleden sonra bağımsızlığını kazanmış. Çoğunluğun Makedon olduğu ülkede, Arnavut, Türk, Roman, Sırp ve Boşnaklar yaşıyor. İki milyon nüfusu ve Ankara kadar yüzölçümüne sahip ülkenin birçok kısmında Türkçe konuşan birilerini bulmak mümkün.

İlginizi çekebilirYoldaki Tuhaflık- Malezya

Büyük İskender'in Ülkesi

Makedonya’nın hemen her şehrinde bir Büyük İskender heykeli bulunuyor. İmparatorluğunun sınırlarını Hindistan’a kadar uzatan Büyük İskender’in varisi olduklarını düşünen Makedonlar, bu yüzden Yunanistan ile sık sık siyasi gerginlik yaşıyor.

Büyük İskender, modern Makedonya'nın en önemli figürlerinden biri.
Büyük İskender, modern Makedonya'nın en önemli figürlerinden biri.

Uluslararası adımlarında Yunanistan’ın engellemelerine takılan Makedonya bu yüzden her seferinde vazgeçmek zorunda kalmış ve adını Kuzey Makedonya Cumhuriyeti olarak değiştirmiştir.