Yemeksepeti hackerları 20 bin kişinin daha verilerini internette paylaştı

YemekSepeti
YemekSepeti

Yemeksepeti.com'u hackleyen hackerlar, rastgele seçtikleri 20 bin Yemeksepeti müşterisine ait bilgileri paylaştılar. Paylaşılan hesapların arasında birçok ünlü ismin bilgileri de var.

Yaklaşık olarak 1 hafta öncesinde Yemeksepeti siber saldırıya uğramış; 30 milyon kullanıcının verilerin sızdırılmıştı. Hackerların şirketin kurucusu Nevzat Aydın ile olan konuşmaları Mesut Çevik’e göndermesiyle saldırı ortaya çıkmıştı. Gazeteci İbrahim Haskoloğlu da iddiaların doğruluğunu kanıtlamak amacıyla hackerlara ulaşarak adresini ve telefon numarasını göndermelerini istemiş, sonrasında da gönderilen adres ve numaranın doğru olduğunu açıklamıştı.

Hackerlar, taraflarına yüklü miktarda para ödenmesi durumunda verileri sızdırmayacağını belirtmişti. Yemeksepeti ise saldırıyı kınayan bir açıklama yapmıştı. Olayların iyice büyümesiyle korsanlar bu sefer 20 bin kişinin daha verilerini internette paylaştılar.

Hacker'lar gerekçe olarak ise kendilerine ulaşan ve sızıntıyı sosyal medya hesabından paylaşan gazetecilere Yemeksepeti tarafından dava açılması olarak gösterildi.

Forum mesajında korsanlar YemekSepeti'nden istedikleri parayı almadıkları takdirde daha fazla kişinin verilerinin sızdırılacağı söyledi.

Yayınlanan mesajda “20 bin rastgele YemekSepeti müşterisinin verilerini paylaşmaya karar verdik. Çünkü duyduk ki YemekSepeti bu sızıntıya dair Türk halkına Twitter hesabından paylaşım yapan bazı gazetecileri mahkemeye vermiş. Eğer YemekSepeti bunu yapmayı bırakıp bize bir teklifte bulunmazsa bir kaç ünlünün de arasında bulunduğu daha çok veriyi çok yakın zamanda paylaşacağız" denildi.

  • Uyarı: Hackerların sızdırmış olduğu verileri indirmek ve herkese açık şekilde paylaşmak KVKK kapsamında suç teşkil etmektedir ve kesinlikle yasaktır.